Menu
JenProCestovatele
Estonsko

Estonské hlavní město Tallinn má nezaměnitelné kouzlo. Co všechno tam lze vidět?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

5. 5. 2023

Tallinn, Estonsko. Zajímavé místo, které dokáže být moderní metropolí a zároveň zůstat historické a nostalgické. Tuto definici město rozhodně splňuje, a navíc jeho atmosféru krásně dokresluje moře. V Tallinnu jsme strávili týden a komu nevadí mokré severské počasí, tomu lze dovolenou v estonském přístavu jen doporučit.

Jakou má Estonsko a město Tallinn historii?

Pojďme začít vyprávění o Tallinnu zajímavostmi z jeho dějin. Samotný název Tallinn obsahuje nesporně slovo linn, které znamená estonsky „město” a dříve znamenalo „hrad” či „pevnost”. První část názvu města může nejspíše pocházet od názvu Dánů, s nimiž je spjatá středověká historie města. V polovině 11. století vznikla pevnost na ikonickém vršku Toompea a od počátku 13. století bylo Estonsko cílem severských křížových výprav – tedy násilného obracení baltských pohanů na křesťanství. Od roku 1219 vládnou Dánové Tallinnu (tehdy známému jako Reval) i severnímu Estonsku.

V roce 1285 dánský král město se strategicky významným přístavem prodal Řádu německých rytířů. Kromě přístupu k moři středověké město mělo také výborný systém opevnění, který dodnes velkou měrou přispívá k rázu města. Ani později v historii Tallinn nikdo nevyplenil – pouze kostely v 16. století kvůli náboženským nepokojům, během nichž nastává obrat populace na protestantskou víru. Město Tallinn v té době přechází pod Švédsko. Později, ve Velké severní válce na počátku 18. století, se i s okolními územími vzdalo Rusku. Do roku 1889 si Estonsko udržovalo samosprávu, pak ale rapidně stoupla jeho rusifikace a samosprávu mu Rusko zrušilo. Estonci na toto reagovali v roce 1918 deklarací své nezávislosti, ale dočkali se německé okupace, sovětského bombardování a pak i sovětské okupace. Estonsko se od SSSR osamostatnilo v roce 1991 a podobně jako my jakožto malý a často okupovaný národ tíhne k velkému vlastenectví.

V samotném Tallinnu uvidíte celou řadu staveb a jiných objektů, jež upomínají dávné události. Je tu středověké Staré město s hradbami a věžemi, památky katolické, luteránské i pravoslavné, a také spousta budov vzniklých za socialismu. Některé postavili jako přípravu na olympijské hry v Moskvě roku 1980, které měly v Tallinnu pár postranních akcí.

Jak se dostat do Tallinnu, letiště a MHD

Tallinn se nachází na severozápadním cípu Estonska a je přístupný od moře – jezdí tam lodě z Helsinek, Petrohradu, Stockholmu a některých dalších baltských přístavů. My to však máme samozřejmě blíže přes pevninu. Máte-li chuť si udělat roadtrip, připravte se na čekání na polských dálničních branách i na příjemnou plochou a zalesněnou krajinu baltských zemí. Cestou je i Kaliningradská oblast, pro kterou je možné získat vízum elektronicky, snáze než pro zbytek Ruska (stejně bude lepší ji prostě dobýt).

Nejvíce lidí však ze střední Evropy do Estonska létá letadlem. Moraváci to mají asi nejblíže z Vídně, čeští Češi z Prahy. Tallinnské letiště je malé, takže se po příletu už (znovu) neztratíte. Do centra od něj pak jezdí jediná tramvaj s číslem 4. MHD si můžete klidně zaplatit třeba přes internet v mobilu – v dopravním prostředku jsou QR čtečky pro kontrolu jízdenky v mobilu. Specialitou, která se již vyplatila mnoha lidem, je Tallinn Card. Jde o kartu platnou dle výběru 24, 48 nebo 72 hodin, na kterou se dá jezdit hromadnou dopravou zdarma i navštívit bezplatně některé atrakce ve městě.

Co vidět v Estonsku? Tahle místa byste neměli minout!

