Stačí chvilka nepozornosti a i při běžné procházce si můžete přivodit nepříjemné zranění, třeba podvrtnutý kotník. Při delších túrách pak riziko drobných poranění roste. Jak se s nimi vypořádat?
V první řadě pamatujte na prevenci
Na každou túru byste měli vyrazit ve vhodném vybavení. Naprostým základem je pevná obuv, která vytvoří adekvátní oporu nejen chodidlu. Dodá vám jistotu při chůzi a minimalizuje riziko, že dojde k nehodě.
Zejména v lese je pak vhodné i během letních dnů navléct outdoorové kalhoty s dlouhými nohavicemi, které před hmyzem a různými oděrkami od ostnů ochrání vaše nohy včetně lýtek a kotníků.
Přibalte si lékárničku
V batohu byste měli najít místo na alespoň malou cestovní lékárničku. V té nesmí chybět náplasti, náplasťové stehy, obvazy, dezinfekce, kleštičky pro odstranění klíštěte nebo třeba repelent. Máte-li více místa, neváhejte přidat i další lékařské vybavení, se kterým ošetříte i zranění závažnější.
Došlo za nejhorší? Nejprve zastavte krvácení
Pokud jste se ani přes maximální opatrnost poranění nevyhnuli, nezoufejte. V první řadě byste měli zastavit krvácení řezných či tržných ran nebo odřenin. Přiložte na ránu sterilní gázu, v nouzi může obdobně posloužit například čistý papírový kapesník. K zastavení krvácení ale nepoužívejte nic, čím byste do rány zanesli nečistoty a bakterie.
Ránu a její okolí vyčistěte
Když rána nekrvácí, vyčistěte ji. Pozor na to, aby se kvůli příliš agresivnímu čištění krev opět nespustila. Z toho důvodu se zpravidla vodou či dezinfekcí čistí pouze bezprostřední okolí rány, ale rána samotná zůstává nedotčena (není-li silně znečištěná).
Zabraňte dalším komplikacím
Dalším krokem je překrytí rány ochrannou vrstvou. Posloužit může zmíněná náplast nebo náplasťové stehy. V některých případech může být nutné místo převázat obvazem.
Co s podvrtnutým kotníkem a pohmožděninou?
Má-li poranění charakter naraženiny nebo podvrtnutého kotníku, předchozí tři kroky se vás netýkají. Místo toho bude vašim úkolem ránu zpevnit a zafixovat. Jestliže máte k dispozici led (poprosit o něj můžete třeba v nedalekém občerstvení), je vhodné ránu také zchladit – zmírníte tak otoky. V závislosti na závažnosti vašeho stavu se následně rozhodněte, zda budete v túře pokračovat, nebo zda se raději vydáte směrem domů. Každý další náraz, pád, nebo jen dlouhodobá námaha totiž mohou vést k nepříjemným komplikacím a prodloužení celkové doby hojení.