Současná zima nezima nám dává dvě možnosti. Buď se uvelebit před televizí na gauči a nedělat zhola nic, a nebo právě teď probádat města.
V Itálii nyní rtuť stoupá ještě o pár stupínků výše než v našich zeměpisných šířkách, tak proč neokusit městskou turistiku právě zde. A nemusíme se kodrcat někam předaleko. Docela na severu leží Miláno, které za pozornost rozhodně stojí.
Milano? Vážně? Jste snad nějaký módní fanatik. Ale pozor smýšlet o Milanu pouze jako o hlavním městě módy (tedy alespoň v evropských vodách) by bylo chybné. Milano může návštěvníkům nabídnout daleko více. Objevte s námi 9 milánských pokladů.
FOTO: 10 nejkrásnějších pláží Itálie, které byste měli navštívit
Mramorový chrám bere dech
Pokud už sedíte v letadle a míříte na místo, možná v rukou třímáte průvodce. A i kdyby ne, jistě jste před cestou trochu googlili, a tak nemohl ve vašich sítích neuvíznout obrázek Dómu. Stěžejní památky města. Být v Miláně a minout Dóm by byl opravdu velký prohřešek. Stavba je to vskutku monumentální. A jakmile vystoupíte z metra ve stanici Piazza del Duoma a stanete před bělostnou mramorovou fasádou katedrály, bude jedno, jakou slovní zásobou oplýváte, protože se pravděpodobně zmůžete jen na „wau“ nebo „páni“.
O tom, že stavba není žádný prcek, se můžete přesvědčit docela snadno. Zkuste ji pěkně obejít, a nebo, pokud jste tedy vhodně oblečeni, vejděte dovnitř. Nemusíte však skončit jen u objevování krás chrámu uvnitř i vně. Horní prostory chrámu, kterých můžete dosáhnout výtahem a nebo, pokud nejste peciválové, i po schodech, nabízí výhled na celé náměstí u chrámu. Navíc, jestli se na vás usměje štěstí, můžete z ptačí perspektivy shlédnout nějaký koncert či festival, které se tu konají.
Nejen renesance i moderní umění
Za dalším milánským pokladem se nemusíte vydávat nijak daleko. Hned napravo od katedrály se nachází nové muzeum moderního umění Museo del Novecento. I kdybyste nebyli právě nadšenci do moderního umění, přesto vašemu zraku polahodí zdobný interiér galerie. A pokud do muzea dorazíte hodinu před zavírací dobou, vstup budete mít již zcela zdarma a to je téměř u každého oblíbená cena.
Zapomeňte na fast foody, jezte jako místní
A copak je toto za zvuk? Že by se na náměstí zase konal nějaký koncert? Kdepak. To se možná po vší té kultuře o slovo hlásí váš žaludek. A upřímně, je to od vás trochu sprosté ho chudáka takhle trýznit. V dobách renesance italské umění bylo na vrcholu a my se mu obdivujeme do dnes, ale Itálie je také kulinářskou Mekkou a žaludek by tu rozhodně neměl mít nikdo prázdný. Zapomeňte ale na fast foody nebo nějaké turistické restaurace. To by sice žaludek umlčely, ale jeho zklamání by bylo asi takové, když dítěti slíbíte jednorožce a ukážete mu obyčejného poníka.
Je sice pravdou, že centrum je plné zdánlivě dobrých restaurací. Ovšem řada z nich je orientovaná pouze na turisty a na pravého Itala by šly mdloby jen z představy, že by zde otevřel menu. Kdo však hledá, najde i v centru opravdové kulinářské eldorado. Třeba nedaleko katedrály na Via Agnello 19 stojí Al Cantinone. Restaurace je sice trochu schovaná, ale zdejší delikatesy vás uvedou do chuťového ráje. Stejně dobře se najíte třeba i v Acqua di Mare na Via Terraggio 11. Tedy tato restaurace vás nadchne, pokud fandíte rybám a mořským potvorám. Pokud vám tyto lahůdky nejsou právě po chuti a skvělý oběd si nepředstavujete tak, že se obáváte, kdy vám hlavní chod s přílohou v podpaží zdrhne k přístavu, je lepší navštívit Trattoria Milanese na Santa Marta 11, kde se dočkáte pravé milánské kuchyně.
Opatrně na to, co v Itálii kupujete. Nové pokuty proti černé ekonomice míří i na turisty
Za hradbami se skrývá městský park
A když už je i žaludek spokojen, pokračujme dále a to k hradu Sforzesco, který je taktéž muzeem. Hrad původně patřil rodině Sforzesco, která Milánu vládla v období renesance. Dnes krom expozic muzea, je hrad navštěvován i kvůli rozsáhlému parku Sempione. Vy si můžete v parku dopřát drobnou siestu s kávou ze stánku, a nebo se projít od nádvoří k nádvoří a nahlédnout do některých z muzeí, která ukrývají díla Michelangela či Mantenga a stropy se tu rozzářili pod tahem da Vinciho štětců.
