Díra v zemi, co na ní může být tak zvláštního, aby ji člověk chtěl vidět? Po přečtení článku svůj názor určitě změníte. Mnohem víc vás začne zajímat – co je na dně? Pohlédněte do hlubokých modrých děr uprostřed oceánu až po smutný otvor uprostřed rušného města. Nebudete věřit, že se jedná o skutečnost.
1. Brána do pekla, Turkmenistán
V roce 1971 prováděli sovětští geologové průzkum v oblasti jednoho z největších ložisek zemního plynu. Během jejich vrtání došlo k propadnutí podloží a vznikl kráter o průměru 100 metrů a hloubce kolem 20 metrů. Prorazily se izolační vrstvy horniny a začal unikat zemní plyn na povrch. Aby se zabránilo šíření plynu, rozhodli se ho geologové zapálit. Doufali, že za týden se vše spálí. To se nestalo a „Brána do pekla“ od té doby nepřetržitě hoří už více než 40 let. Hořící otvor je oblíbenou turistickou atrakcí.
2. Studna Chand Baori, Indie
Znáte film „Temný rytíř povstal“? Pokud ano, pak toto místo nejspíš poznáváte. Studna byla ve filmu použita jako Batmanovo vězení. Jedná se o 13patrovou studnu, která má celkem 3500 schodů a je hluboká 30 metrů. Byla vybudována v 9. století, aby vyřešila problémy s dlouhotrvajícím suchem. Konstrukce studny umožňuje, aby teplota vzduchu na dně zůstala o 5 až 6 stupňů nižší než na povrchu. Podle místní pověsti ji postavili duchové za jedinou noc.
Kde vám bude tuhnout krev v žilách? Představujeme 10 děsivých atrakcí
3. Pekelná jáma v Guatemala City, Guatemala
V roce 2010 se tato velká díra náhle objevila uprostřed hlavního města. Podmáčená půda se propadla a vznikla obrovská díra. Příčina zřejmě souvisela s erupcí Volcano Pacaya, kterou následovala tropická bouře. Městský kanalizační systém nemohl zvládnout ohromné množství vody z bouře, potrubí začalo protékat a narušilo půdu. Nikdy se ale pro tato tvrzení nenašlo dostatek důkazů. Místní obrovské díře přezdívají Čelist ďábla nebo Pekelná díra.
4. Diamantový důl Mir, Rusko
Tuto díru byste našli ve městě Mirnyj asi 800 kilometrů od Jakutsku. Nejedná se o žádný přírodní úkaz, ale lidské dílo. Měří v průměru přes 1200 metrů a je hluboká 525 metrů. Kvůli své šířce a hloubce ovlivňuje i počasí v okolí – nesmí se nad ní létat vrtulníkem. Začala vznikat po roce 1955, kdy sovětští geologové objevili bohaté naleziště kimberlitu, což je vyvřelá hornina a významný zdroj diamantů. Ty se začaly těžit o dva roky později a jeden čas se na místě těžilo asi 2000 kilogramů diamantů ročně. I zde v dole stále pracují lidé, ale za velmi těžkých podmínek. V zimě je tu tak chladno, že zamrzá palivo a do zmrzlé půdy nemohou prorazit ani nejsilnější stroje.
5. Přehrada Monticello, Kalifornie
Chladný otvor, přezdívaný také jako Černá díra, je unikátní kruhový přepad, který má chránit přehradu při zvednutí hladiny. Je to největší díra na světě. Má v průměru 22 metrů na hladině jezera a zúžení na 8,5 metrů u výstupu. Pokud hodně zaprší, musí se voda odvádět, aby tlakem nepoškodila přehradu. Dírou dokáže protéct asi 1370 kubíků vody za sekundu. V době, kdy je v provozu, se v přehradě nesmí koupat, protože voda by člověka okamžitě vsála a neměl by šanci přežít. V době sucha používají dolní konec díry cyklisti a „skejťáci“ jako zajímavou U-rampu.
6. „Dragon Hole“ (Dračí jáma), Čína
Dragon Hole neboli Dračí díra je zatopený vrt ve vodách Jihočínského moře. Jedná se o nejhlubší mořský závrt na světě, který se nachází u Paracelských ostrovů. Zdejší rybáři nazývají díru Okem Jihočínského moře, protože věří, se jedná o místo, kde v románu Putování na západ objevil Opičí král svou kouzelnou zlatou hůl.
Dračí díra má 300, 89 metrů o 100 metrů víc než známá Deanova modrá díra na Bahamách. V horních úrovních žije spousta ryb, nicméně při 100 metrech hloubky už není takřka žádný kyslík ve vodě, takže se dá předpokládat, že na dně díry už žádný život není.
Cestování do Ruska. Průvodce pro ty, kdo do této úchvatné země míří poprvé
7. Dean‘s Blue Hole (Modrá jáma), Bahamy
Dean’s Blue Hole je mořská díra zasahující do moře s působivou hloubkou 202 metrů a průměru 30 metrů. Nachází se na Bahamách v zálivu na Long Islandu. Její název vznikl kvůli úžasnému kontrastu tmavé a světle modré barvy. I když shora vypadá poměrně úzce, postupně se rozšiřuje do impozantních rozměrů. Místo milují potápěči z celého světa a právě zde stanovil William Trubridge z Nového Zélandu světový rekord, když se dokázal potopit bez kyslíkových přístrojů až do hloubky 121 metrů.
8. Xiaozhai Tiankeng (Nebeská jáma), Čína
Xiaozhai Tiankeng je přezdívaná Nebeská jáma. Její délka dosahuje úctyhodných 626 metrů, šířka 537 metrů a hloubka 511 až 662 metrů i s vertikálními stěnami. Závrt má fascinující podzemní řeku a jeskyni. Byl objeven v roce 1994. Je také domovem vzácných druhů zvířat, jako je levhart obláčkový a na 1285 druhů rostlin.
10 nejšílenějších i nejúžasnějších mostů na světě. Znáte je?
9. Bimmah Sinkhole (Ďáblova jáma), Omán
Ďáblova jáma – pravděpodobně propadlá jeskyně – je oblepena parčíkem se záchody a do asi 30 metrů hluboké jámy vedou schody. I když není příliš hluboká, může se chlubit nádhernou tyrkysovou vodou a patří k oblíbeným turistickým atrakcím. Místní obyvatelé věří, že závrt byl vytvořený padající hvězdou nebo meteoritem.
Voda v jámě má příjemnou teplotu a je plná Garra Rufa rybiček. Mimo plavců si zde mohou užít i lezci na stěnách.
10. Kimberly Big Hole (Diamantový důl), Jižní Afrika
Diamantový důl v jižní Africe byl vytvořen člověkem. Má 1100 metrů a do takové hloubky se prokopali hledači drahých kamenů. Bylo odstraněno asi 22,5 milionů tun půdy a nečistot, aby se vytvořil důl. Jedná se o nejhlubší prohlubeň, kterou kdy vytvořil člověk na zemském povrchu. Pochází odsud i slavný diamant, Hvězda Afriky, který váží 83,5 karátu.