Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak se vyrovnat s jet lag neboli s pásmovou nemocí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 11. 2018

Vaše hodinky ukazují 19:30, ale vaše tělo věří, že je temná noc. Je to zmatek z únavy a cestování. Pokud už jste absolvovali let přes několik časových pásem, s velkou pravděpodobností i vás potkal tzv. jet lag neboli nemoc časových pásem. I s tím se ale dá poměrně úspěšně bojovat, jen je nutné začít včas.

Jet lag nás všechny do jisté míry ovlivňuje, když létáme přes různá časová pásma. Existují někteří cestovatelé, kteří tvrdí, že jim změny pásem nic nedělají, mají štěstí. Pro všechny ostatní tu máme několik rad, jak účinek cestování zmírnit.

Jak se jet lag projevuje?

Pásmová nemoc obvykle přichází ve chvíli, kdy je z nějakého důvodu narušený přirozený biorytmus těla (pravidelné střídání dne a noci). Ovlivní to spánkový režim a s tím souvisí i ostatní potíže. Člověk je vyčerpaný, bolí ho hlava, nemůže spát, trpí dezorientací nebo žaludečními potížemi a k tomu se mohou přidružit i další potíže, například neschopnost se soustředit. Tyto potíže jste už možná někdy zaznamenali při dlouhém nočním letu, i když jste žádné časové pásmo nepřekročili. Obvykle ale rychle odezní.

Pravý jet lag přichází ve chvíli, kdy překročíte tři a více časových pásem. Pokud jich překročíte méně než šest, vaše adaptace nebude probíhat tak dlouho, jestli jich ale bude víc, připravte se na to, že se vaše tělo hned tak nepřizpůsobí. Obecným pravidlem je, že cesta na východ je pro jet lag horší, než cesta na západ. Samozřejmě nemůžete jen sedět a nedělat nic, proto proti této únavě těla lidé bojují, jak se dá.

Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů

Jak bojovat s pásmovou nemocí?

V první řadě si uvědomte, že se jedná o přirozený jev a vše, co můžete udělat, je zmírnit jeho nejhorší účinky. Ještě před odletem si nastavte hodinky na cílový čas a začněte podle toho fungovat – zkuste spást ve stejnou chvíli, v jakou byste spali i v cílové destinaci.

Když se dostanete do svého cíle, nasajte tolik slunečních paprsků, kolik jen půjde. Vitamín D je skvělým bojovníkem s jet lag. Důležitá je i zdravá strava, vaše tělo by mělo být v co nejlepší kondici. Před odletem zapomeňte na alkohol i příliš velké množství kávy. Někdo si pochvaluje heřmánkový čaj.

Na palubu letadla si vezměte pohodlné oblečení, ve kterém se vám bude dobře odpočívat. V příručním zavazadle mějte teplé ponožky a klidně i šátek na přikrytí. Během letu pijte co nejvíce čisté vody nebo již zmíněného čaje. Hydratace je velmi důležitá a opravdu funguje. Během letu se vyvarujte těžkým jídlům, neodmítejte dostatek ovoce nebo polévek.

Po přistání se nenechte zlákat pohodlnou postelí. Možná by se nabízel odpolední šlofík, ale vhodné to není. Stejně tak si ale neplánujte žádný náročný program. Jděte na procházku do přírody a relaxujte takto. Vaše tělo se novému času mnohem rychleji přizpůsobí.

Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?

Spánkové brýle nebo prášky

Při boji s jet lag vám mohou pomoci i speciální tzv. spánkové brýle, které kontrolují, kolik světla dopadá do oka a tím ovlivňují produkci melatoninu. Regulují příchod nebo potlačení spánku. S těmito brýlemi se na časové pásmo můžete připravit ještě předtím, než nasednete do letadla. Brýle hodně používají třeba vrcholoví sportovci, lidé, kteří často míří na pracovní cesty nebo častí cestovatelé.

I když v nadpisu uvádíme prášky, žádné takové, které by jet lag jednoduše vymazaly, opravdu neexistují. Nejdál v tomto směru jsou zatím chronobiotika, která by měla posouvat jednotlivé fáze spánku vpřed nebo vzad. A pak je tu ještě jedno překvapivé zjištění. Velký potenciál má totiž v tomto případě viagra. V ní je totiž sildenafil, který prý dočasně urychluje tělesné hladiny v mozku. Průzkum na toto téma provedl argentinský vědec Diego Golombek, který testoval viagru na křečcích a zjistil, že ti, kteří dostali malou dávku sildenafilu, se přizpůsobili šestihodinovému časovému posunu o polovinu rychleji než ti, kteří látku nedostali. Dávka proti pásmové nemoci je jen zlomkem v průměrné pilulce viagry, proto se muži rozhodně nemusí bát nějakých trapných vedlejších účinků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se vyrovnat s jet lag neboli s pásmovou nemocí?