Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek

Redakce

Redakce

14. 11. 2017

Digitální nomádi jsou lidé, kteří vyměnili pohodlí domova a jistoty kancelářské židle za vzrušující exotiku a pracovní naplnění.

Vůně dálek

Svět digitální nomádů působí na první pohled velmi idylicky. V mysli nám téměř okamžitě vyvstane obraz opáleného člověka, který sedí v ratanovém křesílku na pláži a s laptopem na klíně usrkává drink z kokosu. Cestují po nejrůznějších exotických destinacích, poznávají celý svět a setkávají se s novými lidmi. Vzhledem k tomu, že pracují na dálku a externě, jsou naprostými pány svého času. Jediné, co ke své práci potřebují je počítač a internetové připojení, které je v dnešní době téměř všude. Digitální nomádství je prostě svoboda být sám sebou a dělat to, co mě baví a co umím.

Za hranice komfortní zóny

Digitální nomádi ale musí mít určité vlastnosti, schopnosti a předpoklady, protože to není životní styl úplně pro každého. Jednou z klíčových vlastností cestovatele na plný úvazek je flexibilita. Při cestování do cizích zemí narazí člověk na spoustu problémů, komplikací nebo prostě jen zcela nové situace, v nichž se ještě nikdy neocitnul. Digitální nomádi musí umět nejen pružně reagovat, ale také se nebát. V případě, že se dobře nevyspíte v cizí posteli, na dovolenou jedete raději se zájezdem nebo si nedovedete představit, že strávíte víc než týden mimo okruh svých blízkých, pak nebude nomádství ta správná volba.

Digitální nomádi = novodobí kočovníci

Digitální nomádství není racionální rozhodnutí. Je to životní styl. Touha neustrnou na jednom bodu, ale poznávat nová místa a lidi a zakoušet nové zážitky. Člověk, který se rozhodne spojit práci a cestování, nejede na dovolenou ani na služební cestu. Tyto dvě věci jsou pro něj naprosto organicky spojené a jedna bez druhé nemohou existovat. Záleží na každém, jak se sám zařídí. Existují i takzvaní příležitostní digitální nomádi, kteří párkrát v roce vyjíždějí pracovat ze zahraničí. Cílem digitálního nomáda není kumulace financí nebo majetku. Své prostředky investuje do cestování. S tím je spojený i minimalismus vlastní většině pracujících cestovatelů. Nejde jen o to, že se musí s celým svým majetkem vejít do jednoho batohu. Jedná se i o to, co skutečně ke svému životu potřebuje.

Vyvolení

Ještě relativně nedávno platilo, že digitální nomádi jsou malá skupinka šťastlivců, jejichž práce jim ze své podstaty umožňuje kočovný způsob života, při kterém mohou pracovat a zároveň cestovat po exotických lokalitách. Čím dál větší důraz a orientace na online svět vytvořily řadu nových profesí, které je možné vykonávat i ze zahraničí.

Digitální nomádi a jejich obory: grafika, programování a IT, marketing, copywriting, fotografie / video, prodej / e-shopy, asistence / podpora, práce na místě, méně obvyklé profese jako je například převážení aut, profesionální hráč, posádka na lodi a mnoho další.

Život na cestě

Mohlo by se zdát, že digitální nomádi jsou lidé spontánní povahy, kteří jsou tam, kam je zanese vítr zcela libovolně. Zdání ale v tomto případě klame, protože digitální nomádství vyžaduje velkou míru pečlivého plánování a sebekázně. Při práci v cizině je největším úskalím a výzvou schopnost vytvořit si vhodné podmínky pro práci. Jeden má raději co-workingová centra, která pracujícím cestovatelům vytvářejí klidný prostor pro práci a poskytují další služby. Druhému vyhovuje práce z kavárny nebo jakéhokoli místa, kde je k dispozici wi-fi. Jednoznačně nejrozšířenějším strašákem je pro digitální nomády prokrastinace a každý si musí vytvořit své mechanismy, jak optimálně využívat čas.

Osamělost digitálního nomáda

Jak se říká, každá mince má dvě strany, a digitální nomádi nejsou výjimkou. Na jedné straně mohou cestovat a poznávat exotické země. Pokud ale nemají to štěstí, že mohou cestovat s partnerem či kamarádem, může to být občas velmi osamělý způsob života. Kočovník samozřejmě potkává stále nové lidi, ale jedná se o poměrně krátká a často i povrchní setkání. Někteří digitální nomádi ale říkají, že o co jsou setkání kratší, o to jsou vztahy intenzivnější. Tento problém v poslední době začínají řešit co-workingová centra. Tam lze narazit na spřízněné duše, které mají stejný životní styl a hodnoty. Co-workingová centra začínají fungovat i jako co-living, tedy spolubydlení. Na takových místech se komunita cestovatelů sbližuje a mnohem intenzivněji propojuje.

K moři nebo do města

Také volba destinace je pro život cestovatele na plný úvazek klíčová. Při volbě země berou digitální nomádi v úvahu kritéria jako vízová povinnost, životní náklady, dostupnost internetu, bezpečnost země, zkušenosti a doporučení druhých a další. Mnoho digitálních nomádů, zvláště pak těch začínajících, se přiznává ke stejné zkušenosti. Čím exotičtější země se spoustou zajímavých turistických cílů a jiných lákadel, tím větší riziko prokrastinace a nevole k práci. Práce na volné noze vyžaduje velkou míru sebekázně i doma, natož v cizí zemi, kde je tolik možností objevovat spoustu nových věcí.

Čeští nomádi ve světě

Jednoznačně nejoblíbenější destinací českých digitálních nomádů je jednoznačně Jihovýchodní Asie, především Thajsko. To je dané především díky nízkým životním nákladům, dobré infrastruktuře, dostupné exotice a silné komunitě pracujících cestovatelů. Mnoho z nich se sem uchyluje v období, kdy je v České republice zima. Zimní měsíce jsou totiž pro pobyt v Thajsku nejlepší. Do centra zájmu českých nomádů se postupně dostávají i země Střední (Maxiko, Guatemala) a Jižní (Ekvádor, Kolumbie) Ameriky.

5 TOP destinací pro digitální nomády:

  • Thajsko – jednička mezi digitálními nomády
  • Bali – mix asijské exotiky a silné komunity digitálních nomádů
  • Ekvádor – ideální destinace pro nomády – dobrodruhy
  • Kanárské ostrovy – zimní útočiště pro evropské světoběžníky
  • Maroko – země tří tváří, po práci za sněhem do hor, za sluncem k moři nebo na poušť

Digitální nomádi budoucnosti

Zatímco v současnosti jsou stále digitální nomádi spíše výjimkou, jejich řady se rychle rozšiřují. Rozvoj technologií a rozšiřování virtuálního prostoru hrají práci na dálku do karet. Na jedné straně vznikají nové profese, které nevyžadují každodenní přítomnost na pracovišti. Na straně druhé se stále zlepšují podmínky, za nichž lze pracovat z ciziny. Svou roli zde sehrála i globalizace. Už není tak důležité, kde se nacházíte a že jste po ruce, ale co umíte. Statistiky jasně ukazují, že čeští digitální nomádi čím dál více pronikají na zahraniční trhy. Cooworkingová centra po celém světě rostou jako houby po dešti. Digitální nomádství je tedy fenomén dneška a jeho boom se nezadržitelně blíží.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Digitální nomádi aneb jaké je cestování na plný úvazek