Historický a malebný Trenčín: Co navštívit za památky a kam zajít na výšlap?
Rhiana Horovská
17. 9. 2023
Slovensko má mnoho populárních letovisek v horách, ale také spoustu historických měst. Z těch největších nyní vyzdvihneme to, které je nejblíže českých hranic – Trenčín. Kam na výlet v tomto městě? Kochat se můžete prastarým hradem, další cennou architekturou, ale i kopci a lesy. Nechybí zábavná místa, kam se jít odreagovat a kam vzít s sebou i děti.
Kudy do Trenčína vlakem a autem?
Autem vede do Trenčína trasa ze severu přes Valašské Klobouky nebo od západu přes Uherský Brod. To samozřejmě závisí na tom, z jakého kouta Česka vyjíždíte a kudy se chcete dostat přes státní hranici. Na Slovensku se jezdí po dálnicích s dálniční známkou, kterou však naštěstí není tak těžké sehnat. Od roku 2015 se totiž dá obstarat i elektronicky.
Mnozí, kteří auto nemají nebo se nechtějí na dovolené starat o řízení, volí možnost dopravy vlakem. V tom případě máte ne úplně výhodnou možnost svézt se z Brna do Bratislavy a pak objet hory. Časově výhodnější je pro některé vyjet z Olomouce a přestoupit v Púchově. Některé vlaky jezdí přímo do Púchova až z Prahy. Párkrát za den jede do Trenčína autobus, a to z Brna, Prahy nebo Vídně.
Jakou má město Trenčín historii?
Nejstarší památkou je v Trenčíně nápis na skále pod hradem, který zde zanechali starověcí Římané. Ti totiž měli na území Slovenska opevněnou východní hranici svého území. Nápis pochází z roku 179 a referuje na boj 855 vojáky s germánským kmenem Kvádů. V raném středověku pak bylo trenčínské hradiště součástí Velké Moravy a Nitranského knížectví a sloužila jako centrum župy.
Od 11. století stojí na kopci nad dnešním Trenčínem hrad. Program tamního osazenstva byl z velké části hlídání krajiny –nyní hlavně západního pohraničí Uherska. Z této doby se zachovala obytná věž a také rotunda. Pod hradem vznikla trhová ves, doložená v roce 1111, ze které se později vyvinulo dnešní město. Ve 13. století je asi největší událostí vyplenění osady v rámci mongolského tažení po Evropě. Trenčín pomohl dát do kupy uherský velmož Peter Čák po něm jeho ještě významnější syn Matúš. Dnes se po něm jmenuje hradní věž, kterou nechal významně rozšířit a vylepšit.
Město se nadále rozvíjelo, k jeho významnosti přispěl v roce 1412 král Zikmund, když mu udělil status královského města. Trenčín se zařadil k největším městům Uherska. Jako takové ale bylo častým cílem nepřátelských armád. V 16. století tu byl králem Ján Zápoľský, proti kterému vytáhla do boje vojska císaře Ferdinanda. Ta město dobyla. Na přelomu století se tudy také prohnal ničivý živel Tatarů, v polovině 17. století rebelové Juraje I. Rákociho, mor a pak Turci. Na počátku 18. století město asi čtyři roky obléhali povstalci pod vedením Františka II. Rákociho, během kteréžto doby trpěl Trenčín hladem, velkým požárem. Později se přidala morová epidemie.
Návštěva Trenčínského hradu: Vstupenky a náplň prohlídek
Město se během svých dějin neustále vyvíjelo, opravovalo a zlepšovalo. Přibyla spousta novější a novější architektury. Hrad po vyhlášení královského města nebyl klasickým správním sídlem, ale patřil rodu Zápolských a pak Ilešháziům. Dočkal se v 15. a ještě více v 16. století rozšiřování a pořádného opevnění, jakožto i úpravy z gotiky do renesančního slohu. Vznikl Barbořin a Ľudovítův palác. V 17. a 18. století tu už jen pobývali císařští vojáci. Hrad později z velké části postihl požár. Některé dílčí objekty se v rámci konzervace přestaly používat. V roce 1867 pozbyl Trenčín status královského města. Poslední majitelkou hradu byla Ifigénia z rodu Sina, která jej na počátku 20. století darovala městu.
Areál hradu je včetně všech hradeb celkem velký a rozsáhlý. Administrace této památky nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, a to velký a malý. Prohlídka v plném rozsahu vám ukáže dolní nádvoří s legendární Studnou lásky, kasárna, hladomornu, opevnění, Mlýnskou věž, Letní věž, kapli, Matúšovu věž, dvě budovy paláců i podzemní lapidárium. Menší prohlídka je o něco zredukovaná, ale i na ni si vyhraďte hodinku času. Na obou uslyšíte odborný výklad, uvidíte kus slovenské historie, a ještě si prohlédnete panorama města.
Otevírací doba je celoroční a co se týče vstupenek, kasy jsou pod hradem hned dvě. Lístky na hrad také seženete nejen na pokladně, ale také na webu Trenčínského hradu. Tam se rovnou rezervují konkrétní časy prohlídek. Za plnou vstupenku na velký okruh například zaplatíte 11 eur. Volně a bez průvodce si za 3 eura můžete procházet exteriéry hradního areálu. Se psem tam však můžete jen v zimním období, a to s vodítkem i náhubkem.
