Menu
JenProCestovatele
Výlety v okolí Brna

Jevišovice vlastnil hrdina z doby třicetileté války. Co dnes tento zámek nabízí?

V Jevišovicích v okrese Znojmo se nachází dva zámky. Starý zámek, který je ve správě Moravského zemského muzea v Brně, a Nový zámek, v němž je dnes umístěn Domov pro seniory. Oba zámky měly napříč časem stejné majitele panství a jejich historie je vskutku bohatá. Jaký je původ Starého zámku, proč byste jej měli navštívit a co turistům Jevišovice a jejich okolí nabízí?

Historie Starého zámku v Jevišovicích

Dnešní Starý zámek pochází z 15. století, kdy jej nechal na skalnatém ostrohu na druhé straně údolí řeky Jevišovky naproti zničenému původnímu hradu vystavět Sezema z Kunštátu a Jevišovic jako nové sídlo pánů z Kunštátu. V 16. století jej pak pánové z Kunštátu nechali přestavět na renesanční zámek, jehož úpravy dále pokračovaly až do 17. století, kdy sídlo vlastnil knížecí rod Minsterbersko-Olešnických.

V roce 1649 zámek koupil od císaře Ferdinanda III. slavný obránce města Brna proti Švédům Jan Ludvík Raduit de Souches, který nechal postavit kapli svatého Ludvíka, kostel svatého Mikuláše, faru, školu a přestavěl zámek do raně barokní podoby. Jeho syn pak statečně padl v bitvě proti Turkům v srbském Slankamenu. Dalšími majiteli byli rod Ugarte, svobodní páni Biedermannové, Offenheimové a ještě v době druhé světové války hrabě Eduard Larisch-Mönnich.

Špilberk byl proslulým vězením nejhorších zločinců. Dnes je významnou turistickou atrakcí města Brna

Interiéry zámku a jejich využití

Zámek má půdorys původního gotického hradu, je čtyřkřídlý, má kapli, hranolovou schodištní věž a dvoupatrová sklepení. Vnější fasádu zdobí sgrafitová rustika a malba diamantování. Vstup do zámku zdobí kamenná brána s barokním erbem Karla Ludvíka de Souches. Další erby pána de Souches a jeho manželky se nacházejí pod balkonem na vápencovém reliéfu ve zdi. K zámku patří i hluboký příkop s mostem a za ním předhradí, které vytváří uzavřené první nádvoří. V sále se pak dochovaly fragmenty barokních nástěnných maleb. Na jihovýchodní fasádě je novodobá nástěnná malba slunečních hodin s latinským citátem od Senecy a dvěma obličeji symbolizujícími den a noc.

Interiéry zámku již nemají takřka nic z původního vybavení. Po roce 1945 bylo všechno převezeno na jiné okolní zámky, například do Jaroměřic nad Rokytnou nebo Náměšti nad Oslavou, kde je také velmi vzácný gobelín ze 17. století pocházející právě z Jevišovického zámku. Interiér je poměrně dobře zachován v kapli svatého Ludvíka a ostatní interiéry slouží především jako prostory depozitáře Moravského zemského muzea v Brně, které zámek spravuje do roku 1973.

Expozice na zámku v Jevišovicích

Starý zámek v Jevišovicích je přístupný během letní sezóny. Některé prostory nabízejí muzejní expozice, jiné částečnou ukázku šlechtického sídla. Součástí prohlídky je také kaple svatého Ludvíka s původním mobiliářem a unikátním odrazem Obřezání Páně. V této kapli se konají také svatební obřady a koncerty. Z muzejních prohlídek jsou k dispozici různé archeologické expozice nebo expozice nazvaná Hradní kuchyně. Ve sklepení jsou pak kopie jeskynních a skalních maleb z celého světa, ve velkém sále pak bývala výstava historických hudebních klávesových nástrojů až do 20. století.

Také v bývalém předhradí jsou umístěny expozice, které však již spravuje město Jevišovice. Většinou jsou to přírodovědné výstavy, expozice zaměřené na zdejší historii kraje nebo řemesla. V okolí zámku a v hradním příkopu se pasou ovečky a kozy, z hradu je pak nádherný výlet na celé širé okolí. Přístupná je také zámecká zahrada. Zajímavostí je, že na zámku v Jevišovicích se natáčel český film z roku 1997 Stůj nebo se netrefím.

Zámek Bučovice nabízí unikátní malby zajíců, kteří převzali vládu nad lidmi

Tipy na výlety v okolí pro rodiny s dětmi

V okolí rozhodně stojí za návštěvu muzeum kol ve vodní tvrzi v Boskovštejně, dřevěná rozhledna Anička, k níž vede meditační naučná stezka se 14 zastaveními, dětským hřištěm a dřevěnými pohádkovými sochami. Můžete si také udělat výlet na zříceninu hradu Lapikus nebo navštívit muzeum motocyklů v Lesné. V okolí jsou též možnosti letního koupání, a to například na koupališti Pohoda v Únanově, na Jevišovické přehradě, vodní nádrži Výrovice nebo v Mašovickém lomu.

Zdroje: wikipedie, mzm.cz, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jevišovice vlastnil hrdina z doby třicetileté války. Co dnes tento zámek nabízí?