Český ráj, ve středním Pojizeří, nedostal svůj název jen tak nadarmo, ale plně si ho zaslouží. Je to krásné místo ležící asi 90 kilometrů severovýchodně od Prahy. Ohraničují ho města Sobotka, Mnichovo Hradiště, Frýdštejn, Semily, Sychrov, Železný Brod, Jičín, Železnice a Lomnice nad Popelkou. Za nejdůležitější město se ale považuje Turnov. Přírodní a historické památky už dlouho lákají turisty ze všech koutů země i ze zahraničí. Co musíte v této malebné části země určitě vidět?
V Českém ráji se můžete pohybovat pěšky nebo na kole. Oblíbené jsou trasy např. z Rovenska na Trosky, trasy po stopách Albrechta z Valdštejna nebo filmové a pohádkové stezky. Na pěší stezce přes obce Kbelnice a Rybníček-Brada do Jičína můžete potkat i Rumcajsovu jeskyni, což ocení hlavně děti. V Prachovských skalách zase byly natáčeny scény z Malé mořské víly nebo Hellboye, oblast Lahole si vybrali tvůrci filmu Van Helsing. V Českém ráji se myslí i na handicapované a starší občany a nechybí řada bezbariérových tras: k Masarykově vyhlídce, kolem Vidláku a Věžáku, trasa z Malé Skály do Turnova.
1. Zřícenina hradu Trosky
Trosky patří k hlavním dominantám Českého ráje a nezajít se na ně podívat by byl pomalu hřích. Jsou vidět již z velké dálky a častokrát se objevily na krajinářských fotografiích a malbách. Bývalý gotický hrad z konce 14. století nebyl nikdy vojenský dobyt, díky se poloze na dvou čedičových skaliscích. Nyní už stojí jen dvě věže „Baba“ a „Panna“, ze kterých se může podívat na krajinu okolo.
Vstupné:
- dospělí: 90 Kč
- snížené: 60 Kč
- děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP/P: zdarma
- rodinné vstupné: 240 Kč
2. Prachovské skály
„Co bychom se báli na Prachovské skály….,“ také se vám při vyslovení tohoto názvu vybaví písnička od Ivana Mládka? Nejen jeho pozornost si státní přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1993, vysloužila. Prachovské skály jsou oblíbeným cílem turistů, horolezců i místem, kde se natáčel nejeden film nebo pohádka.
Skalní město vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. Žili zde lidé v době kamenné a ve středověku. Pro turisty jsou připravené značené cesty a okruhy, které vedou krásnými místy a na různé vyhlídky. Čekají vás lesní cesty, úzké cestičky, chodníky a schody mezi skálami.
Vydat se můžete na dva okruhy. Velký okruh má kolem 5 kilometrů a Malý okruh 1,5 kilometru.
Máchovo jezero: kraj pověstí, zajímavých míst, památek i krásné přírody
Vstupné:
- dospělí: 60 Kč
- děti, senioři, invalidé, studenti: 30 Kč
- pes: 10 Kč
Pro horolezce je připravena permanentka za zvýhodněnou cenu a nemusí dodržovat vyznačené cesty, ale jen v případě, že jsou členy ČHS nebo UIAA.
3. Hrad Kost
Gotický hrad nechal postavit ve 14. století Beneš z Vartemberka. Má velmi bohatou historii a dnes náleží českému hraběcímu rodu Kinský dal Borgo. Kost stojí nedaleko města Sobotka a je jedním z mála stojících středověkých hradů u nás a druhým nejvýznamnějším.
Po letech chátrání byl hrad v katastrofálním stavu. Naštěstí se tak už neděje a na hradě už proběhla nejedna rekonstrukce a stále se něco opravuje a vylepšuje. O tuto památku strach mít určitě nemusíme.
Na hradě můžete navštívit celkem čtyři prohlídkové okruhy:
- Rodina Kinských v Čechách (cca 60 minut):
- Mučírna (cca 60 minut)
- Spojený okruh – první a druhý (cca 90 minut)
- Bezbariérový okruh (cca 30 minut)
- Z pohádky do pohádky (35 minut)
Vstupné:
- dospělí: 120 Kč za první a druhý okruh, 180 Kč za spojený okruh, 60 Kč za bezbariérový a pohádkový okruh
- studenti, děti: 80 Kč za první a druhý okruh, 120 Kč za spojený okruh, 60 Kč za bezbariérový okruh a 40 Kč za pohádkový okruh
- senioři: 90 Kč za první a druhý okruh, 130 Kč za spojený okruh, 60 Kč za bezbariérový a pohádkový okruh
- děti do 6 let: zdarma
Děti ve věku 3 až 6 let platí 20 Kč za pohádkový okruh.
