Japonské stolování: 9 pravidel konzumace potravin, které byste měli dodržovat
Martina Mádlová
13. 2. 2018
Pravidla etikety pro japonské stolování jsou hodně odlišná od těch, které běžné známe. Nesetkáte se jen s běžným „lokty ze stolu“. Japonci si na jídle velmi zakládají a mají svá vlastní pravidla. Podívejte se na devět z nich, které určitě potřebujete znát, pokud se do této fascinující země vydáváte.
Mokrý ručník je jen na ruce
Mnoho japonských restaurací vám hned po usazení poskytne mokrý ručník. Možná máte tendenci použít ho na utření obličeje či krku, ale k tomu opravdu určen není. Použijte ho pouze na očištění rukou. Jakmile to uděláte, jednoduše ho překlopte a odložte stranou. Mokrý ručník dostáváte proto, že se od vás očekává, že budete jídlo ochutnávat rukama a máte tak možnost otřít si ruce před jídlem.
„Srkání“ polévky
Pít polévku přímo z talíře je obecně považováno za velmi hrubé. Dokážete si představit, že sedíte v přepychové restauraci, zvednete misku polévky a začnete ji hlasitě srkat? Asi moc ne že? V případě japonské etikety je to ale jev nanejvýš žádoucí. Ve skutečnosti jste povzbuzováni k tomu, aby zvedli svou misku s polévkou do úst a pořádně usrkli. Pomáhat si můžete i lžící. Šéfkuchaři považují zvuky, které vydáváte, za znamení spokojenosti, takže by vás nemělo překvapit, když takových zvuků uslyšíte v celé restauraci více. Neváhejte a vytvořte si vlastní.
Zajímavosti o Japonsku. Přinášíme 10 věcí, které jste o něm nevěděli
Nikdy nepijte sami
I v japonských restauracích tečou lahodné nápoje proudem. Buďte si však vědomi toho, že nikdy nebudete pít sami. Etiketa říká, že čekáte, až budou všechny sklenice, které se mají naplnit, plné, poté necháte některého člena říct přípitek nebo jednoduše „kanpai“, což v japonštině znamená „na zdraví“. Po zvednutí sklenice vraťte „kanpai“ a pak pijte. Dávejte si vždy přiměřeně, japonský alkohol dokáže být dost silný.
Tip: Japonci milují nalévání nápojů navzájem. Takže počkejte, ať vám dotyčný nalije sklenici a vy pak na oplátku naplňte zase tu jeho.
Neutírejte hůlky najednou
Děláte to také? Po vyndání dřevěných hůlek na jídlo je společně otřete, protože se chcete zbavit případných třísek? Pokud ano, možná byste si tuto činnost mohli odpustit, pokud byste si své hůlky nejdříve pořádně prohlédli. V Japonsku se totiž takové chování považuje za urážku. Říkáte tím restauraci, že si myslíte, že hůlky jsou špatné kvality. Pokud nějaké třísky najdete, nebojte se požádat o nové hůlky.
Nikdy nestavte v rýži hůlky vzhůru
Někdy prostě nevíte, co dělat s hůlkami nebo kam je odložit. Proto je pro vás možná naprosto přirozené, že když si dáváte pauzu od jídla, klidně necháte hůlky zapíchnuté v misce s rýží. To je ale špatně. Hůlky zapíchnuté vzpřímeně v misce rýže jsou tabu. Během pohřbu v Japonsku je totiž mísa rýže se vzpřímenými hůlkami umístěna před rakví zesnulého. Hůlky pokládejte raději přímo před sebe rovnoběžně s okrajem stolu.
Jezte ve „správném“ pořadí
Pravděpodobně jste nevěděli, že sushi je doporučená objednávka jako předkrm. Při dodržování správné etikety se nejdříve začíná bílými rybami a lehkou ochutnávkou. Poté následují bohatší a těžší jídla.
Nedávejte wasabi přímo do sójové omáčky
V luxusnějších restauracích sushi vám šéfkuchař položí správné množství wasabi a sójové omáčky na ryby, aby zajistil dokonalou chuť a rovnováhu. Nicméně pokud tomu tak není, ujistěte se, že znáte potřebnou etiketu. Než ponoříte své nigiri nebo jiné sushi do sójové omáčky, vložte wasabi přímo na něj. Nezapomeňte se také ujistit, že jste dostatečně ponořili sushi do sójové omáčky, protože by se jinak mohla rozpadnout rýže a navíc to chutná mnohem lépe.
Dojezte, co si objednáte
Možná nechcete vypadat příliš nenajedeně, a tak nějaké jídlo necháte na talíři. V japonské kultuře tím ale nikoho nepotěšíte. To platí hlavně tehdy, když se rozhodnete pro „omakase“, tedy, že necháte přípravu jídla na šéfkuchaři. Pro něj je to čest, udělat vám jídlo podle svého gusta, a tak by nechání zbytků mohl brát velmi osobně. Navíc je to považováno za hrubé plýtvání. Proto si objednejte jen to, co můžete sníst.
Také se doporučuje, jíst každý kus sushi tak, jak je předkládáno před vás. Šéfkuchaři vybírají nejčerstvější ingredience a jsou velmi opatrní na správné kombinace jídla, stejně jako na zajištění správné teploty rýže.
Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?
Míchání pokrmů
Typické japonské jídlo je složené z různých drobnějších pokrmů, které se mohou libovolně míchat. Není sice vyloženě prohřeškem, pokud tak nebudete činit, ale všimněte si, že Japonci nejedí jídla tak, jak jsme zvyklí my (polévky, hlavní chod, zákusek), ale vše (mimo sladkostí) míchají dohromady. Jedno sousto tohoto a druhé zase něčeho jiného. Tento zvyk by se dal přirovnat k „zobání“ nebo „jednohubkám“.