Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 10. 2018

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Láká vás okolí Prahy? Pak si připravte svačinu, pití, dobře se oblečte a vyrazte. Máme pro vás několik tipů na krásná a zajímavá místa, kterých je ve středních Čechách velký dostatek. Podívejte se, kam se určitě vyplatí jet.

Údolí řek jako je Berounka, Sázava či Vltava, lesy Křivoklátska, roviny v Polabí, hrady a zámky či jeskyně a důlní štoly Českého krasu. Na to všechno vás láká krajina, která se ovíjí kolem Prahy.

Kaplička sv. Víta v Kouřimi

Barokní kaple byla vybudována v roce 1724 díky kouřimským měšťanům Víta Vaváka a Václava Frýdy. Dnešní podobu získala v roce 1863. V pseudogotickém oblouku se dochovaly nástěnné malby z roku 1863 od Josefa Mrkvičky. Mají představovat české zemské patrony včetně Cyrila a Metoděje. Spolu s kaplí sv. Anny patří k nejstarším památkám svého druhu na Kolínsku. Nedaleko kapličky se můžete podívat ještě na zbytky unikátních dřevěných halových staveb z 9. století, které mají fascinující půdorys asi 90 x 9 m. Účel takto velké haly, kterou zničil požár přibližně v polovině 10. století, se dodnes nepodařilo zjistit. Podle archeologů by to mohlo být místo, kde se scházeli obyvatelé hradiště nebo vojáci.

Koněpruské jeskyně

Nejvýznamnějším krasovým územím v Čechách, a také největším, je dozajista Český kras. Nachází se mezi Prahou a Zdicemi na ploše asi 144 kilometrů čtverečních. Je zde evidováno na 680 jeskyní, od obyčejných slují, až po složité propasťovité systémy. Od roku 1972 je Český kras chráněnou krajinnou oblastí.

V jihozápadní části Českého krasu ve vrchu Zlatý kůň a asi 6 kilometrů jižně od Berouna, se nachází Koněpruské jeskyně. Jejich délka je 2050 metrů dosud známých chodeb a dómů tvoří největší jeskynní systém v Čechách. Výškové rozpětí přesahuje i 70 metrů. Jeskyně jsou unikátním geomorfologickým fenoménem světového významu. Našlo se zde mnoho kosterních pozůstatků obratlovců a dalších živočichů, kteří žili na území středních Čech od třetihor až dodnes. Žijí zde netopýři a vrápenci, kteří jsou přísně chránění. Od roku 1959 je část středního a svrchní patra přístupná veřejnosti. Absolvování prohlídkové trasy o délce 620 metrů trvá asi hodinu.

Tajemná místa v Čechách. Kde vám bude běhat mráz po zádech

Zámek Lány

V obci Lány uprostřed překrásných křivoklátských lesů kousek od Prahy se nachází barokní zámek, který je od roku 1921 oficiálním letním sídlem českých prezidentů. Veřejnosti je nepřístupný. Návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku. Otevřený zámek Lány bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M.

O zámku je nejstarší dochovaná písemná zmínka z roku 1392. Tehdy zde stála dřevěná tvrz. Na konci 16. století nechal tehdejší majitel Rudolf II. na místě původní tvrze postavit lovecký zámeček v renesančním slohu. V průběhu 17. století byl pak znovu předělán do barokní podoby. Na konci 17. století získali zámek Valdštejnové, kteří nechali zámeček zvýšit o jedno první patro. Přestavován byl pak ještě několikrát. Poslední renovace je z let 1902–1903.

Zámek Lány a celé okolí si zamiloval první prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk. Lány zvolil i jako místo posledního odpočinku pro sebe a svou rodinu. Hrob rodiny si můžete prohlédnout na lánském hřbitově.

Běžně přístupný od března do prvního listopadu je pak zámecký park, který byl založen v roce 1770. Nejvýraznější stopu na něm zanechal J. Plečník, který při hrázi rybníka na východní straně vystavěl zeď, jejíž součástí je kašna. Tu tvoří pět dórských sloupů, které zdobí bronzové lví hlavy, ze kterých vytéká do kašny voda. Jeden mohutný proud míří do rybníka. Lví hlavy mají představovat původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Lánská obora

Lánská obora je ohrazená část křivoklátských lesů  sloužící pro reprezentační myslivost. Je tam také zřízená naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře. V roce 1713 vytvořil Jan Josef z Valdštejna v severní části křivoklátského panství rozlehlou oplocenou oboru pro hony osob z nejvyšších aristokratických okruhů. Plocha obory činila asi 9 436 hektarů. Obehnaná byla z části dřevěnou hradbou dlouhou 47 km. Svého času to byla největší obora v Čechách.

V roce 1817 byla v části starobylé valdštejnské obory zřízena menší Lánská obora, která měla rozlohu 3000 ha a zahrnovala revíry Lány a Ploskov. Měla se tu intenzivně chovat vysoká zvěř. Protože byl docela problém udržet dřevěné oplocení v pořádku, začala se stavět bytelná oborní zeď.

7 nejlepších českých lázní. Kam za relaxací a léčbou pohybového ústrojí?

Zámek Panenské Břežany

V nevelkém barokním zámku v Panenských Břežanech se psaly dějiny a přesto tak trochu padl v zapomnění. Přitom toto místo bude už navždy spojeno s úžasných architektem barokní gotiky Santinim-Aichelem. Ten se velkou měrou podílel na kapli sv. Anny. Ale to není všechno. S tímto místem byly spjaty osudy dvou významných prvorepublikových židovských podnikatelů. Místo je také spjato s dvěma nacistickými zločinci Karlem Hermanem Frankem a Reinhardem Heydrichem.

