Na Sluncem zalitý Apeninský poloostrov se dá jet dělat řada věcí – lenošit na zlatavých plážích s výhledem na průzračné Jaderské moře, projíždět se lodičkou romantickými Benátkami, anebo obdivovat antický Řím. Ale to není vše. Kam na dovolenou do Itálie? Přinášíme tipy na místa, kde jste ještě nebyli.
Ostrov Elba, Zdroj: Pixabay
Kam do Itálie za historií – ostrov Elba
Když se řekne italské ostrovy, většině lidí se hned vybaví Sicílie či Sardinie, na „Napoleonův“ ostrov Elba, který je po nich třetím největším italským ostrovem se však často zapomíná. V devíti měsících svého nuceného exilu se tu právě bývalý francouzský císař zasloužil o započetí ekonomických a sociálních reforem, na jejichž základech vznikla dnešní Elba s moderní turistickou infrastrukturou.
Na ostrově můžete navštívit hned dvě významné napoleonské stavby – veřejnou rezidenci Palazzina dei Mulini ve městě Portoferraio či letní rezidenci Villa Napoleone u zalesněného kopce Monte San Martino. Z Elby dohlédnete na další Toskánské ostrovy, a to nejen z nejvyšší hory nejvyšší hory ostrova Monte Capanne, na kterou dojedete lanovkou. Čeká vás tu také výběr z pověstné italské gastronomie a nádherná příroda, kterou sem jezdí aktivně objevovat mnoho cyklistů.
Cinque Terre Italie, Zdroj: Pixabay
Kam do Itálie za přírodou – Cinque Terre
Pokud už vás omrzely přecpané pláže v Bibione, vyrazte se podívat do „Pěti zemí“ v severozápadní Itálii, kam ještě nedávno nevkročila ani noha. Pět vesniček, souhrnně nazývaných jako Cinque Terre a posazených na útesech, vypadá doslova jako z pohádky a díky izolaci trvající několik století je ještě nedostihl destruktivní duch civilizace.
Ta však má svůj důvod v poměrně těžko přístupném terénu s vysokým stoupáním a prudkými zatáčkami – ideální dopravou je zde vlak, kterým lze přejíždět mezi jednotlivými vesničkami, schovanými mezi útesy, strmými terasovitými svahy, vinicemi a olivovými háji. Případně se můžete pohybovat pešky či lodí.
Ubytování snadno seženete v kterékoli z nich, snad jen ve vysokohorské Corniglii by mohl být problém. Mezi vesnicemi se nacházejí malé zátoky s oblázkovými plážemi, kde budete mít patřičné soukromí. Vykoupat se lze také v blízkém plážovém letovisku Levanto.
Santa Maria di Leuca, Zdroj: salentovacanza.com
Kam do Itálie za mořem – Santa Maria di Leuca
Mys Santa Maria di Leuca se nachází na samotném cípu jižní Itálie, kde se dělí Jónské a Jaderské moře. Dělící čáru symbolizuje impozantní výběžek s majákem, z kterého neuvidíte nic než jen širé moře. Přilehlý přístav je ideální pro klidnou relaxaci na pláži a užívání si moře, dobrodružnější povahy se mohou vykoupat u jeskyní a bílých vápencových skal (jež daly místu jméno), kterými je značná část pobřeží pokryta.
Každé moře má své favority, v pravém Jónském uvidíte například jeskyni Ďábel (Diavolo), v levém Jaderském zase Jeskyni Indiánů (Terradico/Indiani). Všechny je můžete zhlédnout na výletě po pobřeží – ať už vlastním pronajatým člunem, či s průvodcem, který vám poví něco o místních legendách.