Stockholm vás na první pohled upoutá svou klidnou atmosférou, hromadou památek, muzeí i galerií, krásně upravenými parky a obrovskou vodní plochou. I když do Švédska vyrážejí turisté hlavně za přírodou, na své si zde přijdou i ti, kdo raději poznávají kouzlo velkých měst. Poznejte i vy „Benátky severu“, jak se někdy hlavnímu městu Švédska přezdívá. Přinášíme vám devět míst, které při své návštěvě rozhodně nesmíte minout.
Stockholm a jeho krásy
Kouzlo Stockholmu spočívá v jeho čistotě, prostoru, umění i lidech, kteří v něm žijí. Na první pohled vás zaujme velký prostor ve městě. Další, čeho si určitě všimnete, je čistota. Lidé si zde váží životního prostředí a neodhazují odpadky kolem sebe. Třídí a uklízejí si po sobě. Jezdí na kole a používat městskou hromadnou dopravu. Ekologie je zde prioritou číslo jedna.
Úžasní jsou i zdejší lidé. Takřka každý umí anglicky a vždy vám s ochotou pomohou. Jediné, co vás může malinko rozhodit, je jejich způsob stolování. Říká se, že po každém pořádném Švédovi musí zůstat na stole i pod ním nepořádek.
Zřejmá je i jejich láska k umění. Ve městě je mnoho míst, kam byste se měli podívat, ať už milujete starověk, středověk, zajímavou architekturu nebo cokoliv jiného. Nudit se rozhodně nebudete.
Čtěte také: Nejlepší nudistické pláže světa. