Jak si vybírat letecké společnosti. Co víme o jejich komfortu a bezpečnosti?
Redakce
26. 12. 2017
Nízkonákladové letecké společnosti rostou jako houby po dešti a stejně rychle mizí. Ty zavedené často bývají pro běžného turistu nedostupné. Víme, jak si vybrat.
Jak na letecké společnosti chytře
Létání je do velké míry otázkou osobních priorit. Někdo je ochoten si ubrat ze svého osobního pohodlí a zaplatit méně, jiný raději sáhne hlouběji do peněženky, jen aby měl všechno bez starostí a s veškerým komfortem. Pokud se zamýšlíte, které letecké společnosti by pro vás byly ty pravé, měli byste zhodnotit několik kritérií.
Bezpečnost
Letecká doprava je hodnocena jako jeden z nejbezpečnějších způsobů přepravy. Statistiky uvádí, že na jeden milion letů připadá 10 nehod. To už je docela slušná šance. Jenže háček spočívá v tom, že některé společnosti mají více nehod než jiné. Spolehlivým ukazatelem je historie bezpečnosti dané letecké společnosti. Dobré společnosti mají index 0,3 až 1, ty horší se dostávají až na 10. Aktuální stav pro Evropskou unii vám pomůže zjistit na tzv. safety list pro Evropskou unii nebo Databáze pádů letadel pro USA. Bezpečnost stojí na prvním místě a tento bod není radno podceňovat.
Cena
Vcelku bez obav lze tvrdit, že drtivá většina z nás se nejprve podívá na cenu letenky a pak se teprve zajímá, s jakou společností poletí. V minulosti fungovala běžná praxe, kdy jednotlivé letecké společnosti používaly klamavou reklamu. Částka, která se tvářila jako finální cena, často neobsahovala letištní poplatky a taxy, přepravu zavazadel, občerstvení za letu a další příplatky, které bývají s letem a pohybem na letišti spojené. Dnes už naštěstí tento systém nefunguje a vy si tak můžete snadno porovnávat ceny, které jednotlivé letecké společnosti na vybraný den a trasu nabízejí.
Nenechte se také zmást laciným trikem, které mnoho dopravců používá. Velmi často bývá v reklamě uvedeno, že se dostanete do určitého města za velmi nízkou sumu. Nikde však nemáte zaručeno, kolik letenek je za danou částku k dispozici a zda jsou místa ještě vůbec volná. Ideální je, pokud máte možnost vybírat letenku z delšího časového rozmezí a nejste limitování jedním konkrétním datem.
Přepravní podmínky
Letecké společnosti na to jdou chytře. Nabídnou vám výhodnou letenku za výborné peníze, ale už se nezmíní o dalších okolnostech. Je jen na vás, abyste si zjistili podmínky, za jakých letíte. Nejčastější metodou je změna letenky. Pokud víte, že by se mohlo stát, že budete potřebovat přerezervovat letenku na jiný datum nebo čas, vyplatí se připlatit si za letenku u letecké společnosti, která to umožňuje. To samé platí pro změnu jména v případě, že letenku nebudete moci využít a budete ji chtít prodat. Nízkonákladové letecké společnosti změny často v přepravních podmínkách vůbec nepovolují. V takovém případě se může klidně stát, že o svou letenku přijdete.
Komfort
Co se týče pohodlí cesty, velmi záleží při volbě letecké společnosti na délce letu, přestupech, velikosti a vzdálenosti letiště, návaznost letů nebo vlastní jazykové schopnosti či cestovatelské zkušenosti. V případě, že letíte na prodloužený víkend do Paříže, mnohem snadněji přežijete malý prostor na nohy, nepohodlné sedačky a ty necelé dvě hodiny letu zvládnete i bez občerstvení. Naopak pokud vás čeká mnoha hodinový let s přestupy, budete se ohlížet na jiná kritéria. Mezi nimi byste měli zohlednit i komfort při čekání na letišti a celkově prodlevy mezi jednotlivými lety. Výběr letecké společnosti také ovlivňuje vzdálenost letiště od cílové destinace. Je výhodnější levnější letenka a pak několika hodinová cesta autobusem či vlakem, nebo je lepší si připlatit a nechat se dopravit dražším letem blíže? To vše jsou aspekty, které hrají při výběru letenky a letecké společnosti důležitou roli.
Nejlepší letecké společnosti:
- Qatar Airways
- Emirates
- Lufthansa
Nejhorší letecké společnosti:
- Aeroflot
- SmartWings
- Raynair
Na letišti
Volba letecké společnosti podle letiště, kde nastupujete, přesedáte a vystupujete, nepatří mezi ty nejdůležitější. Přesto byste neměli podceňovat čas, který cestou na letiště a pohybem po něm strávíte. Myslete na čas, který strávíte při bezpečnostních kontrolách při přesunu mezi jednotlivými terminály. Některá letiště jsou tak velká, že mezi halami jezdí autobusy nebo vlaky. Pokud přestupujete na velkém letišti, určitě si na přesun vyhraďte více času než je povolená minimální doba přestupu. Při dlouhých letech s přestupy se také nevyplatí šetřit při čekání na další letadlo. I ta nejpohodlnější sedačka začne být po pěti hodinách sezení nepohodlná.
Nízkonákladové letecké společnosti také mívají ve zvyku využívat menší, odlehlejší letiště. Proto si vždy zjistěte, na jaké letiště konkrétně přilétáte, a kolik utratíte za dopravu do města. Oblíbený je příklad Paříže, kde letiště Charles de Gaulle je velmi dobře dostupné z centra, ale většina nízkonákladových dopravců létá na Orly, odkud je cesta do města nejen komplikovaná ale také drahá.
Lovci letenek
Jestli si s výběrem letecké společnosti nevíte rady a vyhledávače letenek vám zamotaly hlavu ještě víc, nevěste hlavu. 21. století umožnilo vznik zcela nové profese, tzv. lovce letenek. Jedná se o lidi, kteří pochopili, že levné letenky na prodloužené víkendy do evropských měst se stávají pomalu minulostí. Takový typ letenky snadno zvládne najít i robot z vyhledávače. Lovci letenek vědí, že dnes létá už kde kdo, a jsou schopni najít svým klientů letenky přímo na míru. Stačí jim říct, co chcete. Oni pak zkombinují cenu letenky, kvalitu letecké společnosti, dobu letu, případně časy odletů a příletu a polohu letiště. A jako mávnutím kouzelného proutku jsou letenky přesně pro vás na světě.
Pokud si stéle ještě nejste jistí, jaké letecké společnosti se svěříte do rukou, podívejte se na hodnocení ostatních cestovatelů.