Na večeři se objednejte předem. Tedy na tu da Vinciho poslední
A když zmiňujeme mistra nad mistry Leonarda da Vinciho, co by to bylo za návštěvu Milána, kdybyste ignorovali jedno z jeho nejslavnějších děl – Poslední večeře. Nejznámější freska se ukrývá v útrobách kostela Santa Maria della Grazie. Ale než se sem přihrnete v radostném očekávání, v jakém se děti řítí k vánočnímu stromečku, je nutné mít na paměti pár věcí. Zájem o toto dílo je opravdu obrovský, abyste se tak vyhnuli zklamání v podobě vyprodaných lístků, je lepší si vstupenku zamluvit předem. Pokud tedy tuto část přípravy nepodceníte a dovnitř se dostanete, nepočítejte s tím, že budete moct dílo bedlivě zkoumat po celé hodiny. Návštěvníci jsou k fresce pouštěny v malém množství a to jen na dobu 15ti minut. Za prohlídku ovšem nestojí jen samotná Poslední večeře. Měli byste si udělat i dost času na to pokochat se kostelem samotným, který je krásným dokladem renesanční architektury.
Zajímavá místa v Janově. Zažijte skutečnou Itálii a objevte její skrytý skvost
Návštěva hřbitova se oplatí
Od renesančních maleb se teď vydáme trochu jinam. Na Cimitero Monumentale. Pravda, při plánování výletu, hřbitov asi není to, co by figurovalo na vašem seznamu „musím vidět“, ale tahle zastávka rozhodně stojí za to. Hřbitov je vlastně muzeem pod širým nebem, kde jsou k vidění sochy z 19. a 20. století, které až teatrálně znázorňují zármutek. Místo posledního odpočinku tu nalezlo mnoho významných Italů (a i cizinců), třeba houslista Arturo Toscanini nebo spisovatel Alessandro Manzoni.
Renesance to není jen Florencie
Jestli však na vás při návštěvě hřbitova dolehla chmurná nálada, raději se vraťte zpět k veselejšímu renesančnímu umění. Protože rozsáhlými sbírkami se nepyšní jen Florencie, ale i Milano. Jednu z dvou významných sbírek naleznete nedaleko opery Scala. V Brera Pinacoteca můžete žasnout nad díly Mantegna, Raphaela, Piera della Francesci či Caravaggia. V blízkosti dómu se pak nachází galerie Ambrosiana (zde je lepší si prohlídku zamluvit předem) s díly da Vinciho, Botticelliho, Brueghela, Tiziana či Raphaela. Za pozornost jistě stojí i zdejší knihovna s rukopisy génia da Vinciho či Virgilia.
Bazilika milánského patrona ukrývá pokladnici
Další milánskou zastávkou je bazilika sv. Ambrože. Otec Ambrož žil ve 4.století a byl milánský arcibiskup. Je považován za milánského patrona a jako takový se samozřejmě musel dočkat jemu zasvěcené baziliky, kde se nešetřilo zdobností. Fasáda, atrium, sloupoví i zvonice jsou dílem mistrů své doby a vyvolávají němý obdiv do dnešních dnů. Krom toho se v bazilice taktéž nachází muzeum a pokladnice.
Kam do Itálie v září? Známe 4 luxusní letoviska, které si užijete levněji
Za skvělým jídlem i na nedaleký venkov
Milánský víkend plný umění, dobrého jídla a pití se chýlí ke konci a vám se nechce ani trochu loučit. Ještě aspoň jeden lahodný nedělní oběd. Jenže většina výtečných restaurací je v neděli bohužel zavřená. Samozřejmě, můžete slevit ze svých nároků a zkusit nějakou pokoutné kvality leč otevřenou. Jenže to není ani náhodou důstojná tečka. Pokud jste se do Milána vydali vozem, právě teď byste jej měli nastartovat a vydat se trochu dále. Italskou tradicí totiž je na nedělní oběd se rozjet na venkov a s celou širokou rodinou poobědvat ve farmářských restauracích.
50 kilometrů jižně od Milána se nachází vinařský region Oltrepe Pavese. Popijte místní skvělá vína, pokochejte se rozhledy a po obědě cestou zpět můžete navštívit třeba největší lombardský poklad klášter Certosa di Pavia (vstup je volný a během oběda je tu zavřeno). A na samotný závěr si projděte staré město Pavia a ochutnejte zmrzlinu.
Sice možná není nejtepleji, ale bez ochutnání zmrzliny se z Itálie nevracejte.