Kromě toho koná v Trenčíně hrad výstavy a další jiné akce, čímž napomáhá kulturnímu životu města. Naučný okruh po hradě lze speciálně absolvovat i v rámci divadelních nočních prohlídek nebo jako prohlídku uzpůsobenou pro děti. Pořádají se tu také dny dětí, různé šermířské a jiné historické přehlídky a v srpnu Hradní slavnosti.
Jaké jsou v Trenčíně akce a festivaly?
Hrad je historickou dominantou, ale ne nutně dominantou kulturního dění. To se totiž odehrává na mnoha místech. Jedním z nich je v Trenčíně letiště, které slouží soukromým účelům leteckého průmyslu a místního aeroklubu. V létě se areál otevírá veřejnosti, neboť se v něm koná velkolepý festival Pohoda. Ten je známý širokým výběrem populárních i alternativních žánrů, které sem přijíždějí hrát i dosti velké hvězdy, workshopy, neziskovou zónou i ekologickým přístupem k odpadu.
Kromě toho se po letech přesunul do Trenčína Grape Festival – také hudební akce, ale menší a se zábavnou možností dodržet nepovinný dresscode. Je-li libo něco alternativního a benefičního, vyražte na festival Punkáči deťom. Koho zajímá něco tradičněji zaměřeného, může zažít v Trenčíně majáles, historický cyklus Príbehy z Trenčína, v létě probíhají také páteční hudební pikniky a nedělní koncerty. Ke konci léta se těšte na folklorní festival Pri Trenčianskej bráne s řemeslným jarmarkem.
Centrum Trenčína – náměstí a památky
Celoročně vás vítá historické centrum Trenčína, památky, potom případně také obchůdky, kavárny, hospody a noční život. Co se týče té historie, kromě Trenčínského hradu uvidíte barokní i jinou architekturu. Z gotických staveb se dochovala kaplička sv. Michala pod hradem. Tato bývalá kostnice je dnes expozicí sakrálního umění Trenčínského muzea. Vedle ní stojí kostel Narození Panny Marie, založený ve 14. století, ale dnes nesoucí prvky novějších slohů. Vedou k němu populární Farské schody, a to už od 16. století. Dalším pozůstatkem středověké architektury jako takové je městská brána s goticko-renesanční věží.
Velká část zachovalých trenčínských budov mimo hrad jsou náboženské památky. Kromě mariánského farního kostela je to také piaristický kostel sv. Františka Xaverského s budovou kláštera, která předtím sloužila jezuitům. Piaristé tu dnes provozují gymnázium. Pěkných kostelů je tady samozřejmě více, některé už jsou novější. Poukážeme ještě na to, že má Trenčín synagogu. Budova pochází z roku 1913 a patří k nejzajímavějším stavbám na Slovensku. Převážně secesní dílo má prvky byzantské i maurské architektury, dnes funguje stále jako synagoga, ale také jako veřejná výstavní a koncertní síň.
Vědomosti o místní historii shromažďuje Trenčianske múzeum. Instituce má na starosti samotný hrad i několik jiných expozic rozmístěných všude možně. V Trenčíně to je už zmíněná kaple-kostnice. Dále pak můžete navštívit Župný dom a Katov dom. Bývalá budova župy má v prvním patře vlastivědnou expozici Z histórie a kultúry slobodného kráľovského mesta Trenčína a bývalej Trenčianskej župy. Katov dom je naprostou ikonou už jen na pohled zvenčí. Uvnitř pak najdete nejen expozici o profesi kata, ale i o bydlení měšťanů obecně.
Další krásy Trenčína – aktivity a kuriozity
Pro ty, kdo si rádi posedí, má Trenčín pivovar přímo na náměstí, a také mnoho jiných vyhlášených podniků. Kávu, dortík nebo palačinky si můžete dát – ani se možná nebudete moct rozhodnout, kde dřív. Pokud je libo nějaká ta kultura, zhlédněte moderní díla v Galérii Miloša Alexandra Bazovského nebo zajděte do kina.
V neposlední řadě je třeba zmínit, že je Trenčín tipem na výlet i pro milovníky aktivního odpočinku v přírodě, a na druhou stranu také relaxu a wellnessu. Můžete totiž pokračovat do Trenčianských Teplic, kde jsou snad nejvyhlášenější lázně celého Slovenska. Pro kontrast si můžete užít lesů a stoupání do kopce, kterých tam je také plno.
Ve Trenčíně turistika kvete – město, ač velké, je zasazené mezi dvěma přírodními oblastmi. Můžete se vydat směrem na Trenčianske Teplice, ale klidně také na opačnou stranu – do CHKO Biele Karpaty. Zejména ta první z možností oplývá velkým množstvím přehledně značených turistických tras.
Co dalšího nabízí Trenčín a okolí?
Co se týče konkrétních míst u Trenčína, okolí samozřejmě nepředstavuje takovou koncentraci krás a divů… ale nejsou tam lidi! Chcete-li si odpočinout od jiných turistů a zároveň mít nějaký cíl, můžete vyzkoušet následující možnosti:
- Beckov – historické muzeum a židovský hřbitov
- Haluzice – ruina románského kostelíka
- Bošácka dolina
- zřícenina Súča
- Nemšová – muzeum mlynářství
- poutní místo Skalka u Trenčína
- Trenčianske Teplice
Zdroje:
Mapy.cz, Mesto Trenčín, Trip Advisor, Hrady.cz, Turistika.cz, Trenčianske múzeum