Léto je ideální dobou na cyklistické výlety a možná i vy se v nejbližší době chystáte obdivovat krásy naší země na kole. V různých terénech pak jistě oceníte možnost volby mezi různými rychlostmi, které vaše kolo nabízí. Jak správně řadit na kole?
Mnoho příležitostných cyklistů má na svém kole stále stejné nastavení a nemění jej, ať už jednou kamkoliv. Pokud se však naučíte rozumět funkcím svého kola a hlavně je využívat, bude pro vás jízda snazší a dojedete tak mnohem dále.
Jak řadit na kole – typy řazení
Jednou z nich je právě řazení, které vám umožní přizpůsobit rychlost jízdy terénu, v jakém se právě pohybujete. Jízdní kola mohou být opatřena jedním z dvou typů řazení – otočným, anebo páčkovým. Méně často se lze setkat se silničním řazením, které je zabudované v brzdách.
Otočné řazení je typické pro levnější případně dětská kola. Jeho výhodou je snadné ovládání – typicky jde o číselný ukazatel umístěný na řídítkách, kde volíte jednotlivé rychlosti (řazení tedy spočívá v tomto). U páčkového řazení přehazujete mezi jednotlivými rychlostmi pomocí páček, rovněž umístěných na řídítkách.
Jak správně řadit na kole – páčkové řazení
Pokud máte kolo s páčkovým řazením, najdete na každém z řídítek páčku – pokud chcete přehodit na další převod, zmáčknete páčku palcem. Páčka na levém řídítku slouží k nastavení předního kola, páčka na pravém řídítku pak k nastavení zadního kola.
Jak správně řadit na kole – přední kolo
Přední kolo je opatřeno tzv. převodníky. U dětských a městských kol často bývá jej jeden. U horských a silničních kol pak bývají většinou dva, zejména u starších typů se lze však setkat i se třemi převodníky. Pokud zmáčknete páčku na levém řídítku, přehodíte na větší převodník – tedy těžší převod a nižší rychlost.
Jak řadit na kole – zadní kolo
Zadní kolo je opatřeno zadními kolečky – tzv. pastorky. U klasických kol s přehazovačkou jich bývá 6-11. Pokud zmáčknete páčku na pravém řídítku, přehodíte na větší pastorek – ale pozor – na lehčí převod, tedy vyšší rychlost.
Jak správně řadit na kole – pravidla
Nejdůležitější zásadou toho, jak správně řadit na kole je, že řetěz by se neměl křížit – měl by být nejlépe v rovnoběžné poloze s kolem. Pokud tedy máte nastavený největší převodník, měli byste jej kombinovat s některým z těžších, tedy menších pastorků (pokud jich máte 10, přípustné jsou pastorky 1-5). A stejně to samozřejmě platí i naopak – k nejmenšímu převodníku patří lehčí pastorky (6-10).
Pokud jedete do kopce, měli byste volit lehčí převody – tedy menší převodník a horní polovinu pastorků. Pokud jedete z kopce, volte těžší převody – větší převodník a dolní polovinu pastorků. Jednotlivé pastorky se doporučuje střídat, aby se zbytečně nezkracovala jejich životnost a životnost řetězu.
Jak správně řadit na kole – kondice
Na rovině pak adekvátní nastavení převodu závisí na vaší kondici – čím zdatnější cyklista, tím těžší převod. Ovšem záleží i na tom, co od jízdy na kole očekáváte. Pokud jej berete jako kardio cvičení, pak byste měli volit lehčí převody, při kterých rychle šlapete. Při těžších převodech zase zatěžujete – a tím pádem posilujete – nohy.