Jak správně vybrat krosnu. Zvolte dobře velikost, tip i materiál
Martina Mádlová
25. 7. 2014
Každý, kdo rád a pravidelně cestuje s krosnou na zádech, ví, jak důležité je krosnu správně vybrat. Vzhledem k tomu, že celou svou výbavu si nesete na zádech, je výběr kvalitního a pohodlného batohu to nejdůležitější. Zde není vhodné vybírat podle ceny, ale spíše hledět na kvalitu a provedení. Bolestivá a namožená záda by vás totiž mohla od výletů s krosnou nadobro odradit.
Jak tedy vybrat takovou krosnu, která nám bude sedět, bude pohodlná a zvládneme s ní i náročné a dlouhé túry? Odpověď naleznete na následujících řádcích.
Jak má krosna sednout na záda
Asi nejdůležitějším faktorem při výběru je to, jak krosna sedne na vaše záda. To ovlivňuje hlavně nosný systém, možnosti nastavení a také velikost vašich zad. Váha batohu by měla být na záda přenášena přes nosné popruhy a bederní pás, a pokud má krosna kvalitní nosný systém, může být váha celého batohu hodně snížena.
Nosné popruhy chtějte kvalitně vypolstrované (pro vaši pohodlnost při nošení) a také pevné, protože se jedná o nejvíce namáhanou část krosny. Zádová část krosny by měla být pevná, anatomicky tvarovaná a s odvětráváním. Poslední důležitou součástí nosného systému je bederní pás. Na něm nesete většinu váhy, a proto by měl být dostatečně pevný, polstrovaný a měl by jít dotáhnout, i když už máte batoh na zádech.
Velikost krosny
Při výběru velikosti musíme mít promyšlené, kam a na jak dlouho budeme s krosnou putovat. Pokud to budou jen krátké výlety, stačí menší objem, na delší výlety zvolíme objem větší. Standardně se udává velikost batohu v litrech.
- 40 až 60 litrů (vhodné na kratší dvoudenní výlety)
- 60 až 80 litrů (delší túry)
- více jak 80 litrů (většinou slouží pro přepravu z místa na místo)
Zde uvedené údaje berte pouze jako vzor, protože záleží na vás, jak velcí jste cestovatelé a co považujete za nezbytné brát sebou a co naopak vám přijde jako zbytečnost. Větší litráž bude vhodná zřejmě pro ženy, které se bez některých věcí (a je jich hodně) opravdu neobejdou. Vždy pamatujte na to, že čím větší krosna, tím více nepotřebných věcí sebou ponesete a každý kilogram je hodně znát.
Materiál a příslušenství
Krosna by měla být vyrobená z takového materiálu, který bude odolný proti odření a roztržení. Velkou pozornost věnujte švům, které by měly být pevné a kvalitní, a pokud se vám již na první pohled něco nezdá, jděte raději o dům dál. Důležité jsou i přezky, chtějte robustní a odolné proti prokluzování.
I podle nabízeného příslušenství se pozná kvalita krosny. Dobrý výrobce svůj výrobek vybaví vším, co každý správný cestovatel potřebuje. Důležité jsou různé úchyty a pásky sloužící k připnutí karimatky, spacáku či stanu. Některé krosny jsou navíc vybaveny i pláštěnkou, která v případě větších lijavců může zachránit obsah vašeho batohu.
Kapsy na důležité maličkosti a komory
Většina krosen je vybavena dvoukomorovým systémem, kdy je vnitřek batohu rozdělen na horní a dolní část. Je to velká výhoda hlavně proto, že si do dolní části můžete vložit předměty, které často používáte a nemusíte pak kvůli tomu vybalovat celý batoh. Většinou tam bývá vložen spacák nebo třeba karimatka.
Všemožné kapsy a kapsičky poslouží k rozdělení a uskladnění různých předmětů, které se do batohu buď už nevešly, nebo je často potřebujete a nechcete pořád lovit uvnitř krosny.
Při výběru si krosnu pořádně vyzkoušejte, zkuste se s ní ohnout, posadit, skákat a v kvalitním obchodě vám ji i ochotně naplní.
Přejeme vám mnoho štěstí při výběru a spoustu příjemných zážitků na cestách.