Člověk je odpradávna schopen nosit na svých zádech těžký náklad. Ovšem jak správně nosit batoh dnes, kdy většina lidí má sedavé zaměstnání a není na fyzickou námahu zvyklá?
Léto a s ním spojené cestování je oblíbeným způsobem, jak trávit dovolenou. Jenomže to se často neobejde bez nošení batohu. A pokud jednou za rok vezmete batoh na záda, který pak několik dní po x hodin nosíte, dostane to vaše tělo samozřejmě pocítit. Jak tomu předejít?
Zvolte správný batoh
Alfou a omegou nošení batohu je jeho výběr. Nejdříve musíte určit, kam se s batohem chystáte. Pokud hodláte cestovat vlakem, chodit na kratší procházky po nenáročném terénu nebo se chystáte na vodu, je lepší vybrat batoh bez vnější konstrukce.
Do něj se sice náklad hůře skládá, ale vzhledem k tomu, že jej nebudete nosit neustále, ale jen občas, dá se to vydržet. A hlavně: je lehčí než batoh s konstrukcí, který při vašem druhu cestování určitě nepotřebujete.
Chystáte se na túru po horských hřebenech? Tak právě vy budete potřebovat batoh s vnější konstrukcí: u něj totiž můžete lépe naskládat náklad a udělat tak batoh stabilnějším. A přesně to pro chůzi po náročném terénu budete potřebovat.
Vezměte na batohu v potaz popruhy a pásy
Rovněž vám pomůže, pokud máte batoh se širšími ramenními popruhy, které se navíc dají nastavovat. Protože čím větší máte ramenní popruhy, tím se těžiště nákladu rozloží na širší část zad a chůze je tak snadnější a máte i větší výdrž. Ovšem nepřežeňte to a nevyberte si batoh s popruhy širšími, než jsou vaše ramena.
A ještě jeden tip k ramenním popruhům, tentokrát již ohledně praktického nošení: jestli vás začnou bolet po nějaké době ramena, povolte ramenní popruhy: vaše ramenní svaly tak dostanou vítaný odpočinek.
Velká výhoda také je, pokud máte batoh s bederním pásem. Pokud jej totiž utáhnete, zapojíte do nošení i pánevní oblast a díky tomu budete schopni být stabilnější. Navíc použitím bederního pásu přesunete váhu batohu na nohy a boky, ve kterých má člověk obecně větší sílu, než v ramenou a na zádech.
Dále jsou ke koupi i batohy s hrudním a dalšími pásy, které pomáhají s rozložením váhy a lepší cirkulací vzduchu.
Muži a ženy rovněž mají trochu jiný tvar těla a vyvinuté svalstvo: proto si vždy vyberte batoh, jenž je určen pro vaše pohlaví. A až budete mít vybráno, nezapomeňte batoh vyzkoušet: ujistěte se, že vám na vaše záda skutečně sedí.
Správné sbalení batohu
Známým faktem je, že těžké předměty by měly být umístěné co nejblíže zad a co nejvýše. Takže stan, vařič a podobné předměty budou patřit nahoru. Na druhou stranu: pokud ale víte, že půjdete obtížným terénem, je možné to kvůli stabilitě provést i opačně.
Vraťme se ale ke standardnímu balení: a to začíná odspoda. Ideální je začít spacím pytlem. Je dobré také předměty podle druhů vložit do tašek a ty pak postupně skládat do batohu. Těžší věci umístěte do středu a co nejvýše, abyste je měly zaklíněné mezi lopatky.
Balte natěsno a nenechávejte žádný volný prostor. Po sbalení batoh maximálně utáhněte, aby vám v něm žádné předměty neskákaly.
Cenné předměty a věci, které budete potřebovat mít po ruce, jako jsou peněženka nebo mobil, dejte do postranních kapes, ať k nim máte snadnější přístup.
Pokud vyberete vhodný batoh a sbalíte si věci tak, jak máte, můžete si tak velmi pomoci s cestováním, přestože třeba aktuálně nejste v nejlepší fyzické kondici.