Jezero Bajkal: nejhlubší jezero světa mění barvy podle ročních období
Martina Mádlová
28. 2. 2018
Na podzim a v zimě modré, na jaře a v létě zase zelené – jezero Bajkal, které se nachází 6000 kilometrů od Prahy, není jen nejhlubší, ale i nejstarší na světě a i dnes fascinuje cestovatele po celém světě.
Jezero Bajkal se nachází v jižní části východní Sibiře mezi Irkutskou oblastí a Burjatskou republikou a je nejstarším (25-30 milionů let) a nejhlubším (1642 m) jezerem na světě. Fascinující div přírody vznikl tak, že voda zaplnila jakousi mezeru mezi dvěma zemskými krami, které od sebe každý rok o kousek poodstoupí. Jezero se tedy stále zvětšuje. Voda v jezeře se nikdy neprohřeje, z části kvůli klimatu a z části kvůli hloubce. Jezero svým tvarem připomíná půlměsíc a táhne se od severovýchodu k jihozápadu v délce 666 km. Místní obyvatelé i mnoho dalších v Rusku jej nazývají mořem.
Na jezeře je rozvinutá lodní doprava a splavování dřeva. Lodě po jezeře plují obvykle od června do září. Velmi významná je železnice, která spojuje Bakal a ostatní části Ruska. Podél jižního a části jihovýchodního břehu jezera vede Transsibiřská magistrála – nejdelší železniční trať na světě a hlavní dopravní tepna Ruska. V krátkém úseku se na severu jezera mezi Severobajkalskem a Nižněangarskem dotýká také Bajkalsko-amurská magistrála. Vesnici Bajkal a Sljudjanku spojuje historická železniční trať Krugobajkalskaja železnaja doroga. Na trati i kolem ní můžete vidět celou řadu památek a zajímavostí (tunely, galerie, mosty, viadukty), lidovou architekturu, historické i přírodní zajímavosti.
Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé
Letní teploty nečekejte
Od ledna do května takřka celé jezero zamrzá ledem silným až dva metry. Ani v létě se zde neobjedete bez pořádného oblečení. Voda v jezeře má v létě na povrchu teplotu kolem 15 °C a dost silně fouká. Vítr dokáže vytvořit na hladině až pět metrů vysoké vlny.
Jezero Bajkal mění barvu v průběhu roku
Jezero Bajkal se pyšní křišťálově čistou a průzračnou vodou. Chlubit se může hned několika prvenstvími. Je nejhlubší na světě, i když o jeho přesnou hloubku se stále vedou spory. Bylo označeno za nejstarší na světě a je také největším rezervoárem sladké vody na Zemi – udržuje kolem 19 % světových zásob sladké vody
Zdejšímu reliéfu daly vzniknout tektonické síly, které působí i dnes. Dochází tak k prohlubování pánve Bajkalu či zvyšování okolních hor. Tyto změny doprovází větší či menší zemětřesení.
Jezero uchvacuje čistou a průzračnou vodou. V zimě a na jaře můžete vidět do hloubky až 40 metrů. Navíc je v tomto období voda nádherně modrá. V létě a na podzim se v ní rozmnožují drobné organismy a viditelnost klesá asi na deset metrů. Voda má barvu spíše zelenou.
Do Bajkalu ústí přes 300 stálých řek a během roku k nim přibývají ještě další dvě stovky občasných toků. Podle vědců prý získává jezero vodu i z unikátních horkých sladkovodních pramenů, které mají prýštit na jeho dně. I přesto, že do něj přitéká tolik řek, vytéká z něj jedna jediná – Angara, která má hned pod Bajkalem šířku takřka jeden kilometr. Ta protéká městem Irkutsk, které vzniklo v 17. století. Za návštěvu stojí i Spasský kostel či Znameňský klášter.
Jak získat ruské vízum. Vše, co byste měli vědět, než pojedete do Ruska.
Jaká místa u jezera Bajkal navštívit?
Bajkal není jen jezero, které samo o sobě nabízí fascinující podívanou, ale i kolem něj se nachází spousta míst k vidění.
Letovisko Listvjanka
Letovisko Listvjanka leží na břehu Bajkalu. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších turistických míst u jezera. Z města Irkutsk se k němu můžete dostat autobusem nebo parníkem. Malebná vesnice je proslulá krásnou přírodou, kavárnami, restauracemi, stánky se suvenýry a mnoha aktivitami nebo organizovanými výlety. Navštivte Bajkalské muzeum, chrám svatého Mikuláše, lyžařské středisko Eastland, rybí trh nebo bazén se cvičenými tuleni bajkalskými. Dopřát si můžete i vyhlídkové plavby.
Sljuďanka
Sljuďanka leží na jihozápadním konci jezera. Stojí zde železniční nádraží, které je postavené z růžového a bílého mramoru. Stejnou budovu v Rusku nenajdete. Za návštěvu stojí i kostel svatého Mikuláše a Mineralogické muzeum Zhigalov, které obsahuje asi 11800 minerálů.
Termály Chakusy
U Bajkalu nemusíte jen mrznout. Stačí navštívit termální lázně Chakusy s léčivou vodou v severní části jezera. Dostat se do nich můžete jen parníkem z Nižněangarsku či Severobajkalsku. Lázně jsou vybudované na místě, kde vyvěrají teplé minerální prameny jen kousek od břehů jezera. Voda zde dosahuje až 46 °C a obsahuje hodně radonu.
Další zajímavosti z Bajkalského jezera
- Symbolem jezera je Něrpa, sladkovodní tuleň, kterého určitě musíte vidět naživo. Na okružní plavbě máte možnost vidět ho přímo v jeho přirozeném prostředí. Často vykukují z vody, aby se nadechly vzduchu a podívaly se na vás. V Bajkalském muzeu se s nimi můžete seznámit ještě blíže.
- Křišťálově čistá voda láká k osvěžení a vykoupání se. A dokonce přitom nemusíte ani zmrznout. Najdete zde totiž mělké zátoky s teplou vodou. Samozřejmě takový zážitek, jako koupel v širém jezeře to není, ale na to už musí mít člověk velkou odvahu i dobrou kondičku.
- Na Bajkalu se můžete setkat se šamanem na ostrově Olchon, kam se dostanete lodí, nebo budhistickým lámou v Burjatsku. Svěřte se jim se svými starostmi, možná vám pomohou. Šaman vykoná obřad, aby se vám dobře dařilo, a láma vám svěří svou moudrost a sestaví astrologickou předpověď.
- Nezapomeňte se vyfotit na známém mysu Burchan, který se lidově nazývá skála Samanka. Je to znak jezera Bajkal, který se nachází na ostrově Olchon. O tomto místě se traduje, že je plné síly, tajemství a mysticizmu.
- Během své cesty se nezapomeňte zastavit i na dalších úžasných místech. Nenechte si ujít mys Ludar, mys Rytyj, horský vrchol Pik Čerského, Uškanské ostrovy či záliv Posolskij sor s rekreační zónou, který se nachází na jižní straně od ústí řeky Selenga. V okolí jezera se také postupně buduje síť ekologických stezek, které souhrnně nesou název Velká bajkalská stezka. Ty vám hodně usnadní pohyb kolem Bajkalu.
Perlička na závěr: Jezero Bajkal přeplaval v roce 1990 český dálkový plavec Jan Novák jako vůbec první. Mimo Bajkalu překonal i kanál La Manche či řeku Angaru.
Návštěvy Bajkalského jezero rozhodně nebudete litovat. Uvidíte, že se vrátíte nadšeni a bohatší o zážitky, které rozhodně nečekáte.