Hrad Roštejn u Telče byl nedávno zrekonstruován. Co zde nově najdete?
Rhiana Horovská
4. 7. 2022
Hledáte tipy na výlety na Vysočině? Zkuste třeba hrad Roštejn. Doupě, tedy obec, kde se hrad nachází, leží jen čtvrt hodiny autem od Telče. Historická stavba hostila natáčení několika filmů a dostala se i do žebříčku top 10 navštěvovaných vysočinských památek společnosti CzechTourism. Proč hrad navštívit a co je zde nového po předloňském dokončení rekonstrukce?
Jakou má hrad Roštejn historii?
Roštejn leží ve výšce 677 m. n. m. na kopci mezi obcemi Doupě, Třeštice a Růžená. Oficiální web hradu uvádí, že ho pánové z Hradce dali postavit postupně během 14. a 15. století. Jelikož tento rod měl ve znaku růži s pěti lístky, vzniknuvší lovecký hrad se jmenuje původně Rosenstein, tedy „růžový kámen”. Z písemných pramenů se o něm můžeme dozvědět od roku 1353. Šlechta hrad využívala sezónně, nikoliv celoročně.
Budova nejprve následovala gotický sloh, ovšem v druhé polovině 16. století Zachariáš z Hradce nechal provést zásadní renesanční přestavbu. V roce 1604 se Roštejn stal majetkem Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka. Během dalších staletí se na něm vystřídaly také dvě větve rodu Liechtensteinů. Nejzajímavější událostí před znárodněním hradu byl požár zapříčiněný zásahem věže bleskem v roce 1915. I přes něj je Roštejn na Wikipedii považován za jeden z nejzachovalejších hradů.
Po druhé světové válce hrad spravovaly okresní lesy, pak osvětová komise. Od roku 1964 patří pod Muzeum Vysočiny. Plnou funkci turistické atrakce Roštejn plní od osmdesátých let. Z moderních rekonstrukcí nás bude nejvíce zajímat ta nejaktuálnější. Čtěte dál a dozvíte se, které prostory jsou od jejího dokončení nově přístupné.
Žďár nad Sázavou není jen o ikonickém kostele. Nabízí i nejkreativnější muzeum ve střední Evropě!
Novodobý Roštejn: Akce, svatby i možnost pronájmu
Na hradě Roštejn interiér neodpovídá stavu za dob přebývání pánů z Hradce ani Liechtensteinů. Stránky hradu vysvětlují, že vybavení pokojů se zkrátka nedochovalo. Přesto si můžete udělat představu o životě na hradě: je tam jídelna, sklepení, sály i novodobější pracovna. Jelikož hrad byl hlavně lovecký, což nám připomíná i přilehlá obora, promítá se toto i v tematice komentovaných prohlídek. Prostory hradu slouží mimo jiné pro osvětu o místní myslivosti.
K nejzajímavějším předmětům patří nástěnné malby v některých místnostech. Můžete vidět sbírku erbů i malby koní. Hrad také poskytuje prostor výstavám obrazů místních umělců. Nenechte si ujít ani hradní kapli sv. Eustacha či mysliveckou a botanickou expozici na ochozech. Podívat se můžete i do 45 metrů vysoké věže.
Poslechněte si na Roštejně jazz naživo! Stejně jako na jiných hradech se i zde pořádají různé akce. Tradiční festival Jazz na Roštejně letos proběhne 21. srpna a v případě špatného počasí jej pořadatelé přesunou do kulturního domu. Nedlouho potom také pořádá Roštejn noční prohlídku v rámci Hradozámecké noci. Sledujte oficiální stránku Roštejna a dozvíte se i o jiných hudebních, divadelních či historických událostech. Prostory jsou dostupné i pro váš soukromý večírek nebo svatební obřad – stačí si včas zamluvit pronájem.
Na co se těšit po rekonstrukci hradu?
Rekonstrukci v letech 2017 – 2020 pomohl na hradu Roštějně IROP, tedy program poskytování dotací EU místním projektům. Cílem těchto prací bylo rozšířit stálou expozici. Od roku 2018 má hrad dva prohlídkové okruhy. Okruh B přístupný bez průvodce sestává z expozic na ochozech, teprve řádně zpřístupněné kaple, botanického sálu a herny pro děti. Součástí rekonstrukce kaple byl i archeologický průzkum a restaurace uměleckých děl.
