Cookovy ostrovy: Dovolená nejen pro milovníky černých perel
Rhiana Horovská
2. 8. 2023
Netradiční tropická dovolená? Co takhle Cookovy ostrovy? Pacifik má totiž mnohem více krás než profláklý Havaj či Bora Bora. Souostroví, o kterém vám v článku povíme, nabízí korálové atoly, modrou vodu, ale i světové rarity, jako jsou vyhlášené černé perly. Jak se tam ale dostanete a co musíte vědět předem?
Kde jsou Cookovy ostrovy? Délka letu není žádný med
Cookovy ostrovy jsou součást Commonwealthu, takže jejich reprezentativním vladařem je anglický král, ale fungují jako samostatná země s vlastními zákony. Nacházejí na jihu Tichého oceánu severovýchodně od Nového Zélandu. Nejbližšími dalšími státečky jsou Niue a Francouzská Polynésie. Celkem je Cookových ostrovů 15, jedná se o původem vulkanické ostrůvky.
Při předloňském sčítání měly Cookovy ostrovy hustotu zalidnění 63 osob na kilometr čtvereční a dohromady kolem 15 tisíc obyvatel. To není špatné! Ostrovanů je ve skutečnosti více, protože se jich hodně stěhuje na Nový Zéland. Vy sami se však do tohoto tropického ráje jen tak nepřestěhujete. Je tam totiž zákonným zvykem, že se bydliště vždy dědí, ale neprodávají..
Dovolená na Bora Bora je zážitek na celý život. Na co se připravit a co si nenechat ujít?
Podívat se tam však můžete. Seženete-li si na Cookovy ostrovy letenku z Česka nebo některého sousedního státu, dáte za ni asi mnohem více, ale klidně jen 20 000 korun. Cesta bude mít pravděpodobně dva nebo tři přestupy a strávíte na ní asi dva celé dny. To je celkem dost, tak si dovolenou nezapomeňte řádně užít, až už tam budete!
Co zajistit před návštěvou Cookových ostrovů? Víza neřešte
Ještě je pár dalších důležitých otázek, které je třeba pořešit, než se vydáte na Cookovy ostrovy: kdy jet, co vzít s sebou… Ta první otázka závisí na tropickém podnebí. Teploty se vždy pohybují mezi 24 a 30 °C, ale od prosince do března tu mnohem častěji prší. Ani návštěva v období dešťů však neznamená, že byste celé dny měli moknout – bývají to hlavně letmé přeháňky. Srpen a září je zlaté střední období, kdy navíc z pobřeží uvidíte migrující velryby. Na Velikonoce, v červenci a v říjnu tam jsou prázdniny, takže čekejte více lidí, hlavně dětí, na pláži.
Budete se muset obejít bez cestovky, jelikož se od nás na Cookovy ostrovy zájezdy moc nekonají. Naštěstí je rok 2023 a přes internet zjistíte skoro všechno. Letenky se dají koupit na pár kliknutí… a co byrokracie? Vízum shánět nemusíte, udělí vám ho po příjezdu na ostrovy a kdyby se dovolená protáhla, můžete na tamějším úřadě prodloužit pobyt až na půl roku. Nepotřebujete ani očkování. V období dešťů tam je více hmyzu, který může přenášet dengue. Tato nemoc je bohužel ve světě aktuální, i když hlavně v Egyptě, ale naši zdravotníci už mají proti ní k dispozici vakcínu, navíc můžete používat repelenty.
Co je třeba mít s sebou?
Obyvatelé Cookových ostrovů jsou přeborníky v šetrnosti vůči životnímu prostředí. K tomu je motivuje krásná krajina a také korálové útesy. Do tohoto tropického ráje budete nutně potřebovat dobrý opalovací krém, hlavně pokud jste typický běloch. Musíte však ctít citlivý mořský ekosystém a zvolit produkt bez obsahu látek, které jej poškozují. Také se chraňte brýlemi a kloboukem.
Elektrické zásuvky jsou typu I, který se nepoužívá nikde v Evropě ani v USA, zato se s ním setkáte v Austrálii a na Novém Zélandu. Sbalte si s sebou vhodný adaptér.
Bankomaty najdete na dvou z Cookových ostrovů: Aitutaki a Rarotonga. Tam si můžete vybrat místní měnu: novozélandské dolary – nebo zajít do směnárny, pokud vám tam vezmou koruny. Na ubytování a ve větších obchodech je zvykem přijímat bezhotovostní platby, ale v krámcích hotovost potřebujete. Při rozměnění se k vám pravděpodobně dostanou speciální místní drobné, které na Zélandu neplatí.
