Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Hrad Rabí připravil Žižku o oko. Co slibuje návštěva této zříceniny a dalších krás Šumavy?

Na Plzeňsku v okrese Klatovy se nachází zřícenina hradu Rabí, která patří mezi největší zříceniny u nás. Rozkládá se na ostrohu ve výšce přes pět set metrů nad řekou Otavou jen pár kilometrů od města Sušice. Je součástí takzvaného Šumavského trojhradí a patří do velmi vyhledávané lokality, která má turistům rozhodně co nabídnout. Pokud plánujete nějaké letní výlety, tohle může být skvělý tip na jeden z nich.

Stručná historie hradu Rabí: Místo, kde přišel Žižka o oko

Hrad Rabí byl zřejmě založen v první polovině 13. století pány z Wittelsbachu. Po roce 1273 připadl pánům z Budětic a následně Švihovským z Rýzmberka. První písemná zmínka o hradu však pochází až z roku 1380, kdy patřil Švihovským. Původně románský hrad si prošel gotickou úpravou, ale od doby třicetileté války začal bohužel chátrat a pak už to s ním slavné nebylo. Nejvíce se proslavil v době husitských válek, kdy byl obléhám vojsky vedenými Janem Žižkou z Trocnova. Husité tehdy hrad dobyli dvakrát, a to v roce 1420 a 1421. V druhém případě právě před branami hradu Rabí přišel věhlasný vojevůdce Žižka o své druhé oko. V té době už byl hrad poměrně dost poškozen, ale o pár let později byl ještě opravován.

Významným majitelem hradu byl Půta Švihovský z Rýzmberka, který působil na dvoře Vladislava Jagellonského a podnikal různé diplomatické cesty ve službách krále. Právě on nechal hrad skvěle zrekonstruovat v pozdně gotickém stylu. V úpravách pokračovali také jeho synové, ale v 16. století museli hrad prodat. V následující letech hrad Rabí střídal majitele, jedním z nich byl i známý pán Vilém z Rožmberka. Za třicetileté války byl hrad vypleněn a postupně zchátral, na počátku 18. století ještě ke všemu vyhořel a pak už byl jen chvíli sídlem nějakého chudého úředníka. Posléze se zdivo hradu použilo na zpevnění břehů řeky Otavy a jako stavební materiál pro obyvatele žijící v okolí hradu.

Zámek Kozel u Plzně. Odkud pochází jeho název a jaké skvosty zde můžete vidět?

Skandální svatba s poddanou a poslední pokusy o záchranu hradu Rabí

Na chátrajícím hradě se v 18. století též objevili hledači pokladů, kteří si chtěli přijít na své. Zda něco našli se zprávy nedochovaly. O zříceninu se pak začal zajímat až v 19. století kníže Gustav Jáchym Lamberg, který se pokoušel o nějaké opravy a zakázal další rozebírání zdiva k jiným stavebním účelům. Díky Gustavu Jáchymovi také vznikla vyhlídka, která přispěla k tomu, že se z hradu stal oblíbený cíl výletníků. Právě tento majitel hradu proslul skandálním sňatkem s chudou poddanou Kateřinou Hrádkovou, což mu však způsobilo problémy s dědictvím pro své děti.

Po vzniku Československa byl pak hrad za symbolickou cenu jedné koruny předán do správy horažďovického spolku a hned se přistoupilo k opravám a archeologickým výzkumům. Od roku 1953 byl hrad prohlášen za státní kulturní majetek a v roce 1978 za národní kulturní památku. Po rozsáhlých rekonstrukcích byl hrad Rabí pro veřejnost zpřístupněn až po roce 1986. Od roku 2003 se o něj stará Národní památkový ústav.

Prohlídkové okruhy hradu Rabí

Hrad v současné době slibuje tři prohlídkové okruhy. Základní okruh nazvaný Věž nabízí nádvoří se studnou a hospodářskými částmi hradu, sklepení, obytné jádro, které tvoří obytná věž donjon. Ve sklepení najdete dělové koule i přírodní krápníkovou výzdobu. Prohlídkový okruh nazvaný Palác pak umožňuje prohlídku stavebního vývoje hradu a mnoha zajímavých expozic. Je také možné prohlédnout si zvlášť celé nádvoří, které tvoří třetí prohlídkový okruh nazvaný Nádvoří. Za návštěvu stojí i bohatě zdobený kostel Nejsvětější Trojice s cennými interiéry.

Velhartice jsou součástí Šumavského trojhradí. Co nabízí a na co se zaměřit v okolí?

Cesta k hradu a zajímavosti o hradu Rabí

K hradu se dá dostat po cyklostezce, autobusem ze Sušice, pěšky od vlaku po žluté značce ze zastávky Žichovice nebo dokonce i lodí po řece Opavě. Na hradě Rabí se konají i civilní svatební obřady, a to na velkém nádvoří, anebo v konírně, kde se nachází stálá svatební výzdoba. Na hradě se natáčely i nějaké filmy a pohádky, například Božská Ema, Markéta Lazarová, O zapomnětlivém černokněžníkovi, Jabloňová panna nebo dokonce Bídníci.

V letošním roce si během letních prázdnin můžete na hradě užít i lukostřelbu.

Tipy na výlety v okolí hradu Rabí

Hrad patří mezi takzvané Šumavské trojhradí, které kromě hradu Rabí tvoří ještě hrad Kašperk a hrad Velhartice. Navštívit můžete i zříceninu hradu Prácheň, která se tyčí nad městem Horažďovice, které už samo o sobě nabízí spoustu památek. Vynechat byste neměli ani nedaleké Sušice, jež jsou považovány za bránu Šumavy. K dispozici je například muzeum, lesopark Luh nebo rozhledna Svatobor.

Hrad Kašperk v tajemných Kašperských Horách. Co zajímavého v okolí můžete navštívit?

Zdroje: hrad-rabi.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska, Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Hrad Rabí připravil Žižku o oko. Co slibuje návštěva této zříceniny a dalších krás Šumavy?