Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Dáváte si v letadle kávu? Možná byste se jí měli raději vyhýbat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 1. 2018

Létáte často a dáváte si pokaždé v letadle kávu? Možná vás teď trochu přejde chuť. Letuška letecké společnosti odhalila, jaká je voda, která se používá na přípravu kávy v letadle. Nejen, že je stejná, jako ta, kterou se splachuje záchod, ale navíc může obsahovat i nebezpečné bakterie.

Letuška „Betty“, která pracuje pro velkou americkou leteckou společnost, prohlásila, že voda používaná na vaření kávy je stejná jako voda používaná pro údržbu a provoz v letadle, tedy ta, která teče v koupelně a toaletě. Sama řekla, že byly prováděny zkoušky na nezávadnost vody a testy byly jednoznačné. Ve vodě se objevily bakterie E.coli, a to i přes to, že voda prochází palubní filtrací. Dokonce měla obsahovat i vajíčka hmyzu. Nejvíce bakterií obsahuje voda v letadlech určených na dálkové lety.

Takže je lepší se teplé vody nebo čaje vyvarovat, protože nevíte, co pijete. Balené pití či ledová káva jsou samozřejmě v pořádku.

Společnost EasyJet potvrdila firmě FEMAIL Food & Drink, že voda uložená v letadlech se používá k přípravě teplých nápojů a ke spláchnutí toalety.

Nicméně jejich mluvčí dodal: „Neexistuje absolutně žádná šance na jakoukoli křížovou kontaminaci díky dobrému vodovodnímu systému.“

Letuška Betty ale není první, kdo radí lidem nepít kávu v letadlech. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) zjistila v roce 2012 při testech kvality vody na komerčních aerolinkách 12 % pozitivně testovaných vzorků na koliformní bakterie, což ukazuje na přítomnost dalších bakterií, jako je E.coli.

Časopis Travel + Leisure vedl rozhovor s personálem letadla společnosti American Airlines, který uvedl, že vodní nádrže v letadlech se čistí přibližně každých šest měsíců až jeden rok.

Zdravější stravování u leteckých společností? Průzkum ukazuje, jaká je skutečnost

Zkušenosti palubního personálu jsou zarážející

A jaké má zkušenosti palubní personál? Moc dobré ne.

„Káva je absolutně nechutná, protože nikdo neumývá nádobu, která se používá každé ráno na vodu,“ řekl jeden ze zaměstnanců. „O čistotu se nikdo příliš nestará, protože pracovníci agentury dostávají málo zaplaceno.“

A je tu ještě jeden důvod, proč káva nebo čaj v letadle nikdy nebude chutnat tak dobře. Rozhodně ale není tak nebezpečný. Nízký tlak v kabině znamená, že voda se bude vařit při teplotě 90 °C a ne při teplotě 100 °C, což může mít za následek špatnou chuť nápoje.

I když se prý aerolinky snaží vodu udržovat v pořádku, nedaří se kontaminaci vody jakkoliv zabránit. Podle jejich vyjádření ale palubní personál rozlévanou vodu nikdy nepije a ani nepodává a stejně tak se vyhýbá i té převařené. Nabízí se ale otázka, zda tomu tak opravdu je. Jak je to u vás? Dáte si v letadle rádi kávu a budete věřit, že je vše v pořádku nebo raději počkáte, až z letadla vystoupíte?

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Dáváte si v letadle kávu? Možná byste se jí měli raději vyhýbat