Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Horské okresní město Děčín. Tipy na výlety v takzvaném „srdci severu“

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

14. 5. 2023

Ve svém sloganu si stojí za tím, že „je boží“. Řeč je o severočeském královském městě, pozdějším sídle několika významných rodů, dnes oblíbeném historickém okresním centru. Tím je samozřejmě Děčín. Kam na výlet v tomto městě? Poskytneme vám přehled toho nejlepšího, co Děčín nabízí. Pak se klidně sami přesvědčte, jak boží vlastně dokáže být…

Jakou má město a zámek Děčín historii?

Dějiny Děčína trvají již velmi dlouho – archeologové mají nálezy z doby laténské, od které je zde osídlení v podstatě nepřetržité. Lokace byla výhodná, na Labi zde byl brod, kterým přes řeku vedla obchodní cesta. Nejstarší písemná zmínka o děčínské správní provincii vznikla už v roce 993, o samotném Děčíně jako městu v roce 1283. Ve 13. století nahradil primitivní strážní vyhlídku na skále, kde je dnes zámek Děčín, hrad z kamene. Při této příležitosti udělal z Děčína Přemysl Otakar II. královské město. Velkou část panství okolo Děčína pak získali Markvarticové.

Městu se v pozdním středověku a raném novověku celkem dařilo – díky řece tu prospíval i rybolov a lodní plavby. Děčín se stal správním městem panství Vartenberků (větve rodu Markvarticů). Také však jsou zaznamenané přírodní katastrofy. Z důvodu říčních povodní bylo třeba přesunout centrum dále od Labe, pak v době husitských válek se přidaly požáry a válečné poškození. Kvůli požáru v roce 1444 už moc nevíme, jaká vlastně byla původní podoba hradu. Zikmund Děčínský z Vartenberka pomáhal králi Albrechtovi proti husitům, ale asi měl někdy pocit, že není v Děčíně co dělat. Je totiž známý nájezdy na sever, pročež s Děčínem souvisí i konflikty s Lužickým Šestiměstím.

V 16. a 17. století Děčín získali Trčkové z Lípy, vzápětí však Salhausenové a nedlouho po nich rytíři z Bünau. Ti nechali přestavět pozůstatek dolního hradu na renesanční zámek. Dlouhodobými pány tu byli až potom Thun-Hohensteinové, jejichž jméno souvisí také s nedalekým Benešovem nad Ploučnicí. Tento rod v podstatě dal děčínskému zámku jeho současnou barokní podobu. Na přelomu 18. a 19. století přibyla také hodinová věž a klasicistní prvky. Thunové prosluli svým dlouhým seznamem kontaktů – na děčínském zámku je navštívilo mnoho významných osobností jako František Josef I., Franz Ferdinand d’Este a skladatel Fryderyk Chopin. Ve 30. letech minulého století rod zámek prodal státu, který v něm zřídil kasárna. Od roku 1991 je areál majetkem města a historickou turistickou atrakcí.

Benešov nad Ploučnicí: Zámek, jenž býval dvěma zámky, a další místa k navštívení

Současnost na zámku Děčín: Růžová zahrada a tři okruhy prohlídek

Stačí pohled na webovky, a hned víte, že nemusíte mít strach, aby bylo na zámku Děčín co vidět. Už samotné zahrady lákají k procházce svými květinami, zejména růžemi. Růžová zahrada bývala svého času rosáriem věhlasným v celé habsburské říši. Přestože mnoho krásných dekorací zaniklo při opevňování na napoleonské války, dodnes se tu pěstují různé krásné odrůdy růží. Květiny si dokonce můžete „adoptovat“ podobně jako zvířata v zoo! To samé lze i s vinnou révou, kterou si adoptivní „rodič“ může přijít natrhat. Víno se dříve pěstovalo i na místě Jižních zahrad. Pak tam vznikl překrásný terasový park se skleníky a cizokrajnými rostlinami. I dnes po opravách, které vyžadovalo zanedbávání a poškozování areálu vojáky, je toto moc pěkná část zámeckého parku.