Jak se pohybovat po Cookových ostrovech, zvyky a strava
Destinace je zatím (naštěstí?) celosvětově nedoceněná a přehlížená. Takřka všichni tu mluví anglicky a také svou vlastní varietou maorštiny. Ostrovy disponují mnoha přístupnými resorty, ale zároveň je tu velká část krajiny klidná a nedotčená. Místní mají některé zvyklosti, ať už domorodé nebo ovlivněné koloniální etiketou, které musíte respektovat, abyste si neuhnali nějaké faux pas. Například se tam většina lidí zdraví kývnutím hlavy a přestože mluví anglicky, rádi se zdraví maorsky: kia orana. Také se nepohybujte mimo pláže jen v plavkách a koupání bez plavek se tam dokonce trestá. Výměnou vám nabízí obyvatelé Cookových ostrovů bezpečnost. Souostroví má velmi nízkou kriminalitu, dávejte si jen pozor na možné zloděje zaměřené na turistické oblasti.
K dopravě po ostrovech se často využívají skútry. Můžete si nějaký půjčit nebo si zařídit auto či klidně i kolo. Největší ostrov Rarotonga má také dvě autobusové linky, to je asi nejlevnější místní doprava. Jedna linka krouží po pobřeží po směru hodinových ručiček a druhá opačně, dokonce se podle toho i jmenují. Cesty z ostrova na ostrov už nejsou tak eko, vzdálenosti jsou velké a nejpraktičtější je létání místními letadly. Bližší ostrůvky však můžete navštívit lodí.
Na rozdíl od velkého bratra jménem Nový Zéland mají na Cookových ostrovech jídlo trochu více v úctě. Nikde tam nenajdete jediný fastfood, takže se naskytne skvělá příležitost vychutnávat místní kuchyni. Kokosy jsou samozřejmostí. Samozřejmě se oplatí také koupě potravin a vlastní příprava jídla, máte-li kde. Na ostrově Rarotonga seženete pitnou vodu nejen v obchodě, ale také na veřejných vodních stanicích. Na tržištích se nesmlouvá, ale také není zvykem dávat spropitné. Zato se tu většinou platí za přístup k WiFi.
Krásy Cookových ostrovů: moře, perly i černé skály
Zdejší pláže, to je něco, co snad ani není třeba rozvádět – prostě krása. Pobřeží láká k mnoha různým radovánkám, nejen plavání a volejbalu, ale také šnorchlování nebo surfingu a windsurfingu. Na ten jsou nejlepší větrné podmínky od května do října. K nejpopulárnějším místům patří například krásné černé čedičové skály na severozápadě Rarotongy.
Specialitou jsou na Cookových ostrovech černé perly – více vyhlášené je jimi snad jen Tahiti. Složení a způsob pěstování perel je na těchto dvou místech identické. Perly seženete hlavně na Rarotonze. Vyhlášená perlová farma se nachází na vzdáleném severním atolu Manihiki.
Samozřejmě také patří ke Cookovým ostrovům fauna, hlavně mořská. Koncem léta se vydávají od antarktického pobřeží na sever keporkaci. Rarotonga i další ostrovy jsou touhle dobou populární na jejich pozorování, protože právě ve zdejších mořích se kytovci páří i rodí mláďata. Při potápění toho však spatříte mnohem víc – korálové útvary i jejich různé obyvatele.
Ponořte se do nejlepších potápěčských lokalit na světě. Žraloci, vraky lodí a korálové útesy
Která místa si nenechat ujít na jednotlivých ostrovech?
Rarotonga
- zahrady Maire Nui
- laguna Muri
- Black Rock
- mořská rezervace Aroa
- Cook Islands Library & Museum
- potápění k vraku Matai
- Cook Islands Cultural Village
Aitutaki
- Ootu Beach
- David Beach
- vyhlídka Piraki
Mangaia
- vrak Saragossa
Atiu
- Oneroa Beach
- Matai Beach
- Atiu Fibre Arts Studio – textilní ateliér
Mauke
- Anaraura Beach
- Rereura Beach
Takaue
- vodní jeskyně Vai Nauri
Zdroje:
Google Maps, CookIslands.travel, Trip Advisor, EntireTravel, Britannica, Ministerstvo zahraničních věcí, Cestuj levně, Cestolino, Kamajak