Slaňování vlastně znamená, že se lezec pohybuje po laně dolů. Svoje užití má především v terénu, kde není možné sejít jednoduše dolů. Jeho podstatou je nepřerušované posouvání se na laně. Jak ale na to?
Při slaňování můžete využít různých metod a triků. Obvykle se slaňuje na jednom laně, které je fixně upevněno. Může se však slaňovat i na dvojitém laně. Toho jednoduše docílíte přehnutím klasického lana.
Při slaňování lze přehnout lano
Pokud se budete chtít s lanem dole přesunout dál, jeho přehnutí vám bude naprosto vyhovovat, protože ho budete moci jednoduše vyvléknout a pokračovat dále. Ale pozor! Při této metodě je vhodné mít vždy lano uprostřed označené barvou nebo něčím výrazným. Předejdete tak nebezpečí sjetí lana, protože jste neodhadli polovinu.
Jak správně slaňovat
1. Kontrola místa před slaňování
Nejdříve se ujistěte, že pod vybranou skálou nejsou lidé. Dolů můžete zvolat, že budete házet lano a pokud se nikdo neozve, jednoduše můžete začít.
2. Délka lana při slaňování
Velmi důležitá je stálá kontrola. Je tedy potřeba zjistit, zdali lano dosahuje do správné délky, kam potřebujete.
3. Kontrola okolí při slaňování
Neustále mějte vše kolem sebe v oku, aby nedošlo k pádu.
4. Tření při slaňování
Samotné slaňování provádějte s rozvahou. Důležité je dělat všechno pomalu. Když totiž slaňujete, tak mezi lanem a slaňovací pomůckou vzniká teplo kvůli tření. Teplo není pro lano to nejlepší, a proto byste po sestupu měli pomůcku vždy sundat.
5. Při slaňování nepřeceňujte svou sílu
U slaňování je důležitá i síla v rukách. Lano byste měli pevně držet pod slaňovací pomůckou především tou rukou, ve které máte větší sílu. Při tomto pevném uchopení se váš pohyb zastaví. Když budete lano pomalu pouštět, začnete se posouvat dolů.
6. Ruka pod pomůckou
V žádném případě nepouštějte ruku, kterou máte umístěnou pod pomůckou. Ovládáte jí veškerý pohyb, takže bez ní by mohlo dojít k úrazu.
7. Postavení nohou při slaňování
O skálu se opírejte nohama rozkročeně směrem mírně do stran. Tělo můžete zaklonit mírně dozadu kvůli lepší stabilitě. Pádu se nemusíte obávat, pokud dodržujete předchozí pokyny.
8. Kdy dělat na laně uzly
Aby se vám slaňovalo bez chybičky, je nutné dodržovat i několik dalších pokynů. Důležité jsou například uzly. Jestliže například lano nesahá až na zem, je třeba vytvořit uzel.
9. Správné lano na slaňování
Vždy vybírejte správné lano. Jedno pravidlo říká, že čím tlustší lano, tím vzniká větší tření a hrozí také větší nebezpečí.
Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli slaňovat a milujete adrenalin, není na co čekat. U této aktivity zapomene na všechny starosti a plně se budete věnovat jenom lezení.