Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Hallstatt bylo místem keltů, dnes si uchovává alpské průzračné vody

Domy v Hallstattu jsou malebně zasazené do hor, mezi kterými se klikatí malé uličky. Občas mezi domy zahlédnete, jak se v dáli leskne jezero, které leží na úpatí města. Hallstatt se nachází v oblasti Horních Rakous a celý region je součástí světového dědictví UNESCO jako „Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut“. Ať už máte zájem o lyžování, pěší turistiku či jenom o nasávání alpského vzduchu, v Hallstattu můžete tohle všechno mít.

Hallstatt je dobře dostupné město i z Česka

Do Hallstattu se můžete dostat nejenom autem, ale častým spojem je zde vlak, který tvoří hustou železniční síť a propojuje tak hned několik regionů Horních Rakous. Můžete se sem dostat přímou linkou z Linzu (z Českých Budějovic jede přímý vlak do tohoto hlavního města Horního Rakouska), zastavit se v Hallstattu a pak třeba pokračovat dál do téměř 75 km vzdáleného Salzburgu. Železnice se line rozsáhlým alpským regionem Dachstein Salzkammergut a jedná se o jednu z nejkrásnějších vlakových tras v Evropě – máte výhled nejenom na hory, ale i několik velkých jezer a lesů, které jsou součástí celého regionu.

Hallstatt má zhruba 800 obyvatel a je to spíše taková středně velká vesnice. Rozhodně nečekejte žádnou metropoli, ale i tak byste se nudit rozhodně neměli. Obzvláště krásné je historické centrum s tržištěm a mnoha malými barevnými obchody a kavárnami. Celé městečko lze pěšky projít během patnácti minut.

Salzburg není jen Mozartovo rodiště. Najdete v něm hned dva honosné zámky

Historie města se píše už za keltů v době železné

Městečko Hallstatt je známé tím, že se zde rozvíjela keltská kultura halštatská v rané době železné. Už z tohoto důvodů je zapsána do seznamu UNESCO. Komunita v Hallstattu využívala solné doly, na kterých se pracovalo již od neolitu. V roce 1846 objevil archeolog Johann Georg Ramsauer u Hallstattu prastarý hřbitov, avšak bez jakýchkoliv známek osídlení – to se však pravděpodobně nachází právě pod později vybudovanou vesnicí Hallstatt. Bylo zde nalezeno přibližně 1000 hrobů s téměř dvojnásobným počtem pohřbených. V hrobech se našlo mnoho artefaktů, které značilo obyvatelstvo s bohatou kulturou.

Pokud chcete blíže poznat jednu z nejstarších keltských kultur, měli byste se vydat právě sem. Archeologické nálezy jsou zde rozděleny do dvou fází. První je součástí kultury doby železné a spadá sem keltská kultura z doby halštatské. V tomto čase byli lidé pohřbívání do jednotlivých hrobů. V druhé fází kultury nastává pohřbívání do mohyl a již převládá zpopelňování. Další dochovanou kulturou je laténská, která pokračuje po halštatské. Ta již měla první železné a bronzové meče a později v době 600-500 př. n. l. zde převažovaly dýky a naopak již nebyly přítomny meče. Dále již halštatská kultura podle nálezů nepokračovala, nicméně dodnes není jasné proč.

Všechny tyto pozůstatky vystavuje ve své největší sbírce halštatské kultury Museum Hallstattu. Pokud jste student či senior, zaplatíte si 7 euro, rodinné vstupenky se pohybují kolem 18 eur.

Hallstatt a nejstarší solné doly v Evropě

Hallstatt je známý svou 7000 let starou těžbou soli – sůl byla tehdy cenným zdrojem, díky kterému celý region zbohatl. V samotných solných dolech se zachovalo mnoho organických materiálů, jako jsou textilie, dřevo a kůže. Byly nalezeny i dochované boty, kusy látek a nástroje, včetně hornického náčiní. Od roku 1595 se sůl dopravuje solným potrubím do čtyřicet kilometrů vzdáleného Ebensee a je tak významnou komoditou v hospodářském rozvoji města. V Hallstattu by mělo být také nejstarší potrubí na světě – bylo postaveno před 400 lety. Je možné navštívit první solný důl na světě Salzwelten, který se nachází nad centrem Hallstattu. Pokud jej budete chtít navštívit, tak v období od května do září, každé pondělí a sobotu. Vstupné je okolo 5 eur.