Starý Tallinn je nabitý památkami a tajemnými zákoutími

Vanalinn – Staré město, historické centrum Tallinnu, památkami překypuje nejvíce. V jeho středu se nachází náměstí s jedinou gotickou radnicí severní Evropy, která má přístupnou věž. Okolo něj vedou různé ulice, některé malé a zajímavě zapadlé. Hlavní ulice jsou Pikk – dlouhá a Lai – široká, kde bývaly cechy řemeslníků a obchody. Vanalinn je plný penzionů a hostelů, kaváren i prodejen suvenýrů a drobných autorských krámků včetně butiků a malých galerií. Objevíte tu tradičně estonské věci i něco z obecně severoevropské či ruské kultury.

Výlet po suvenýrech může pokračovat i do kopce na vršek Toompea, pod kterým má být pohřbený legendární Kalev. Uvidíte tu jedny z nejstarších zdí města, ze kterých je krásný výhled. Opevnění uvidíte i všude možně jinde okolo Starého Tallinnu – na jeho severním konci se zachovala brána a o dost zajímavější široká kulatá věž Paks („tlustá”) Margareeta, ve které je historické námořní muzeum. Jiná věž, také muzejní, se nazývá Kiek-in-de-Kök, a expozice uvnitř ní se věnuje dějinám Estonska.

Na jižním konci Starého města se nachází další náměstí – Vabaduse väljak neboli Náměstí svobody. Na něm si můžete prohlédnout další připomínku estonských dějin, kterou je velký vítězný sloup z války o nezávislost v letech 1918 až 1920. Pomník vznikl teprve v roce 2009. Vanalinn je také plný kostelů a muzeí, ale tyto turistické atrakce si zaslouží oddělené sekce v článku samy pro sebe.

Náboženské stavby a další zajímavá architektura

Na Toompea si určitě nenechte ujít majestátní katedrálu Alexandra Něvského. Okázalý pravoslavný kolos zaujme na první pohled a očím zvědavým na barvy a tvary má rozhodně mnoho k nabídnutí i zevnitř. Vznikl za vrcholné fáze porušťování Estonska v roce 1900 a jelikož má země stále významnou pravoslavnou menšinu, nachází využití nejen pro turisty. Nedaleko na tom samém kopci stojí nejstarší kostel v celé zemi – Toomkirik zasvěcený Panně Marii. Vznikl ve 13. století za dánské nadvlády a přežil i velký požár, který město poničil v 17. století.

K nejpopulárnějším chrámům patří rozhodně i chrám sv. Olafa, také doložený už ve 13. století. Od dob reformace přešel pod správu luteránských křesťanů, ve 20. století jeho věž používala KGB. V centru města nesmíme zapomenout ani na bývalý klášter sv. Kateřiny, další z nejstarších staveb. Svého času v něm žili dominikáni, dnes jsou jeho pozůstatky vidět jako součást novějšího kostela sv. Petra a Pavla. Je tu také slavná ulička sv. Kateřiny zvaná Katariina Käik – uzoučká, s geniem loci, uměleckými dílnami a vystavenými historickými náhrobky.

I mimo centrum ledacos zaujme – jak estetickými volbami architektů, tak i celkovou atmosférou. Z takových míst, která se mohou zalíbit jen tím, jak vypadají, i když nepatří mezi turistické atrakce per se, mám pár osobních favoritů. V prvé řadě to byl Siselinna kalmistu neboli hřbitov vnitřního města, navštívený za pošmourného počasí, jenž se skládá ze tří různých částí. Dříve k němu patřila i židovská, polskokatolická a muslimská sekce. Další je čtvrť Tatari se zajímavými domy, a kromě částí, na kterých se právě stavělo, také čtvrť Kalamaja u moře. Je toho však také spousta dalšího, co stojí za vidění, včetně přírodní zeleně a pláží na pobřeží.

Pirita, Kadriorg, Põhja-Tallinn… Co uvidíte na břehu Baltu?

Části tallinnského břehu moře, která leží nejblíže centru, samozřejmě dominuje přístav. Západně od něj se rozkládá celek zvaný Põhja-Tallinn čili Severní Tallinn, historicky spíše průmyslový. V některých bývalých továrních budovách se v současnosti daří hlavně umělcům (nebo také viz nezaměnitelnou restauraci v bývalém skladu u vlakového nádraží).

Moderně vypadající městská čtvrť Kalamaja má na své pláži dvě z významných pobřežních staveb. Tím prvním je naprostá klasika a jedna z top 3 atrakcí na Trip Advisoru, velké námořní muzeum. Nedaleko stojí také mořská pevnost Patarei, bývalá vojenská základna a potom věznice, která dnes prezentuje vzpomínky na totalitní režimy. Samotná budova je v současnosti majestátní jen zvenčí, ale v roce 2026 se má otevřít jakožto muzeum.

