Menu
JenProCestovatele
Itálie

Kam do Itálie na vlastní pěst? Troufněte si na Goethe cestu!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

28. 8. 2016

Německý spisovatel, básník a dramatik, tvůrce legendárního Fausta, velmi miloval antické památky, Řím a vůbec celou Itálii. V roce 1786 se tak rozhodl, že ji procestuje. Přemýšlíte, kam do Itálie vyrazit? Zahrajte si na Goetheho – prozradíme vám zastávky jeho Italské cesty.

Kdo byl Johann Wolfgang Goethe?

Všichni, kdo úspěšně složili maturitní zkoušku z českého jazyka, se s tímto jménem nepochybně museli setkat. Goethe patří k nejslavnějším literárním autorům německého romantismu, ale i německy mluvící oblasti vůbec.

Mezi jeho notoricky známá díla patří zejména dramatická báseň Faust a román v dopisech Utrpení mladého Werthera, ve kterém Goethe promítá svou skutečnou nenaplněnou lásku k jisté Charlottě Buffové.

Goethe – spisovatel, ministr i cestovatel

Goetheho lásky, ať už šťastné či nešťastné, se ostatně staly největší inspirací jeho literární tvorby. Goethe však nebyl jenom spisovatel, básník a dramatik. Za svůj život toho vyzkoušel mnoho – pracoval jako advokát říšského soudu i dokonce jako ministr vlády Výmarské republiky. Tato povolání ho však nedokázala dlouho naplňovat, proto se vždy zase brzy vrátil k umění.

Vzhledem k jeho romantickému duchu si však velmi oblíbil cestování. To pro něj vždy bývalo jakýmsi útěkem před těžkostmi reálného života. Protože obdivoval antiku, jeho cestovatelskou láskou se stala právě Itálie. K italským toulkám ho inspirovala i klasická literatura, ve které je Itálie často vykreslována jako nádherná země, jejíž romantická krajina, historické památky a vytříbená umělecká díla dokumentují vznik osvícené civilizace.

Goethe cesta Itálií

Lombardie, Zdroj: Pixabay

Goethe – cesta do Itálie

Do Itálie se Goethe nejen za antickými památkami vypravil již mnohokrát předtím, v roce 1786, kdy se rozhodl, že jí procestuje křížem krážem, začala jeho nejdelší cesta, která trvala až do roku 1788, přesně 653 dní. Z dnešního pohledu se to možná nezdá jako nic objevného, ovšem cestování v Goetheho době nebylo z hlediska dopravy tak jednoduché jako dnes – mnoho desítek, možná stovek kilometrů Goethe nachodil pěšky. Navíc ne o všech cestách se tehdy dalo říct, že by byly zrovna bezpečné.

Goetheho cesta do Itálie a její zastávky

Goetheho Italská cesta začala, když spisovatel překročil alpský Brennerský průsmyk, který odděluje Itálii od Rakouska. Nejprve mířil do romantických Benátek, dále procestoval Lombardii v severozápadní Itálii, jeden z mála italských regionů bez moře, kterému dali jméno germánští Langobardové.

Poté si Goethe prohlédl tehdejší významná italská města, jako Florencie, Assisi či Neapol. Nezapomněl se zastavit také v hlavní metropoli Řím, kde se v ulici Via del Corso ubytoval jako Philippe Moeller, aby se nikdo nedozvěděl, že je v Římě a nemusel se tak účastnit tamních šlechtických večírku (Goethe byl již tehdy v Evropě známou osobností).

Goetheho Italská cesta na Sicílii

Hlavním cílem Goetheho cesty do Itálie však byl poloostrov Sicílie, kam dorazil v březnu 1787 a zdržel se zde několik měsíců, aby se pak vypravil zase zpět do Pruska. První měsíc pobýval v nejvýznamnějším sicilském městě Palermo, kde potkal svého přítele kreslíře Kneipa. K dalším místům, které Goethe na Sicílii navštívil patří Monreale, Segesta, Giergenti, Caltanissetta, Catania a Messina, která byla poslední zastávkou.

A proč používáme v textu Italská cesta s velkým I? Goethe pak o svých toulkách Itálií sepsal knihu – autobiografické dílo s tímto názvem – která vyšla v roce 1817.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam do Itálie na vlastní pěst? Troufněte si na Goethe cestu!