Čína si postavila repliku alpské vesnice Hallstatt

Koupání v Hallstattském jezeře

Zajímavostí může být, že do konce 19. století nebylo možné se do Hallstattu dostat jinými cestami, než prostřednictvím lodě či po úzkých pěšinách. Město totiž bylo položeno mezi jezerem a horami, což ztěžovalo dostupnost a také pro malou prostornost nebylo pro nějaké širší cesty místo. První silnice do Hallstattu byla postavena až v roce 1890 podél západního pobřeží. Přesto je toto místo jedno z prvních, které bylo osídleno lidmi a to právě díky přítomnosti soli.

Oblast Dachstein-Salzkammergut se nachází mezi četnými jezery a většinu z nich samozřejmě obklopují zalesněné kopce a horské masivy. Čistá voda horských jezer s maximální teplotou 23 stupňů (ale spíše počítejte s nižší teplotou) je dokonalým místem pro ty, kteří hledají odpočinek. Pokud jste v létě v Rakousku a rádi byste se při pěší či jakékoliv jiné turistice zchladili, doporučujeme jezero Hallstättersee. Místní toto jezero někdy nazývají „tichý fjord“ nebo „melancholické jezero“. Není to ovšem jen Hallstattské jezero, ale vykoupat se můžete i ve Wolfgangsee, Traunsee či Ebensee. V celé oblasti se nacházejí další vesničky Bad Goisern, Gosau a Obertraun, které jsou taktéž zařazeny na seznam kulturního dědictví.

Impozantní horský masiv Dachstein

Pohoří Dachstein se nachází na pomezí severních Alp v oblasti severního Štýrska a jižního Horního Rakouska. Nejvyšší bod je 2995 metrů a celá tato oblast patří do chráněné krajinné oblasti. Geologicky jde o vápence a od podzimu do jara je pohoří částečně pokryto sněhem. Nachází se tu také největší skupina ledovců ze severních Alp. Je tu přítomno mnoho ledovcových jeskyní, rozmanité turistické trasy a vyhlídková plošina Five Fingers. Plošina se vyvyšuje přes 400 metrový sráz a poskytuje výhledy na důl Hallstatt, jezero Hallstättersee a na dalekosáhlý komplex Alp. Takže pokud zrovna netrpíte závratěmi z výšek, možná tohle pro vás bude vhodný výlet.

Pro nadšené horaly doporučujeme výstup na Salzberg, kde budete mít pohled na Hallstatt z úplně jiné perspektivy a nepotkáte tu ani tolik turistů. Vede sem i lanovka, takže cestu můžete absolvovat i s dětmi. Jakmile dorazíte na vrchol, můžete si za odměnu vychutnat kávu s kouskem tradiční rakouského moučníku Gugelhupf.

Nejkrásnější vesnice v Evropě podle CNN: Tak vypadá opravdový ráj

Praktické informace

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Hallstattu, doporučujeme opatřit si booking pár měsíců dopředu. Ubytování a hotely zde není radno podceňovat, často jsou obsazené na dlouhé měsíce dopředu. A je jedno o jakou roční dobu se jedná, Hallstat je zkrátka velmi žádanou destinací.

Pokud jedete do Hallstattu autem, sami poskytovatelé parkovacích míst přiznávají, že parkování v obci je problém. Jak už jsme zmiňovali v článku, vesnice je sama o sobě dost malá a její umístění mezi kopci je problematické i pro zaparkování auta. Je zakázáno autem projíždět vesnicí a to i pokud jste ubytováni v nějakém zdejším hotelu. Několik parkovacích míst je poskytováno hlavně trvalým obyvatelům Hallstattu. Pro návštěvníky a turisty jsou určena speciální parkovací místa mimo město, nejvíce se jich nachází v oblasti kolem jezer. Ke svému ubytování se tak můžete dostat pouze autobusovou kyvadlovou dopravou.

Zdroje: whc.unesco.org, hallstatt.net/history, dachstein-salzkammergut.com, triphobo.com, obertraun.net, dachstein-salzkammergut.com/5fingers, hallstatt.net/parking

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hallstatt bylo místem keltů, dnes si uchovává alpské průzračné vody