Letní prázdniny jsou doba jako dělaná pro výlety. A co takhle je ozvláštnit třeba geocachingem? Tuto bezmála dvacet let starou kultovní hru můžete hrát skoro kdekoli a s kýmkoli – do terénu vám stačí jen zařízení GPS, tužka či propiska a svačina.
Opravdová honba za pokladem
Pokud jste ještě o geocachingu neslyšeli, dozvíte se právě teď, co to obnáší. Je to hra, která spočívá v hledání (“lovení”) tzv. keší. Tyto krabičky, nejčastěji plastové (ovšem vždy odolné proti přírodním živlům), obsahují sešit, do kterého se nálezce zapíše, a někdy drobné předměty na výměnu. K GPS souřadnicím se hráč dostává prostřednictvím oficiální internetové stránky Geocaching.
Je důležité, aby vás při odlovu nikdo neviděl – zvědaví kolemjdoucí mohou napáchat mnoho škody. Schránku je třeba po zápisu vrátit na místo a zamaskovat tak, jak byla, aby se k ní nedostaly nepověřené osoby.
Komunita geocachingu je otevřená všem
Web hry je kromě přehledu s mapami také celosvětovou sociální sítí, díky níž se hráči mohou seznamovat a sdružovat, jak je jen libo. Komunita je lehce undergroundová v tom, že brání své poklady před “mudly”, je však otevřená komukoli, kdo se registruje a začne hru hrát.
O tom, že je geocaching globálním fenoménem, svědčí množství internetových fór ve všech světových jazycích, srazů (eventů) pořádaných celkem snad každý den, a prostě a jednoduše i množství samotných keší na světě – přes tři miliony.
Stručný geoslovníček:
Keš = Také keška, cache, celým názvem geocache. Cíl hráčovy cesty.
Log = Zápis o nálezu keše. Existuje ve dvou podobách – ručně psaný log
v sešitku, který je součástí keše (logbook) a sestává z vašeho uživatelského jména a data nálezu, a log na webu geocachingu, kde hráč může povědět ostatním uživatelům o svých dojmech z hledání.
Kačer = Hráč geocachingu – česká zkomolenina angl. výrazu ‘cacher’.
Mudla = Nehráč. Většinou nemá ponětí, že se v jeho okolí nějaké keše nachází.
Vymudlit = Tohoto se někdy dopouštějí mudlové, když krabičku náhodou najdou –
ukradnou ji nebo ji poškodí. Z tohoto důvodu většina keší obsahuje laminovaný papírek s vysvětlením jejich původu a účelu.
FTF = Zkratka anglického výrazu ‘first to find’, tedy ‘první nálezce’. Nic nepotěší
kačera více, než když se k nové krabičce dostane ze všech nejdříve.
Georobotek = Malé dítě. Těm to totiž jde samo. Pojem pochází z českého humorného
článku o malých hledačích.
Předpona geo- posledního uvedeného slovíčka je snad nejdůležitějším morfémem v celé “kačerštině”. Můžete ji v logu na webu využít pro označení úplně všeho, co souviselo s vaší cestou za pokladem. Příklad:
‘Po zaparkování geovozidla jsem se s geomanželkou, georoboty a geopsem hned vydal na geovýpravu. Po jasně zřetelné geodálnici jsme došli ke geozóně a hned rozpoznali geostrom. Díky za keš.’
Outdoorová aktivita zabaví zvídavé děti
Drobotina je, obzvlášť během volných dní v létě, náchylná na nudu. Nechceme-li ji odevzdat do moci počítači nebo tabletu, je ji třeba občas nasměrovat a něco zorganizovat. Kešky jsou příjemným obohacením jakékoli cesty, ať už za památkami, na hrad nebo k babičce. Zaručeně při pohledu do mapy keší zjistíte, že se poblíž vaší destinace aspoň jedna nachází.
Aby toho nebylo málo, existují různé typy keší. U některých musíte rozlousknout hádanku pro získání souřadnic nebo klíče od schránky, další vyžadují návštěvu více lokací a sběr údajů, které vás navedou do cíle. Jiné nemají ani fyzickou schránku a spočívají v získání určitých informací, které bývají často vzdělávacího rázu. O blahodárných účincích na rozvoj logického myšlení nelze pochybovat – a už vůbec ne o dobrodružné zábavě.
Geocaching pro milovníky adrenalinu
Někdy budou děti ale muset počkat opodál. Ne nadarmo je pro registraci do hry nutno potvrdit, že hrajete na vlastní zodpovědnost – a na vlastní nebezpečí.
Náhoda je blbec, jak je známo, a zakopnout se dá i na rovince. Mnohem větším rizikem jsou ovšem keše ve vrcholcích stromů a ve skalních stěnách, k jejichž ulovení je třeba použít horolezecké náčiní. Jiné těžko dostupné kešky se nacházejí také na ostrůvcích, kam je třeba dojet loďkou, nebo i hluboko pod vodou.
Příznivci extrémních sportů si, jednoduše řečeno, také přijdou na své. Jen té opatrnosti nikdy není dost!
5 tipů pro začínající geocachery
Máte-li odhodlání tuto klasiku vyzkoušet a vydat se na kešky, bude se vám hodit pár rad na cestu. Jsou to základní věci, na které si každý kačer brzy přijde, ale malé usnadnění se vždy hodí.
Nelpěte na GPS.
Signál nemusí být vždy dostatečně silný, a také souřadnice samotné mohou být nastaveny s velkou odchylkou. Stát na nich navíc ještě neznamená keš vidět. Často se stává, že člověk “přes stromy nevidí les”. Malé děti jsou dobrými keškaři právě proto, že nemají v ruce mobil s mapou, a všímají si prostředí okolo sebe.
Bez tužky ani ránu!
Nespoléhejte na to, že v keši bude vždy funkční propiska nebo tužka. V nouzových případech to někteří řeší přidáním fotky logbooku do logu na webu, pohodlnější ale je mít tužku s sebou. Zapomenutí nebo ztracení můžete zamezit ustanovením speciální kapsy na tužku nebo nošením špačka tužky na šňůrce kolem krku (pod oblečením, samozřejmě).
Svačina je dobré maskování lovu před mudly.
Ne vždy se na dané místo dostanete ve chvíli, kdy se tam nebude nikdo pohybovat. Pak platí heslo “hlavně nenápadně.” Obhlížení místa musí působit přirozeně – určitě by vzbudilo podezření, kdybyste před kolemjdoucími osahávali geoobjekt ze všech stran. Čekání, než mudlové odejdou, můžete přestrojit za přestávku na svačinu, při které zároveň očima hledáte keš.
Nestačí hint? Napoví online logy.
Spoilovat při popisování průběhu lovu je značně nemorální. Když už je malé vyzrazení nutné, mělo by, stejně jako všude jinde, být na něj předem upozorněno. Přesto sekce komentářů na stránce kešky může semtam skýtat nepatrné náznaky, jejichž poskládáním si kačer může vytvořit malinkou nápovědu. Taková vágní dedukce je celkem umění, ale dokáže nasměrovat a leckdo se přizná, že této možnosti využil, když byl v koncích.
V deštivý den můžete aspoň luštit.
Mystery caches, tedy keše s hádankou, jsou někdy pořádně zapeklité. Málokdy se povede všechny rozlousknout den předem při plánování geovýletu. Časově úspornější je nechat řešení všemožných mysterek v okolí na den, kdy jste zavření doma, a udělat si z toho zábavnou rodinnou aktivitu.