Kam na vánoční trhy v Evropě a kde najdete ten nejstarší?
Rhiana Horovská
10. 11. 2019
Advent je pro mnohé bohužel obdobím rušných tlačenic v obchodních centrech. Příprava na svátky klidu vyžaduje trochu stresu. Co si takhle odpočinout a prožít adventní večer mezi romantickými světélky s hrnkem punče v ruce?
Vánoční trhy jsou středověká tradice
V Německu a Rakousku sahá tradice předvánočních trhů až do 13.-14. století. Trhy měly významnou sociální a ekonomickou funkci pro obyvatele, kteří se takto sešli a vzájemně se dozásobili před nástupem kruté zimy.
Rodiny si stavěly stánky a prodávaly všechno možné, co jim v domácnosti přebývalo – potravinami počínaje a uměleckými řezbami konče. Některé nakoupené položky mohly sloužit jako vánoční dárky. Časté byly klasické hračky pro děti. Na trzích se rovněž zpívaly koledy.
Tradice se rozšířila po celé německy mluvící oblasti a sousedních zemích, ale také například do Velké Británie, USA a Kanady. Za nejvíce autentickým tradičním zážitkem přijíždějí mraky lidí hlavně například do Vídně, Drážďan, Krakova nebo Prahy.
Živý Betlém jako atrakce
Betlémy k Vánocům patří, a tak samo i k vánočním trhům. Model stáje s jesličkami, svatou rodinou, příchozími a dobytkem v dobách minulých měla pod stromečkem každá rodina, a tak se betlémáři měli na trhu co ohánět. Většinou se vyřezávaly betlémy ze dřeva, ale časté byly také tzv. chlebové betlémy z žitného těsta, které se vypalovaly v peci.
I dnes najdeme na trzích betlémy zpod různých šikovných a kreativních rukou. Na některých místech také betlémy živé, pohodová představení, která si užijí věřící i nevěřící. Otázka je, co na to množství říkají domácí zvířata, která se čas od času účastní.
Štóla, punč a kaštany
Vánoční trhy by nebyly kompletní bez tradičních pochutin, na které se v listopadu těšíme. Stánky nabízejí na zahřátí útrob i zkřehlých prstů čaj, svařené víno, medovinu či punč – s alkoholem nebo bez. Na některých místech si jej místo kelímku můžete nechat nalít do hrnku na zálohu, který se může hezky vyjímat doma na polici – vám, nebo těm, kteří ho dostanou po vás.
Občerstvení v podobě pokrmů závisí na zemi a městě, kde se nacházíte. U nás se určitě setkáte s běžnými teplými pokrmy jako klobásy a bramboráky, které nesmí chybět ani v Německu či Rakousku. Tam také najdete jiné zajímavé speciality jako německé smažené žampiony nebo Flammkuchen, pečivo podobné pizze. V Polsku pořídíte bigos z kysaného zelí a bůčku. Maďaři sázejí na tradiční uzeniny a také místní slané jídlo zvané pompos.
Sladkosti máme se sousedy víceméně podobné. Na většině trhů nesmí chybět pečené kaštany, vafle, ovoce v čokoládě, pražené mandle nebo jiné oříšky v cukru, a už vůbec ne štrúdl nebo perníčky. V Německu je velmi populární tradiční štóla, moučník s rozinkami a oříšky, který pochází z Drážďan.
Drážďany – nejstarší vánoční trhy v Německu
Máme v tomto ohledu štěstí – komu se trhy u nás okoukají, dostane se za pár hodin za hranice, kde je tato tradice také rozšířená. K času si však přičtěte také dobu strávenou v zácpě na dálnici – nejste jediní.
Nejblíže z větších tržních měst našim hranicím leží Drážďany, a to na opačném konci země – hodinu od Ústí nad Labem. Jedná se o nejspíše nejstarší vánoční trhy v Německu, které se pořádají už bezmála šest staletí. Drážďanský trh je proslulý různými mechanickými figurkami a atrakcemi pro děti. A nezapomeňte si pochutnat na štóle.
Snad nejvíce se od nás jezdí do Vídně, ležící při plynulém provozu dvě hodiny autem jižně od Brna. Vídeň se mění ve vznešený vánoční ráj světel už v polovině listopadu. Centrem trhů je bezesporu Rathausplatz, ale stánky jsou na mnoha dalších významných místech. Nechybí ani kluziště.
Vánoční trhy v Bratislavě a Krakově
Z Vídně už je to jen kousek do hlavního města našich slovenských bratrů – i tam se dá krásně oslavit advent. Bratislava je Čechy před Vánoci navštěvována méně, to však nic nemění na všudypřítomném kouzlu Vánoc. A navíc tam na trzích mají také tatranský čaj…
Severomoraváci a Slezané navštěvují nedaleký Krakov. Trhy zde mají velmi tradiční atmosféru. Typickým artiklem je baltský jantar, vlněné zboží, ručně dělané košíky a ozdoby.
České vánoční trhy – v Praze je draze, ale krásně
I u nás po vzoru našich německých sousedů pořádáme před Vánocemi na náměstích trhy. V okresních městech jsou komornější, zatímco například taková Praha je natřískaná turisty z celého širého okolí, cizince nevyjímaje. Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí se vyskytují vysoko v mnoha internetových žebříčcích vánočních trhů.
Kvůli tomuto je tedy třeba v případě, že se vydáte do rozsvícené stověžaté Prahy, počítat s vyššími cenami – někdy i dvakrát vyššími za teplý nápoj. Mnoha návštěvníkům to za tu atmosféru jistě stojí.
V menším městě nedaleko od domova se zase pokocháte trhem lidovějšího charakteru, kde při prohlídce zboží všemožného druhu můžete objevit zajímavé malé firmy a řemeslníky z okolí, o kterých jste možná nevěděli.