Horní zámek původně sloužil jako rezidence benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Pochází z přelomu 17. a 18. století. Na začátku 18. století byla vystavěna kaple sv. Anny nedaleko zámku. Její realizaci umožnila abatyše svatojiřského kláštera Františka Helena Pieroni da Galiano. Návrh kaple vytvořil mladý umělec Jan Blažej Santini-Aichel.

V důsledku josefínských reforem došlo ke zrušení kláštera. Pozemky získal Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg. Ten po sobě zanechal tzv. dolní zámek. Na začátku 20. století vlastnil oba zámky židovský podnikatel Ferdinand Bloch-Bauer. Portrét jeho manželky Adele se stal ikonou secesního malířství, tzv. Dáma ve zlatém. O něco později koupil horní zámek majitel významné nábytkářské firmy Friedrich Gerstel. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky arizovány. Horní zámek pak obýval Karl Hermann Frank a dolní zámek v empírovém slohu užíval Reinhard Heydrich s manželkou Linou a dětmi. Ta zde s dětmi žila až do konce druhé světové války.

Dnes se zde nachází Památník národního útlaku a odboje. Návštěvníci si mohou prohlédnout interaktivní expozici památníku „Zločin a trest“, která ukazuje jedno z nejhorších období v českých dějinách. Můžete se ponořit do událostí, které vedli k rozpadu první Československé republiky, projít vlakem symbolizujícím transporty do koncentračních táborů nebo na konci prohlídky zasednou v soudní síni, kde bylo rozhodnuto o trestu nad válečnými zločinci a kolaboranty.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn asi není potřeba dlouze představovat. Byl postavený v roce 1348 a mezi českými hrady má výjimečné postavení. Vybudovat ho dal český král a římský císař Karel IV. jako místo, kde chtěl uchovat vzácné korunovační klenoty. Na hradě můžete obdivovat také sbírku svatých relikvií a mnoho dalšího. První prohlídkový okruh zahrnuje Císařský palác, Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži. Druhý okruh vám předvede Velkou věž s proslulou Kaplí sv. Kříže, kde se nachází soubor 129 deskových obrazů z dílny mistra Theodorika (největší na světě).

Zámek Žleby

Velkolepé romantické dílo rodu Auspergů. To je zámek Žleby. Dodnes se zde nachází velké sbírky zbraní, luxusní nábytek a různé historické předměty denní potřeby. Na chvíli se můžete ponořit do života šlechty v 19. století. Zámek láká na historický divadelní sál, vzácně dochovanou zámeckou kuchyň s přilehlými kuchyňskými provozy, důmyslně řešené hygienické zázemí i na zámecký park s protékající řekou Doubravou.

Zámecké divadlo je rozhodně místním unikátem. Má původní vybavení, historickou scénu, kulisy i velký počet dochovaných divadelních kostýmů.

Původně gotický hrad byl mnohokrát přestavován. Konečnou podobu mu vtiskl až Vincenc Karel Aursperg. Inspiroval se anglickou neogotikou, a i zámecké interiéry jsou často realizovány přesně podle anglických předloh.

Asi pět minut od zámku se nachází Zoo park s bílými jeleny, dravými ptáky, černým i domácím zvířectvem.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Zámek Konopiště

Původní hrad ze 13. století založený po vzoru francouzských kastelů dostal svou současnou podobu na přelomu 19. a 20. století. V tuto dobu zámek vlastnil František Ferdinand d’Este, následník rakouského trůnu. Ten ho nechal upravit v pseudohistorickém romantickém hradním stylu. Na úpravách se podílel český architekt Josef Mocker, vídeňský architekt Max Fabiani, zahradníci Karl Mössmer z Vídně a Karel Rozínek z Prahy.

Na zámku Konopiště uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní, loveckých trofejí i soukromé pokoje Frantička Ferdinanda. Od roku 2015 funguje Lovecká trasa, která spojuje dosavadní tři prohlídkové okruhy a přináší něco navíc – tajné schodiště ve věži spojující pracovny Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie z Hohenbergu či tzv. prachovnici s balkonem.

Na zámku funguje i unikátní muzeum sv. Jiří s mnoha vzácnými obrazy, dřevořezbami a dalšími artefakty. Minout byste neměli ani Hernu s kuriózní střelnicí, která je složena z několika částí. Tato unikátní památka nemá obdobu v žádném objektu v Čechách.

Za návštěvu určitě také stojí nádherný zámecký park, ve kterém se nachází několik naučných stezek. Má plochu 340 ha a mimo domácích dřevin se zde nachází i několik exotických druhů.

Vodní nádrž Slapy

Přehrada Slapy je pátou největší přehradou v České republice. Postavená byla kolem roku 1950. Dá se zde krásně koupat na mnoha písečných i travnatých plážích a provozovat mnoho vodních sportů (jachtaření, vodní lyžování, windusrfing apod.). Přehrada je součástí tzv. Vltavské kaskády. Nachází se asi 30 km od Prahy. Její význam spočívá především k regulaci toku řeky Vltavy a výrobě elektrické energie. Výška hráze dosahuje k 60 metrům. Délka hráze je 260 m. V okolí nádrže se nachází celá řada kempů, hotelů a pensionů. Je zde krásná příroda vybízející k pěším i cyklistickým výletům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů