Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Hrad Choustník je jeden z mála dvojhradů v Čechách. Také se tam slétají čarodějnice

Zřícenina hradu Choustník se nachází asi kilometr od stejnojmenné vesnice v okrese Tábor v přírodní rezervaci Choustník na 660 metrů vysokém vrchu. Zajímavostí tohoto hradu je to, že má více obytných jader, v nichž sídlilo několik majitelů současně. V současné době slouží jako turistická atrakce a také v okolí je toho spoustu zajímavého k vidění. Podle pověsti se také k hradní studni jednou za rok slétají čarodějnice na své nekalé rejdy.

Historie hradu Choustník

Hrad Choustník pochází ze 13. století. Jeho zakladatelem byl Beneš z Choustníka, jehož potomci si hradní jádro rozdělili tak, aby měli soukromí a mohli žít na tomto sídle se svými rodinami. Obdobně byl v Čechách rozdělen také hrad Skála. Páni z Choustníka však hrad roku 1322 vyměnili za Chlumec nad Cidlinou a Choustníkovo Hradiště a majitelem hradu se tak stal Petr I. z Rožmberka. V době husitských válek pak měl hrad významnou funkci, protože se stal vězením pro husitské kněze. Stejně tak i později se stal hrad centrem válečných příprav Jana II. z Rožmberka proti Zdeňkovi ze Šternberka.

Hrad následně prodal i s pivovarem, chmelnicemi, mlýnem, zahradami, pilou, ovčínem a dalšími vesnicemi v roce 1598 Petr Vok z Rožmberka Jiřímu Homutovi z Harasova. Od roku 1614 byl hrad uváděn jako zpustlý.

Dále se majitelé hradu střídali, vlastníkem byl například také Jan Černín z Chudenic. V roce 1840 hrad získali pánové z Rohanu, kteří sídlili na Sychrově. V okolí hradu trávila své mládí i hraběnka Eleonora Kounicová. Posledním majitelem byl R. B. Rohan, kterému byl hrad roku 1948 vyvlastněn. Poté byl na hradě domov důchodců a v současné době je zřícenina v soukromém vlastnictví.

Tipy na výlety v okolí Choustníka

Hrad je dnes přes sezónu otevřen pro turisty, kteří si jej mohou samostatně projít, konají se na něm také různé kulturní akce a svatby.

V okolí je možné navštívit zříceninu hradu Kozí hrádek, kde nalezl útočiště Jan Hus, zámek Červená Lhota, Provaznické muzeum v Deštné, rozhlednu Čermákův vrch nad Krátošicemi, dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora, Chýnovské jeskyně, botanickou zahradu v Táboře a Zoo Tábor, rozhlednu Hýlačku, Granátovou skálu, Husitské muzeum v Táboře a další pamětihodnosti v nedalekém významném městě Táboře.

Zdroje: wikipedie, hrady.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Choustník je jeden z mála dvojhradů v Čechách. Také se tam slétají čarodějnice