A co je k vidění uvnitř zámku? Klasické prohlídkové okruhy jsou hned tři. První z nich obsahuje prohlídku soukromých komnat, obrazárny, jídelny a kaple. Druhý okruh je věnovaný především knížeti Františku Thunovi, což byl český místodržící a rakouský premiér. Uvidíte například jeho soukromý pokoj, dětské pokoje a Věžový kabinet s krásným výhledem z okna. Třetí je okruh po barokních perlách zámku, zaměřený hodně na architekturu, který vede také Růžovou zahradou a do zámeckého kostela. Něčím trochu extra je prohlídka parkánu a sklepení, která je taktéž velmi populární.

V létě má zámek Děčín otevírací dobu od 9:00 až do 18:00, vedlejší sezóna je v podstatě ve všech ostatních měsících kromě ledna a února, kdy se otevírá pouze Jižní zahrada. Zámek Děčín organizuje také různé výstavy, speciální prohlídky včetně haptických pro nevidomé, možnosti svateb na zámku, a dokonce únikové hry.

Jiné historické a naučné atrakce v Děčíně – muzea a architektura

Po návštěvě zámku si můžete historickou exkurzi ještě prodloužit. K úplně nejstarším stavbám, které se ale za svou existenci změnily k nepoznání, patří mnoho kostelů. Nejdříve doložené místo, kde byl chrám už ve 14. století, má dnešní kostel sv. Václava a Blažeje, v 18. století zničený a vystavěný znova od základů. Pak je tu například kostel Povýšení sv. Kříže, který je součástí některých okruhů na zámku. Nacházejí se v něm jedny z nejvzácnějších varhan u nás. Různých kostelů a kaplí je v Děčíně celá řada. Velmi romanticky vypadá ruina starokatolického kostela na břehu řeky.

Děčín je jedno z mála míst u nás, která mají i dnes fungující židovskou obec. Její počátky se kladou do 16. století, kdy do města začali přicházet židovští obchodníci. V roce 1907 vznikla secesně-orientální synagoga. Budova jako jedna z mála přežila Křišťálovou noc – oba ze starostů čtvrti našli dostatečné záminky pro její zachování. Nějakou dobu ji používali nacisté, pak komunisté. V 90. letech ji židovská obec získala zpět a dnes se do ní v rámci 35minutové komentované prohlídky můžete podívat i vy.

Významnou část dopravy, ale i zážitkového cestovního ruchu tvoří v Děčíně lodě. Místní lodní agentura vás může svézt do Českého Švýcarska nebo klidně až do Drážďan či Königsteinu. Na lodích se dají pořádat i akce včetně svateb.

Neváhejte spatřit i tyto budovy a další typy atrakcí:

  • oblastní muzeum v bývalém loveckém zámečku
  • železniční muzejní expozice
  • pivovar
  • městské divadlo
  • zvonička v Horním Oldřichově
  • řopík A-160Z
  • památné stromy na Kvádrberku
  • hrobka Josefa Fritsche na Chmelníku

Kam v Děčíně s dětmi? Co takhle do zoologické nebo na skálu?

Rodiny s dětmi mohou využít v Děčíně aquapark, dětská hřiště či dětskou hernu Hopsárium. Na západním břehu řeky Labe, v Podmoklech, si můžete udělat malou procházku na rozhlednu pojmenovanou po srázu nad vodou: Pastýřská stěna. Onen sráz také disponuje zajištěnou cestou pro milovníky adrenalinu. Via Ferrata Děčín Pastýřská stěna je vhodná pro dospělé i pro děti od výšky 130 cm. Jste-li aktivní rodinka, můžete si jít zdarma zalézt – platí se jen za půjčení potřebného vybavení.

Podmokly se celkově jeví být částí města nejvíce zábavnou pro rodiny s dětmi. Dokonce má zde Děčín zoo, kterou mnoho návštěvníků pokládá za jednu z nejlepších v Čechách. Věnovali jsme jí samostatný článek:

ZOO Děčín: Zvířata obvyklá i neobvyklá v jedné z nejhezčích českých zoo

V nedalekých končinách se můžete s dětmi vydat i na honbu za pokladem. Děčín si pro vás připravil pracovní list, který vám provede po Podmoklech a přiměje děti protáhnout nohy i mozkové závity. Najdete jej v informačním centru nebo na turistickém webu města.

Jaké se konají v Děčíně akce?

