Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak na půjčování automobilu v zahraničí? Tyhle věci nepodceňujte!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 1. 2018

Jedete na dovolenou jinak než vlastním vozem, ale rozhodně se nemíníte toulat jen kolem hotelu nebo se spoléhat na nabídku výletů od cestovní kanceláře? Pak není nic lepšího, než si půjčit v zahraničí automobil. Jak na to?

Půjčit si auto, skútr nebo třeba i kolo v zahraničí dnes rozhodně není takový problém, jak si mnoho turistů myslí. Často se takové akci raději vyhnou, což je velká škoda. S takovým dopravním prostředkem se dostanete všude, kam potřebujete a nemusíte se na nikoho spoléhat.

Možnosti, jak si vozidlo půjčit, jsou dvě. První je taková, že si vše vyřídíte ještě před odletem z České republiky přes cestovní kancelář, firmu, která tuto službu poskytuje. Druhou možností je půjčit si auto přímo na místě, kam jedete v některé z autopůjčoven nebo s využitím pomoci delegáta. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Jaké má výhody pronájem auta v zahraničí z domova?

  • Auto si pronajmete, ještě než vůbec odjedete
  • S výběrem vám pomůže někdo zkušený a odborník
  • Můžete si v klidu pročíst všechny podmínky a smlouvu
  • Auto na vás může klidně čekat už na letišti nebo u hotelu

Jaké výhody má pronájem auta až v zahraničí?

  • Máte možnost si to ještě přímo na místě rozmyslet
  • Jednáte s pracovníky půjčovny přímo
  • Ihned vidíte, jak vaše vozidlo vypadá
  • Můžete získat i rady ohledně tras a výletů

Kam cestovat v roce 2018? Podle Lonely Planet je špičkou těchto 10 měst

Na co dát pozor při pronájmu auta v zahraničí?

Zkontrolujte technický stav vozu, zda svítí, bliká, brzdí atd. Nejen, že neohrozíte sami sebe a předejdete pokutě, ale zároveň se vyhnete i případným nepříjemnostem, pokud by některá z věcí nebyla při předání automobilu funkční. Veškeré vady sepište ještě před tím, než s autem odjedete s půjčovny a nechte si soupis potvrdit.

Některé půjčovny vyžadují po mladých lidech do 26 let tzv. Mládežnický příplatek. Cena pak může být vyšší.

Vždy si dobře pročtěte smlouvu a vyžádejte si ji v jazyce, kterému rozumíte. Jestliže to půjčovna neumožňuje, asi nebude příliš kvalitní a vyberte raději jinou.

Ať už jdete do autopůjčovny z ulice, nebo máte vůz registrovaný přes internet, vždy buďte patřičně vybaveni. Nezapomeňte řidičský průkaz, cestovní pas. Doklady ukažte, ale rozhodně je nedávejte nikdy do zástavy. Sebou také mějte kreditní kartu, někdy stačí i debetní, ale vždy raději embosovaná s dostatečnou částkou na účtu. Při rezervaci předem bude vhodný i voucher z rezervačního systému s potvrzenou výší zálohy.

Jak se dobře vyspat na letišti? Přinášíme několik praktických rad

Pozor na pojištění

V základním pojištění bývá povinné ručení. Vždy si to ale raději ověřte. Využít můžete i pojištění pro případ poškození či havárie, kterou zaviníte vy. Zde si vždy prověřte, jaká je vaše spoluúčast, aby se vám to vůbec vyplatilo. Výjimkou není ani spoluúčast 500 tisíc eur.

Nafoťte si auto

Za každé poškození auta zaplatíte. Proto si ho při přejímce nafoťte ze všech stran. Pokud vrátíte vůz i jen škrábnutý, půjčovna tuto částku odečte ze zaplacené kauce. Stejné je to i v případě, že ztratíte klíče.

Pokuty platíte vy

Nezapomeňte, že v ceně půjčovného rozhodně nejsou pokuty. Jakmile vás tedy vyfotí např. při překročení jízdy, půjčovna bez potíží nahlásí vaše údaje úřadu a ten pak bude vymáhat pokutu přímo od vás.

Jedete do zahraničí? Těchto 10 frází v místním jazyce byste určitě měli znát

Nejezděte za hranice

Ve smluvních podmínkách je většinou uvedeno, kam smíte s autem jet. Omezení se nejčastěji týká zahraničí. Když si tedy půjčíte auto v Chorvatsku, neměli byste s ním jet na Slovinsko. Přeshraniční výlety musíte domluvit předem v autopůjčovně a většinou si za ně připlatíte.

Půjčení automobilu v zahraničí – důležité informace

Počítejte s kaucí, kterou budete muset zaplatit předem. Požadují ji takřka všechny autopůjčovny. Obvykle to funguje tak, že určitá částka je zablokovaná na platební kartě.

Některé autopůjčovny nepůjčí auto osobě mladší 21 let.

S českým řidičským průkazem by neměl být problém cestovat po Evropě, ale vždy je lepší sebou mít i mezinárodní řidičský průkaz.

Dopravní předpisy

Než se vydáte na cestu v pronajatém autě, vždy si dobře prostudujte dopravní předpisy dané země. Rozhodně neplatí, že to, na co jste zvyklí u nás, bude platit i v zahraničí.

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Jak na půjčování automobilu v zahraničí? Tyhle věci nepodceňujte!