Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Kam na výlet v horkých dnech? Do lesů, skal nebo k vodě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 7. 2018

Když je v létě pořádné horko, asi většinou přemýšlíte nad tím, kam se před ním schovat. Samozřejmě jako první se nabízí voda – koupaliště, bazén, rybník, řeka. Ale ne vždy se koupat můžete nebo chcete. Co zkusit nějaké příjemné chladivé údolí, hluboké rokle či skály. Čeká vás krásný chládek, nádherné prostředí a úžasný zážitek.

Pojďte s námi objevit hned osm míst, kam se můžete vydat v horkých letních dnech. Stojí to za to.

Peklo

Že vás hned napoprvé vezmeme do pekla jste asi nečekali. Toto Peklo ale rozhodně žádné peklo není. Naopak. Jedná se o krásné a romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým městem nad Metují a Náchodem. Přírodní rezervace Peklo chrání mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. Je také křižovatkou několika pěších turistických tras a cyklostezek. Velmi oblíbená je i stylová restaurace Bartoňova útulna, vyzdobená mnoha čertovskými motivy a s řadou „pekelných“ specialit. Restaurace sídlí v bývalém starém mlýně s názvem Pekelec, který byl v roce 1912 přestavěn pro pana Bartoně, majitele novoměstského zámku. Rezervaci Peklo ohraničují svahy Dobrošova, Sendražského kopce a výšiny Koníček.

Údolí Černé Desné

V Jizerských horách je cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš velmi oblíbená. Najdete zde divoká údolí s peřejemi a vodopády. Některé z nich byly i pojmenovány: Hrncový, Bukový, Dlouhý a Plotnový. Vašemu pohledu by neměli uniknout ani obří skalní hrnce a kotle, které zde vymlela tekoucí voda. Do údolí říčky Desné se dostanete nejlépe z obce Desná po červené turistické značce. K největšímu vodopádu dorazíte asi po 3,5 km.

Větrušická rokle

Národní přírodní rezervace Větrušická rokle se nachází v katastru Praha-východ. Obdivovat zde můžete velký komplex strmých skal, skalních útvarů a roklí. Stěny skalních obrů tvoří několik druhů hornin. Nejvíce převládá tmavý spilit. Dříve se Větrušické rokle využívaly hlavně k pastvě. V horních částech rezervace se ve velkém pěstovaly višně ve višňových sadech. To je zde patrné dodnes.

Kam za romantikou v Praze? Známe 6 míst, které vám poskytnou soukromí

Židova strouha

Nedaleko jihočeské Bechyně se nachází romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha. Je to místo velmi romantické a krásné. Podél řeky Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. Od roku 1988 je kaňon přírodní památkou. Na délku má asi 20 km a pramení kousek od vesnice Bzí. Nejkrásnějším úsekem vede žlutá turistická značka, která od soutoku s Lužnicí vede dál až do Bechyně.

Název Židova strouha vznikl poté, co se v nepřístupných stráních schovávali Židé, když byli vyhnáni z Čech za vlády krále Vratislava II.

Potok je na několika místech nutné přebrodit. Proto se nedoporučuje místo navštěvovat po deštích a za vysokého stavu vody. Na cestě není k dispozici žádné občerstvení, svačinu vezměte s sebou. V lesích žije velké množství vzácných živočichů. Když budete mít štěstí, možná uslyšíte střízlíka obecného nebo uvidíte budníčka lesního, skokana hnědého, ropuchu obecnou či dokonce užovku obojkovou.

Kaňon Křinice v Kyjovském údolí

Už od 19. století patří údolí řeky Křinice mezi místa oblíbená turisty. Kyjovské údolí v České Švýcarsku určují kaňony olemované skalními stěnami. Žije zde mnoho vzácných druhů zvířat a rostlin. Údolí tvoří říčka Křinice. Po ní se kdysi plavilo dřevo ze Saska.

Velkou oblíbenost zejména v období romantismu dokazují i romantické názvy – Bratrské kameny, Lví jeskyně, Klenotnice, Jeskyně víl, Vinný sklep. Najdete zde stopy po stavbách skalních hradů a mlýnů.

Léto na horách. Představujeme 5 nejlepších míst na horskou turistiku

Modlivý důl u Svojkova

Skalnaté údolí Modlivý důl je romantické a tajemné místo, které se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem. O původu dolu se vypráví nejedna pověst.

Původně se skalnatá rokle nazývala Smolný důl, protože místní uhlíři měli také smolné pece a v nich vařili kolomaz. Až později vzniklo poutní místo. Podle jedné z pověstí zde dobrovolně zemřeli rytíř Jaroslav ze Svojkova s dcerou sládka z Velenic. Velmi se milovali, ale jejich rodiče nesouhlasili se sňatkem. Další pověst říká, že zde jeden selský chlapech zabil soka v lásce.

Aby vyhnal duchy na tomto místě, pověsil sem pomocník ve svojkovském pivovaru Melzer svatý obrázek. Bylo to v roce 1704. Později nechala vrchnost hustý lest trochu prokácet a u obrázku se začali zastavovat pocestní. Časem se mu začala přisuzovat kouzelná moc a schopnost vyplnit přání. V roce 1772 nechala svobodná paní von Czerwelli ze Svojkova na místě vystavit dřevěnou kapličku a umístit do ní obrázek. Na konci 18. století byla dřevěná kaplička nahrazena novou kaplí, která byla vytesána do skalní stěny.

Poutní místo bylo mnohokrát poničeno a svaté věci sebrány a zničeny. Po druhé světové válce a v sedmdesátých letech zmizela i křížová cesta a poutní místo bylo zničené. Díky místním obyvatelům se ale v roce 2016 opět vrátilo a křížová zastavení jsou přidělána na dřevěných stojanech od místního truhláře.

Trenckova rokle

Romantická Trenckova rokle se nachází asi v polovině údolí Loučky a Borůvky. Jedná se o žleb s potůčkem pramenícím pod Drahonínem a vytváří pod soutokem s Loučkou drobné vodopády. V soutěsce je po většinu roku chladno, vlhko a nižší teploty. Rostou tu různé horské druhy rostlin – horské mechy, kapraď rakouská či klen apod. Svůj název získala rokle podle známého vůdce pandurů, barona Trencka. Na jižní Moravě příliš dobrou pověst nemá a většinou si ho lidé pamatují jen jako vězně ze Špilberku. Podle pověsti se v této rokli ukrýval před svými pronásledovateli.

Kde kempovat v ČR? Vybrali jsme 5 krásných kempů, kde rádi rozložíte stan

Bílé Labe v Krkonoších

Horské údolí ledovcového původu se nachází mezi Kozími hřbety a pohraniční části Krkonoš. Turistická cesta Údolím Bílého Labe má asi 4 kilometry a byla zprovozněna v roce 1891. Vede ze Špindlerova mlýna k Boudě u Bílého Labe a bez obav ji mohou absolvovat i děti, maminky a tatínci s kočárkem či lidé na vozíčku. Údolí tvoří malá divoká říčka, která připomíná písmeno V.

Nenáročná trasa vede přes soutok Labe s Bílým Labem a Dívčí lávky. Má hladký asfaltový povrch. Uprostřed lesa je na trase umístěno odpočinkové místo s názvem Svoz. Na něm je hřiště pro děti, pískoviště, naučné tabule, srub, ohniště a připravené dřevo. Stezka pak pokračuje dále již horským terénem až k Luční boudě. Během zimního období je cesta od boudy vzhůru uzavřena. Hrozí nebezpečí laviny.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Kam na výlet v horkých dnech? Do lesů, skal nebo k vodě?