Celkově na hradě Roštejn rekonstrukce trvala do června 2020, některé exteriérové úpravy až do loňského ledna. Od té doby do konce roku 2020 hrad navštívilo přes 48 tisíc návštěvníků. Je to tedy za onen rok čtvrtá nejnavštěvovanější atrakce na Vysočině po Zoo Jihlava, uvádí společnost CzechTourism.
Tradují se o hradě Roštejnu pověsti?
V souvislosti s tímto hradem si naši předkové vykládali hlavně dvě konkrétní pověsti. Podle té první jeden šlechtic chtěl na místě hrad, ale neměl dost prostředků ani pracovní síly. Ďábel mu ho po upsání duše začal stavět vlastníma rukama. Byl by ho byl schopen postavit za jednu noc, ale jedna selka to nechtěla dopustit. Předčasně probudila kohouta, ten zakokrhal, čert si myslel, že už mu vypršel čas, a tak stavbu zanechal. Tím, že nesplnil, co slíbil, nemohl si vzít šlechticovu duši. Hrad pak musel být dostavěn jinak. Tato pověst se velmi podobá dalším, například té o Čertově mlýně v Beskydech.
Druhá pověst je o zlém rytíři. Mělo jít o člověka, který vykořisťoval poddané a byl velice hamižný. Co hůř, jezdil na různé loupežné nájezdy po okolí. Svůj lup tento vydřiduch sbíral do sudu skrytého ve sklepě pod Roštejnem. Ale čím byl sud plnější, tím byla rytířova duše prázdnější a jeho tělo chatrnější. Po naplnění sudu onemocněl, zemřel a teď je z něj obluda, která na něm musí kdesi v podzemí do skonání světa sedět.
Čertova skála nebo Ďáblova prdel: Kolik českých míst nese pekelné jméno a co tam najdete?
Praktické informace o Roštejnu: Otevírací doba a vstupné
Chystáte-li se na hrad Roštejn, vstupné platíte jen za každého, komu už bylo šest let. Na nádvoří se dostanete i s kolem či psem. Pozor – kolem hradu se pohybují kočky. Malého psa je možné po dohodě s pokladní/-m nosit i po hradě v přepravce. Plné vstupné na komentovaný okruh A dělá 150 Kč, na nový okruh B 100 Kč. Návštěva věže je placena zvlášť, stojí 30 Kč na osobu. Platba je možná pouze hotově.
Roštejn prohlídky umožňuje od dubna do října, a to minimálně od 10:00 do 17:00. V závislosti na konkrétním měsíci může otevírací doba být o trochu delší nebo zkrácena o polední pauzu. Po celou sezónu však platí, že v pondělí je hrad zavřený.
Roštejn a okolí – co ještě v oblasti stojí za vidění?
V okolí Roštejna se nacházejí kopečky vhodné k procházkám i cyklistice. Přilehlé Javořické vrchy jsou domovem několika zajímavých přírodních útvarů. Navštivte například Míchovu skálu či Malý a Velký Pařezitý rybník. Dobrodruzi mohou využít v rámci výletu na Roštejn kemp Velkopařezitý. Nedaleko od něj je také arboretum a opačným směrem zřícenina Štamberk.
Směrem na severovýchod od Roštejna leží město Třešť. Tam lze vidět například židovský hřbitov, bývalou synagogu, budovu zámku, kde dnes sídlí hotel, či muzeum betlémů a muzeum J. A. Schumpetera.
Nejkrásnější české město Telč. Proč jej National Geographic zařadil na seznam nejlepších výletů?
Nenavštívili-li jste před výletem na hrad Roštejn Telč, můžete tak učinit po odjezdu. Jak je známo, v Telči se nacházejí historické budovy zapsané na seznamu UNESCO. Nechybí také zámek, rozhledna, muzea a další zajímavosti.
Zdroje:
Mapy.cz, Hrad-Roštejn.cz, Kudy z nudy, Vysočina.eu, Wikipedia, Jihlavská drbna