Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Dobrovolnictví v zahraničí. 14 věcí které musíte vědět

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

30. 3. 2017

Dobrovolnictví je skvělou možností, jak poznat novou kulturu a získat zkušenosti v cizí zemi. Je ale důležité vybrat si dobrovolnický projekt pozorně a pohlídat si podmínky a benefity programů. Co musíte vědět o dobrovolnictví v zahraničí?

Při dobrovolničení v zahraničí nikdy nevíte, co přesně vás čeká. Překvapit vás může všechno, od ubytování po volný čas i odlišné zvyky a tradice. Vyberte si tak příležitost, která vás něco naučí, bude vás bavit a v ideálním případě i vy přispějete svými myšlenkami a aktivitou nějakému skvělému projektu.

Podmínky a výhody jsou různé

Pozorně si přečtěte popis dobrovolnického programu, který se vám líbí. A potom znovu, a raději ještě jednou. O co přesně jde – co budete dělat, kolik hodin v týdnu, a jakou za to získáte odměnu.

Pokud vám něco v popisu konkrétní nabídky není jasné, obraťte se na vysílající agenturu nebo kontaktujte přímo člověka (firmu), který dobrovolnickou pozici nabízí. Ať vás nic nepřekvapí.

Zvažte, jestli je to pro vás – vybírejte pečlivě

Co od dobrovolnictví v zahraničí očekáváte? Nové kamarády, změnu prostředí, ovládnutí jazyka, pomoc rozvojovým oblastem? Sepište si svoje priority a zjistěte, jestli existuje projekt, který všechna vaše očekávání může naplnit. Není nic horšího než zklamání na místě, když zjistíte, že vlastně dobrovolničíte, ale není to nic pro vás zajímavého.

Možná chcete zúročit svoje dovednosti v IT nebo marketingu, nebo se naopak naučit něco úplně nového v oboru, který vás láká do budoucna.

Poslání firem a neziskovek se liší

Dobrovolnických projektů v zahraničí jsou tisíce.  Ne všechny mají za cíl zlepšení života lokálních komunit nebo pomoc životnímu prostředí. Dobrovolně můžete pracovat i jako au-pair nebo cvičitel psů.

Opět pamatujte na to, že by vás váš čas strávený na dobrovolnickém projektu měl především bavit, rozvíjet vaši osobnost a pokud bude ještě ke všemu pomáhat druhým, tak je to paráda.

Dobrovolnictví vás bude něco stát

Zprostředkovatelské poplatky za stáž se u různých programů a neziskovek či firem liší. Někde platíte za roční vstup do databáze a možnost kontaktovat přímo vystavovatele konkrétní nabídky (např. na službě Workaway platíte 29 dolarů za roční registraci, podobně na WWOF – World Wide Opportunities in Organic Farming). U jiných společností platíte za zprostředkování jedné konkrétní stáže/projektu.

Můžete si to ale zařídit i sami, zdarma

Pokud se nebojíte nebo ideálně znáte někoho v zemi, kam se chystáte, můžete vyjet i bez vysílající organizace. Zeptejte se na zkušenosti ostatních, zjistěte si info o zemi a pracovních příležitostech.

Obecně platí, že třeba hostely vás jako dobrovolníka vezmou i na místě – ani ony totiž nemusí platit žádné poplatky za zprostředkování. Dejte si ale pozor na podmínky takovýchto ústních dohod, raději požadujte vždycky písemnou smlouvu.

Poznáte sami sebe jako nikdy předtím

V cizí zemi, s novými úkoly, které musíte plnit, budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si sami sebe skrz zrcadlo, které vám odhalí vaše silné a slabé stránky. Možná zjistíte, že nechcete dál v životě pokračovat směrem, kterým jste měli nakročeno, anebo se naopak do svých činností ponoříte naplno.

Možná zjistíte, že jste citlivější, než jste si mysleli – buďte na toto poznání připravení!

Cestujte nalehko

Zvlášť, pokud jedete dál než do Evropy a budete cestovat různými dopravními prostředky, než se dostanete na místo, není žádný med tahat za sebou kufr na kolečkách. Pokud navíc jedete pomáhat na farmu, bude to vaše první vizitka.

Sepište si seznam věcí, které opravdu využijete s ohledem na počasí v konkrétní zemi (do Brazílie si v létě neberte džíny) a podmínky, ve kterých budete bydlet a pracovat. Pamatujte na to, že spoustu věcí denní potřeby můžete dokoupit na místě.

Informujte se o ubytování a stravě

Většina dobrovolných pozic nabízí výměnou za vaše úsilí ubytování zdarma, někdy i jídlo na celý den. Dobře si pročtěte popis ubytování, aby vás styl bydlení nezklamal. Pokud jste milovníkem horkých sprch a ve spacáku na matraci se nevyspíte, zvažte, jestli je ubytování označené jako rustic pro vás. Ve většině případů budete bydlet ve sdílené místnosti s ostatními dobrovolníky.