10 nej míst v České republice, která musí každý Čech navštívit!
4. Turnov
V Turnově se nachází hned několik pěkných památek a míst, která jsou hodna návštěvy např. zámek Hrubý Rohozec, synagoga, židovský hřbitov, Galerie Granát, Muzeum Českého ráje. Navštívit můžete i nedaleký hrad Valdštejn, který je nejstarším v Českém ráji a ročně ho navštíví na 60 000 turistů.
5. Drábské světničky a Příhrazské skály
Bývalá skalní pevnost Drábské světničky patří k nejoblíbenějším místům Českého ráje. Pevnost se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u vrchu Mužný kousek od Mnichova Hradiště. Turistům nabízí skály, žebříky, chodbičky, skalní místnůstky i nádherný výhled po kraji.
Nachází se na kraji pískovcového města Příhrazské skály. Jedná se o přírodní rezervaci jejíž dominantou je skalní útvar Kobylí hlava. Uvnitř skalního města vás zaujme vytesaná modlitebna Hynšta ze 17. století, která sloužila jako úkryt Českým bratřím.
Další dominantou místa je vrch Mužský – pozůstatek třetihorní neogenní sopky. Na vrcholu kopce stojí mohyla z kamenů, která připomíná pozici rakouských děl v prusko-rakouské válce z 28. června 1866.
Nedaleko stojí zřícenina hradu Valečov. Z něj se dochovalo hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. Za zmínku stojí i předhradí se skalními byty, vězením a hladomornou.
6. Jičín
Jičín je jednou z hlavních vstupních bran do Českého ráje. Může být dobrým výchozím bodem pro vaše výlety do Českého ráje. Nachází se nedaleko Prachovských skal, Sobotky, hradu Kost apod.
Historie města je spojena hlavně s Albrechtem z Valdštejna, který byl velitelem císařských vojsk za třicetileté války a jmenuje se po něm i hlavní jičínské náměstí. V Jičíně můžete obdivovat mnoho památek: Jičínský zámek, Valdštejnovo náměstí, Valdickou bránu, barokní kostel Jakuba Většího či farní kostel svatého Ignáce.
Na začátku září zde každoročně začíná významný multikulturní festival pro děti a dospělé – Jičín, město pohádek. Je plný zábavy a pohádek, nechybí Rumcajs, Manka a Cipísek, tance hudba, rytíři i řemesla.
7. Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně tvoří nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách. Navíc je tento systém jako jediný tvořen vápnitým dolomitem. Jeskyně jsou od roku 1999 národní přírodní památkou.
Územně už tyto jeskyně nepatří do Českého ráje, leží těsně na severu za jeho hranicí, ale přesto spadají pod správu CHKO Český ráj.
Jeskyně krášlí krápníky, charakteristické křemenné lavice, římsy, lišty. Vystupují ze stěn, stropů i různých stran. Útvary už získaly různá jména: Hřebínek, Anděl, Panenka, Tři králové, Přilba, Betlém. V jeskynních se nachází největší podzemní jezero v Čechách a celý komplex byl objeven náhodou při těžbě vápence v malém dolomitovém lomu v roce 1947. V roce 1969 byl zpřístupněn i pro veřejnost.
Celý systém má více než kilometr chodeb. Veřejnosti je zpřístupněno asi 400 m chodeb. Prohlídka trvá kolem 40 minut. Určitě se teple oblečte, protože teplota se zde pohybuje kolem 7 stupňů.
Pozor: V létě sem proudí poměrně hodně návštěvníků a může se stát, že si budete na prohlídku muset nějakou dobu počkat. Kapacita jeskyně je omezená.
Vstupné:
- dospělí: 100 Kč
- senioři nad 65 let: 60 Kč
- děti od 6 do 15 let, držitelé průkazu ZTP/P a ZTP a studenti: 60 Kč
Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?
Další oblíbené cíle v Českém ráji
V Českém ráji je tolik malebných míst, že je těžké vybrat. Navštívit můžete třeba rozhlednu Járy Cimrmana u obce Nouzov. Moc daleko ale neuvidíte, protože Jára Cimrman výškám neholdoval. Co je ale nutné říct, že by určitě vyhrála titul nejnižší rozhledna nejen u nás, ale i ve světě.
Nezapomeňte navštívit i Hruboskalsko, arboretum Bukovina na Hruboskalské plošině s jednou z nejstarších sbírek dřevin. Stojí tu také historický altán z 2. poloviny 19. století s expozicí. Vidět byste měli i vrchol Kozákov s rozhlednou nebo Riegrovu naučnou stezku podél řeky Jizery, která měří 5 kilometrů.