Z takových událostí, jež se pravidelně vracejí na program a přitahují přespolní, patří například v Děčíně festival Tyršův Děčín k oslavě narozenin české obrozenecké osobnosti a zakladatele Sokola. Významné jsou i městské slavnosti, které bývají nabité a obsahují mnoho různých složek celkového programu. Letos například trvají několik víkendů po sobě, jejich součástí je hudební LabeFest, divadlo, výstava veteránů, soutěž ve floristice i tradiční Dřevosochání. Tam můžete vidět, jak řezbáři z různých koutů země i Evropy naživo vytvářejí překrásné sochy, i doprovodný program.

I mimo tyto festivaly má město Děčín kulturních akcí habaděj. Na zámku Děčín program zahrnuje historické trhy, Den tance, různé výstavy, plesy a koncerty vážné i jiné hudby. Místní mají možnost navštěvovat jedno z technicky nejmodernějších kin u nás, město má také své divadlo a jiná kulturní centra.

Zeleň města Děčína, hory a skaliska

Nejste jen v pěkném historickém okresním městě, ale také u německých hranic v CHKO Labské pískovce. Proto můžete provozovat na výletě v Děčíně turistiku – vydat se buď právě do hlubokého lesa na rozhraní, nebo třeba na pahorky na opačné straně. Tam totiž je zase České Středohoří. Děčín nemá moc parků, protože je zkrátka nepotřebuje s tím, jak to je z něj blízko do přírody. Od nádraží Děčín-Staré Město se například po třech kilometrech stoupání lesem dostanete k rozhledně Velký Chlum.

A co vidět v severních končinách Děčína? Skály Labské pískovce jsou moc pěkné geologické útvary, kterých uvidíte v těchto lesích opravdu spoustu. Vybrat si můžete třeba zelenou turistickou značku, která stoupá podél řeky. Vydáte-li se opatrně do svahu nad ní, můžete přijít k mnoha skalním stěnám – opatrně! Zelená se pak stáčí do údolí Maxičky, od kterého její další úsek je součástí Stezky Českem. Do těchto míst se lze rychleji dostat z centra po žluté nebo se vydat červenou stezkou kolem zoo a přes některé menší lesní čtvrtě.

Tiské stěny v zimě i v létě. Ráj turistů poblíž Českého Švýcarska

Severozápadně od města se nachází populární hora Děčínský Sněžník (723 m. n. m.) s rozhlednou. Zajímavým místem na jejích svazích je Švédský hřbitov, místo, kde se asi někdo v 19. století snažil zřídit lesopark. Důkazy k tomu, o co vlastně šlo, jsou nejpíše jen stavební prvky na místě, neboť nejsou známé žádné písemné podklady. Dále na západ pak můžete dojít až k zajímavým a majestátním Tiským stěnám.

Když se z Děčína naopak vydáte severovýchodně, je možné doputovat k národnímu parku České Švýcarsko. Doporučujeme červenou turistickou značku na východním břehu Labe, která je plná vyhlídkových míst, navíc si na ní lze pročíst informační panely NS Kaňon Labe. Cestou uvidíte také historickou alej k zámku Bynovec a jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Děčíně – Belveder. Dále potkáte například císařskou lavičku vytesanou ve skále a bývalou plynárnu v Hřensku. Nenechte se zmást někdejším účelem objektu, budova vypadá naprosto kouzelně.

Okolí Děčína: Co navštívit, když ještě zbude čas

Děčín a okolí výlety překypují – zajít se dá na spoustu zajímavých míst. Nevěříme, že si celé město důkladně stihnete projít během dne, i s jeho zelení a horami. Pokud však toto někdy nastane, neváhejte se zastavit v některém z blízkých měst, ať už na naší či německé straně. V širším okolí města Děčína jsou k vidění například tyto turistické atrakce:

  • národní park České Švýcarsko
  • muzeum koncentračního tábora Rabštejn
  • Srbská Kamenice: zemědělské muzeum, jeskyně Kriegsloch, NS
  • zámek Jílové
  • Rájecká rašeliniště
  • Königstein
  • Bad Schandau
  • zámek Benešov nad Ploučnicí

Zdroje:

Mapy.cz, Město Děčín, iDěčín, Kudy z nudy, Zámek Děčín, Ferrata Děčín, Výlety-Zábava.cz, Labská plavební společnost, Židovská obec Děčín

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Horské okresní město Děčín. Tipy na výlety v takzvaném „srdci severu“