Neméně důležitá je i strava, která se liší množstvím, kvalitou i ingrediencemi. Pokud milujete čerstvé ovoce a zeleninu, jídlo na farmě je pro vás to pravé. Dejte si pozor na různé restrikce, například většina různých jógových center nabízí pouze vegetariánskou stravu. V Indii neočekávejte ke snídani pečivo a marmeládu, a celkově se v asijských zemích připravte na jinou gastronomickou realitu.

Dobrovolnictví můžete brát i jako změnu životního stylu, proč nezkusit něco nového?

Naučte se místní jazyk

Jasně, umíte anglicky. Pokud ale jedete do místa, kde je úředním jazykem jiná řeč, pokuste se naučit alespoň základy. Lidé to ocení a vám to usnadní život. Do Latinské Ameriky nastudujte španělštinu, je jednoduchá a bude se vá hodit na mnoha místech, kde s angličtinou zkrátka nepořídíte.

V případě složitějších jazyků najdete základní fráze na internetu nebo v konverzačních knížkách v knihkupectví. Jazyk rozhodně nepodceňujte – čím více lokální jazyk ovládáte, tím hlubší může být vaše poznání místní kultury a tím lépe se vám bude pracovat.

Buďte jiný dobrovolník

Protože jste ´´krátkodobá výpomoc´´, ne vždy dostanete opravdu zodpovědné úkoly – to si opět ujasněte před vyjetím. Někdy mají lidé uvnitř neziskovky nebo firmy tendenci podceňovat vaše schopnosti – a tak buďte aktivní a přicházejte s novými nápady! Pokud se odlišíte od ostatních účastníků, budou vás brát vážně a dostanete důležitější práci.

Achillovou patou ve světě dobrovolnictví je množství cestovatelů, kteří jezdí po světě a práci na různých projektech berou jako příležitost levného ubytování s pár hodinami práce. Asi si dokážete představit, že to pro druhou stranu není úplně nejlepší situace.

Proto vy buďte jiní, vyjeďte na projekt, který vás opravdu zajímá a můžete ho svými schopnostmi a nápady obohatit. To, že poznáte novou zemi bez velkých výdajů berte až jako návaznou výhodu.

Připravte se na volný čas

Na rozdíl od placených pozic a stáží, kde se pracuje nejčastěji 8 hodin, budete mít u dobrovolných pozic kratší pracovní dobu – mohou to být třeba jen 4 hodiny podílení se na projektu denně. Budete mít spoustu volného času, který můžete kreativně využít – přečtěte si konečně knihy, na které jste doma neměli čas, vezměte si s sebou podklady na magisterskou práci, pište si deník.

Můžete taky třeba začít běhat nebo se naučit nějakou novou dovednost od svých kolegů, dobrovolníků z celého světa (proto je super mluvit několika jazyky).

Pracujte online

S volným časem se váže i další rada. Zvažte, na jak dlouhou dobu chcete vyjet na dobrovolnickou pozici. Můžete také spojit několik projektů po sobě, anebo chvíli dobrovolničit a chvíli cestovat. A tak přemýšlejte, jestli by vás zajímalo mít práci na dálku, kterou můžete vykonávat ve volném čase: IT, psaní článků, marketing…

Pokud jste se rozhodli pro tuto možnost, začněte hledat, ať si práci stihnete dohodnout před vyjetím. Můžete taky pracovat na volné noze a vybírat si zakázky až přímo v zahraničí, na to je ale dobré zařídit si v Čechách živnostenský list. Menší práce můžete vykonávat i pro zahraniční firmy. Možností, jak pracovat online při cestování, je mnoho.

Čtěte také: 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze

Ale pozor – ověřte si, jaké bude na místě připojení na internet. Na některých místech bude Wi-Fi, jinde bude třeba jen jeden počítač pro všechny, bez bezdrátového připojení. Všeobecně pokud budete dobrovolničit ve městě, budete mít nejspíš k Wi-Fi přístup, na farmě uprostřed lesů už to s připojením slavné nebude.

Užijte si to a foťte!

Možná budete po návratu zprostředkovatelskou stranou vyzváni, abyste udělali krátkou prezentaci o svojí zkušenosti – to je vaše příležitost pro předání moudrosti dalším. A tak si pište deník, foťte, přivezte si suvenýry a recepty z cest…a hlavně si to užijte, ať máte o čem vyprávět!

Každá zkušenost dobrá

Někdy se taky může stát, že se vám prostě vaše dobrovolničení nebude líbit. Můžou vás štvát lidi, se kterými budete pracovat (zaměstnanci se na vás jako na dobrovolníka můžou dívat skrz prsty), možná zažijete kulturní šok anebo kvůli jazykové bariéře budete mít nesnáze při denních činnostech.

To všechno se ale počítá! Dobrovolnictví je o poznávání odlišností, nových lidí a také (a někdy především) sami sebe, jak už bylo zmíněno.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dobrovolnictví v zahraničí. 14 věcí které musíte vědět