Nedaleko Hradce Králové se nachází kouzelný Hrádek u Nechanic postavený teprve v polovině 19. století – to z něj činí jeden z nejmladších zámků v Česku. Na první pohled vyniká červenou omítkou a cimbuřím po vzoru starých anglických zámků z dob Tudorovců. Interiéry si podnes udržují podobu z 19. století, prohlédnout si je můžete v rámci několika prohlídek.
Nevšední ukázka tudorovské gotiky u nás
Jak se vlastně stalo, že se nějací šlechticové rozhodli v moderní době postavit od základů zcela nový zámek? Roku 1829 si zdejší sádovské panství koupili Harrachové. Jedná se o starý rod s kořeny v jižních Čechách, který se v té době dělil na rakouskou a českou větev. Právě tehdejší hlava české větvě Harrachů – hrabě František Arnošt, poslanec a tajný rada – se rozhodla u Nechanic postavit zcela nové sídlo rodu.
Zámek Hrádek u Nechanic se stavěl v letech 1839 až 1854 podle nerealizovaných návrhů přestavby jistého anglického zámku. V té době zrovna vrcholil směr romantismu, který si obzvláště liboval v přikrášlené představě rytířského středověku. Po poněkud strohém klasicismu byl proto v oblibě novogotický sloh a Hrádek u Nechanic konkrétně je pak považován za ukázku tzv. tudorovské gotiky. Ta je samozřejmě odvozena od rodu Tudorovců, který vládl Anglii v letech 1485 až 1603, tedy na samém sklonku středověku a začátkem anglické renesance.
Krásy a zajímavosti města Nový Bydžov: Radnice a další unikátní architektura
Prohlídky Hrádku u Nechanic
Zámek se otevřel prvním návštěvníkům už pár let po jeho zestátnění, v toce 1953. I díky tomu můžete objevovat jeho interiéry v takřka autentické podobě. První okruh Lesk a Sláva Harrachů vám ukáže reprezentativní místnosti a sály kterými se mohli šlechtici pochlubit po dostavbě Hrádku v druhé polovině 19. století. A jen tak mimochodem, některé sály a také zámecká kaple sv. Anny dodnes slouží jako oblíbené místo konání svateb.
Oproti tomu komentovaná prohlídka Osobní život šlechty se pak zaměřuje na soukromé apartmány hraběte a hraběnky, ale i pokoje jejich dětí a komorné. Otevírací doba je standardní jako u ostatních státních zámků. Od května do září každý den mimo pondělky, v dubnu a říjnu pouze o víkendech. Během prázdnin se děti od čtyř let navíc mohou těšit na speciální prohlídky s hraběnkou, které vedou po soukromých apartmánech šlechticů.
Ze zámecké věže jde vidět až na Ještěd
Speciálně během letních prázdnin můžete využít i samostatnou prohlídku sklepení a věže. V rozsáhlém sklepení uvidíte historickou elektrorozvodnu, kotle i ledárnu. Z 26 metrů vysoké věže zase uvidíte za dobrého počasí až na Ještěd, který je odsud zhruba 100 km. Nebo také zříceninu hradu Trosky. Zvláštní akcí jsou také Velikonoční prohlídky. Při nich je zámek tradičně vyzdoben a výklad se zaměřuje i na historii nejvýznačnějšího křesťanského svátku.
Novogotický zámek Žleby měl i vlastní rodinné divadlo, poblíž je obora s bílými jeleny
Zámecký park Hrádku u Nechanic
Kolem romantického zámku vzniknul i zámecký park anglického stylu, založený již během výstavby Hrádku roku 1844. Vedou jím okružní cesty s výhledem na zámek i do okolí, základem jsou louky obklopené stromovými porosty. Před deseti lety byl zámecký park regenerován. V širším okolí se pak rozléhají menší lesy, původně obory a bažantnice. Součástí parku je pak dnes i golfové hřiště. Ten je volně přístupný každý den od 6 do 20 hodin.
Pohádky a jiné filmy natáčené na Hrádku u Nechanic
Hrádek ve velmi dobrém stavu, a ještě k tomu s cimbuřím? Není divu, že se stal tento červený zámek již v 60. letech velice oblíbeným u filmařů pohádek i historických filmů. Nejslavnějším filmovým počinem je zřejmě Princ a Večernice (1978), který se částečně točil i na zámku Ploskovice. Bohatě zdobené interiéry a sály pak ve velké míře využila Letní pohádka (1984), Anička s lískovými oříšky (1993), a nověji také Princezna a půl království (2019) či Krakonošovo tajemství (2022). Ze zahraničí sem přijel natáčet štáb mysteriózní thriller Z pekla (2001 zasazený do 19. století, kde hlavní postava hraná Johnny Deppem pátrá po vrahovi prostitutek.
Zdroje: zamek-hradekunechanic.cz, hrady.cz, hradec.rozhlas.cz, zemefilmu.cz