Jama Masjid, „Páteční mešita“, stojí nedaleko Červené pevnosti v Dillí v Indii. Je dílem mughalského panovníka Shah Jahana. Ten si na svůj vrub může připsat i slavný Tádž Mahal. Postavena byla mezi lety 1650-56 a na stavbě pracovalo 5000 dělníků. Proč byste si neměli nechat ujít druhou největší indickou mešitu?
Impozantní stavba obsahuje celou řadu důležitých památek. Nejdůležitější jsou červené vlasy, které patří, podle pověsti, proroku Mohamedovi. Jak již bylo řečeno, mešita se nachází v hlavním městě Indie – Dillí. Třináctimilionové město se skládá ze dvou částí: Starého a Nového Dillí. Tam, kde je dnes metropole, stálo dřív osm historických měst, center dřívějších říší a některé jejich pozůstatky se dochovaly do dnešní doby.
Historie mešity
Samotná mešita Jama Masjid byla založena velkým šáhem Jehanem, když byla Mughalova říše ne vzestupu a její architektura vzkvétala. Je to jedna z mnoha velkých budov tohoto císaře. Páteční mešita je opravdu kolosální, ale zároveň oplývá i elegantní krásou a nádhernými detaily. Po dokončení stavby v roce 1656 se stala hlavním místem k uctívání císařského dvora. Stojí na západní straně zděného nádvoří a vede k ní vzestupné schodiště. Přístupná je přes tři vrátnicové brány, které mají dvě podlaží. Východní brána, ta největší, byla kdysi vyhrazena pro císaře.
8 častých triků, které na vás budou zkoušet v Indii
Krása, nad kterou se tají dech
Mešita Jama Masjid
Mešita je vyrobena z mramoru a červeného pískovce. Sdílí uspořádání s jinou Jama Masjid, která se nachází v Agra a postavena byla zhruba ve stejnou dobu. I když je běžně nazývána Jama (pátek), její skutečné jméno zní Masjid -i Jahan-Numä, což znamená „mešita, která se dívá na svět“.
Od doby svého vzniku zůstala prakticky nezměněna. Stále stojí mramorové sloupy, islámské klenby a kopule i vyřezávané střešní hindské nosníky. Elegantní oblouky, které obklopují nádvoří, nabízí nádherný rám s výklenkem, odkud máte úžasný výhled na Červenou pevnost a staré město.
Dvůr mešity je obrovský. Může se zde modlit až neuvěřitelných 25 000 věřících. Muslimové sem chodí několikrát denně a hlavně v pátek. Tehdy prochází ženy v jasně zbarvených šárích nádvořím a mladí muži sedí ve stínu červených kolonád. Nechybí zde všudypřítomná hejna holubů, kteří zanechávají na budově i po zemi spoustu trusu. Místní lidé, kteří zde chodí často bosí, si tak odsud velmi často odnášení nohy obalené ptačími exkrementy.
Mešita samotná zaujímá jednu stranu dvora, lemovanou 40 metry minaretů. Nápisy v bílém mramoru, umístěné nad vchodovými oblouky, načrtávají historii budovy a vyzdvihují ctnosti Shah Jehana. Uvnitř napodobuje mramorová podlaha ornamenty na islámských modlitebních rohožích. Tři bílo-černé kopule a řada menších domů podepřených 260 sloupy tvoří střechu.
V prostorách Jamy Masjid v Dillí můžete zahlédnou místní obyvatele, kteří se v něm umývají a připravují se na Iftar – večeře po čas ramadánu.
5 zajímavých náboženských památek v Indii, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
Mešita stále plní svůj účel
Při návštěvě mešity nezapomeňte na to, že stále slouží především k modlení a uctívání. Návštěvníkům se doporučuje, aby nesahali na stěny a sloupy a neničili je. Turisté také nesmí vstoupit do prostoru mešity v době modlitebního času.
Pohled na bílé mramorové kopule a věžičky je závratný. Stejně úchvatný je i pohled na Dillí. Na jeho bazary, které se nachází na každém rohu a jsou plné ovoce, koření hraček a dalšího zboží. Pohled na vznešenější části města i na ten obyčejnější, každodenní, Indie čeká na to, až ji prozkoumáte.