Směrem dále na severozápad uvidíte velké nákupní centrum Arsenal, koleje, cesty, domy… Celkem urbánní záležitost. Konec poloostrova trčícího do moře je však zelený, s jezery, nějakým tím mokřadem i písečnou pláží. Na relaxaci krása, i když k tomu koupání se asi osmělí málokdo… Ale pokračujme dále na západ – na místě s honosným italským názvem Rocca al mare je totiž skanzen neboli etnografické muzeum s budovami z 18. a 19. století.

Východně od přístavu se rozkládá velký park Kadriorg, a ten by byl opravdu hřích nezmínit. Stojí tam barokní zámek, který nechal po získání Estonska car Petr Veliký postavit své ženě Kateřině. V honosné červenobílé budově sídlí velké muzeum umění a kolem něj obrovský park. Za řeč stojí i přímořská čtvrť Pirita s bývalým klášterem sv. Brigity a další přírodní zeleň a pláže.

Další muzea v Tallinnu, zoo a jiná ne-/méně-historická zábava

Volný čas se dá v Tallinnu trávit i jinak než obhlížením starých domů, takže si vyjmenujme další skvělá místa – a že jich je plno!

  • televizní věž
  • muzeum KGB
  • zoologická zahrada
  • botanická zahrada
  • tržnice u vlakového nádraží
  • muzeum marcipánu
  • muzeum loutek
  • ruské kolo na střeše nákupního centra
  • muzeum počítačů
  • bývalý koňský mlýn
  • muzeum hasičství
  • a spousta dalšího

Kultura v Tallinnu – filmový festival a další události

Jezdit na podzim a v zimě na sever, to není každého šálek kávy (které tam denně vypijí hodně). Pokud však stejně jako například já pokládáte sychravo za romantické, můžete se v listopadu zúčastnit jedné z největších akcí ve městě – PÖFF. Název Pimedate ööde filmifestival se anglicky nazývá Tallinn Black Nights Film Festival, tedy filmový festival temných nocí. Estonsko sice nemá v zimě celý den tmu ani zdaleka, ale oproti Česku je to trochu rozdíl – dokonce tam občas je trochu vidět polární záře. Dívání se na filmy je bezesporu třetí nejlepší věc, která se dá dělat ve tmě, a tohoto festivalu konaného v hned několika kinosálech Tallinnu se účastní filmaři z Pobaltí, Ruska i celého širého světa.

Také v zimě, ale o něco později, jsou v Tallinnu vánoční trhy. Od nás je to sice štreka, ale pokud máte chuť si adventní volno prodloužit a zažít tak trochu jinou předvánoční atmosféru… Hlavní lokací je náměstí u radnice. Můžete si dát tradiční estonské adventní jídlo, obdivovat bohaté dekorace i stromeček. Ten je zde mnohem důležitější než na jiných evropských náměstích. Na tomto místě totiž vystavili vánoční stromeček pro veřejnost poprvé v historii celé Evropy – v roce 1441.

7 největších vánočních trhů v Evropě! Kam se můžete vypravit i s dětmi?

Na jaře je obrovskou akcí například Jazzkaar – největší jazzový festival celého Pobaltí s dvacetiletou tradicí. V jeho rámci se konají i menší akce před Vánoci. Ne o moc později se koná Tallinn Music Week, kterého se účastní ročně okolo dvou stovek hudebníků. Asi největší je však akce nazvaná anglicky Song and Dance Festival. Ten se konal nejprve v Tartu v roce 1869 a později se přesunul do hlavního města. Lidé se sem sjíždějí z celé země – Estonci totiž strašně rádi zpívají a mají oproti nám mnohem pevnější vztah se svým folklorem.

Ani sportovci a fanoušci sportu nepřijdou zkrátka. V červnu Tallinn zaujme příznivce adrenalinových sportů Simple Session, přehlídka skateboardingu a triků na dalších různých vozítcích. V srpnu se město může těšit na triatlonový závod Ironman, kterého se účastní nejen národní špičky, ale i všichni amatéři, kteří mají zájem.

Zdroje:

Mapy.cz, Google Maps, Trip Advisor, Visit Tallinn, Visit Estonia, Wikipedia, Mundo.cz, vzpomínky

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Estonské hlavní město Tallinn má nezaměnitelné kouzlo. Co všechno tam lze vidět?