Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak se dobře vyspat na letišti? Přinášíme několik praktických rad

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 12. 2017

Může být mnoho důvodů, proč musíte strávit noc nebo její část na letišti, ale cíl je jen jediný. Prožít noc co nejlépe.

Je jasné, že noc na letišti asi nebude patřit k těm nejlepším. Někdy vás však k tomu mohou okolnosti donutit. Důvodů může být více, dlouhá doba odletů letadel, dlouhé mezipřistání, nepředvídané zpoždění apod.

Ať je to jakkoliv, člověka začne v takové chvíli nejspíš zajímat,  zda opravdu může spát na letišti? Odpověď je ano. Níže naleznete několik rad, jak si takový spánek co nejvíce zpříjemnit.

Připravte si argumenty pro bezpečnostní personál

Možná je to trochu banální rada pro spaní na letišti, ale vždy je důležité mít připravené pádné argumenty, abyste odůvodnili svou přítomnost v případě bezpečnostního personálu, který může být někdy dost nepříjemný. Musíte jim vysvětlit, proč chcete strávit noc právě tam a především mějte stále po ruce letenky, abyste dokázali, že opravdu letíte a opravdu musíte počkat.

Co jste nevěděli o létání, ale chtěli jste se zeptat. Máme pro vás pár faktů

Štěstí přeje připraveným

Víte-li předem, že strávíte na letišti mnoho hodin, zvlášť pokud už za sebou pár letů máte a víte, že to není nic nemožného, buďte proaktivní a přidejte do svého zavazadla některé věci, které se vám mohou hodit. Nezapomeňte sluchátka, nějakou hudbu, spací pytel, cestovní deník, občerstvení, balenou vodu, knihy apod.

Buďte na letišti včas

Jestliže strávíte na letišti celou noc, je dobré být tam včas (zejména v letní sezóně). Na letištích bývá poměrně rušno a často si není ani kam sednout. V České republice tolik spících lidí neuvidíte, ale na zahraničních letištích je to poměrně běžné. Přičemž mnoho cestujících si stěžuje, že sedadla jsou v noci omezena jen na určitý počet hodin.

Kam letos na lyže? Tato alpská lyžařská střediska jsou nejhezčí v Evropě

Myslete na bezpečnost

Vyberte si pečlivě místo, kde budete spát. Ujistěte se, že je letištní hala sledována bezpečnostními kamerami a hlídána bezpečnostní službou. Pokud cestujete sami, je velmi důležité se uložit někam blízko ostatním cestujícím. I když máte možná raději soukromí, zde bude bezpečnější zůstat mezi lidmi.

Rozšiřte „poloměr působení“

Jestliže cestujete někde v zahraničí a jste na velkém letišti, nemusíte se omezovat jen na terminál, ze kterého odlétáte, ale prozkoumejte i ostatní, v případě potřeby i s využitím interní kyvadlové dopravy. Vezměte v úvahu, že někdy se domácí terminály zavírají v noci, zatímco mezinárodní zůstávají otevřené 24 hodin denně. Buďte kreativní a najděte si to nejpohodlnější místo.

Lepší příjezdy než odjezdy

Čekárny pro příjezdy bývají mnohdy pohodlnější než čekárny pro odjezdy. Možná podle logiky, že rodinní cestující musí dlouho čekat a letiště to bere v úvahu při instalaci pohodlnějších sedadel. Jedinou nevýhodou je větší rozruch.

Dávejte pozor na zavazadla

Největší obavy lidé mají o svá zavazadla, že jim je někdo odcizí, když spí. Protože neexistuje žádná univerzální rada, odborníci doporučují, aby se kufry ukládaly ke stěně způsobem, který brání jejich otevření. Lidé se snaží zabránit jejich neoprávněnému otevření také tak, že spí s ramenem nebo nohou na kufru či batohu, aby se probudili v případě, že dojde k neočekávanému pohybu.

Je cestování s miminkem problém? Mladá maminka dokazuje, že ne

Myslete na oblečení

Oblečte se ve více vrstvách a vezměte si něco pohodlného, co vám vyhovuje. I když se to může zdát přehnané, vaše příruční zavazadla nebudou stačit na deku, dobré ponožky, rukavice či čepici, které vás ochrání před nočním chladem.

Najděte někoho důvěryhodného

Jeden z hlavních problémů, když cestujete sami, je, že si musíte stále nosit sebou svá zavazadla, ať jste kdekoliv a jdete třeba jen na toaletu. Nikdo se nechce vrátit na místo a zjistit, že jeho zavazadla jsou pryč. Nejlepší je poohlédnout se po někom, kdo také cestuje sám a navázat kontakt. Můžete si pak zavazadla pohlídat navzájem a navíc třeba vznikne i nové přátelství.

Neobtěžujte ostatní

Buďte ohleduplní k ostatním cestujícím, kteří se snaží spát na stejném místě jako vy a vyhněte se zbytečnému hluku. Že nemůžete nebo nechcete spát, neznamená, že se nesmí vyspat ani nikdo jiný.

Dodržujte hygienu

Po noci na letišti je velmi pravděpodobné, že se ráno nebudete cítit příliš čistí. Některá letiště mají sprchový kout, který lze využít za malý poplatek. Ten obvykle zahrnuje pronájem ručníku a gelu.

Vyhledejte prostory pro cestující první třídy

Některá letiště mají prostory pro cestující první třídy. Ty mívají mnoho vybavení, jako je jídlo formou bufetu, nápoje, sprchy, pohodlné židle, internet. Mějte však na paměti, že některé z nich nejsou otevřené 24 hodin, ale otevírají je brzy ráno.

Připravte se na brzké probuzení

Vzhledem k tomu, že spánek na letištích se stává poměrně populární, stal se personál poněkud netolerantní k hostům, kteří delší dobu zabírají podlahu a sedadla v čekacích místnostech. Z tohoto důvodu bezpečností služba na některých letištích zajišťuje okolo páté ráno budíček pro cestující, kteří tam strávili noc.

Mějte plán B

Dokonce, i když plánujete strávit noc na letišti, může se stát, že své plány z různých důvodů budete muset změnit. Proto raději předvídejte a mějte připravené i jiné varianty a možnosti řešení. Noc můžete strávit i v hotelu nebo v nějakém levnějším ubytovacím zařízení v okolí letiště. V takovém případě uskutečněte rezervaci online, ta bývá také levnější a jistější.

I takto se můžete na letišti vyspat

Ohodnoťte tento článek:
1,8
Právě čtete

Jak se dobře vyspat na letišti? Přinášíme několik praktických rad