Chystáte se na festival, do kempu nebo na přespávání v přírodě? Máme pro vás několik typů, jak vybrat ideální karimatku pro každou příležitost.
Alumatka nebo pěnová karimatka
Základní pěnovou karimatku či alumatku zná snad každý – a každý na ní pravděpodobně alespoň jednou spal. Jedná se o naprosto základní kousek výbavy, který nestojí víc než pár korun a svůj účel plní. Více méně. Nevýhodou této základní karimatky jsou totiž její nízké izolační schopnosti. Co to znamená?
Ve zkratce to, že vám neposkytne ani příliš vysoký tepelný komfort a pohodlí se při spaní na tomto základním kousku také zrovna nedočkáte.
Proč je tedy i v dnešní době tak oblíbená? Protože vedle poměrně zásadních nevýhod má i své poměrně značné benefity.
Jak už jsme zmínili, nafukovací karimatka je velmi levná. Současně je i extrémně lehká a téměř nezničitelná. Můžete si ji vzít do jakéhokoliv terénu a máte jistotu, že vám dobře poslouží i příště – jen vaše záda budou možná trochu stávkovat.
Pěnová karimatka se hodí například na festival, kde toho většina lidí beztak příliš nenaspí, ale i na víkendový výlet do kempu nebo na dvoudenní túru. Pokud plánujete na karimatce spát delší dobu a nevadí vám nepohodlí, bude se vám hodit i při delších výletech. Její další výhodou totiž je, že ji večer prostě rozložíte a můžete jít spát, aniž byste se museli namáhat s delší přípravou.
Nafukovací karimatka
Nafukovací karimatka už váží o něco více, pokud si připlatíte, stále se však můžete vejít do 500 gramů. Oproti pěnové karimatce je velmi skladná a pohodlně se vejde i do batohu.
Současně poskytuje větší komfort (záleží však i na dalších parametrech, na které se podíváme za chvilku) a tepelnou izolaci.
Oproti pěnové karimatce hrozí její poškození v horším terénu a také zabere o něco více času její příprava na spánek. Pokud se denně přesouváte mezi různými lokacemi, připravte se, že ji budete muset každý den nafukovat.
Samonafukovací karimatka
Samonafukovací karimatka má stejné výhody jako karimatka nafukovací. Její příprava na spánek je však o něco rychlejší.
K nevýhodám se dá počítat to, že je oproti klasické nafukovací karimatce o něco těžší a větší, takže vám v batohu zabere více prostoru.
Jaké parametry karimatky při výběru sledovat?
Nejdůležitější při výběru karimatky je volba parametrů, které vám budou dlouhodobě vyhovovat. Na co se před nákupem soustředit?
Velikost a tloušťka karimatky
Velikost karimatky by měla odpovídat vaší postavě. Není nic horšího, než karimatka, ze které vám koukají nohy.
Měla by být dost dlouhá i široká s ohledem na vaši postavu. Při výběru myslete také na to, jestli a jak se v noci vrtíte – a pokud ano, sáhněte raději po větší.
Tloušťka karimatky stejně jako její velikost ovlivňuje pohodlí. Čím tlustější karimatka je, tím lépe se na ní vyspíte. Karimatky do 3 centimetrů (zpravidla pěnové), vám příliš pohodlí nenabídnou. Naopak na takové 14centimetrové téměř nepoznáte rozdíl od vlastní postele.
Tepelný komfort
Na tepelný komfort se často myslí u výběru spacáku, při volbě karimatky se tato hodnota často podceňuje, což je zásadní chyba. Jak tepelný komfort poznat? Podle parametru, který se skrývá pod zkratkou „R“. Čím vyšší toto číslo je, tím vyšší tepelný komfort vám karimatka poskytne.
Váha karimatky
Pokud cestujete s karimatkou na zádech, nezapomeňte ani na její váhu. Ta se pohybuje až do jednoho kilogramu a samozřejmě čím lehčí je, tím pohodlněji se vám s ní bude cestovat.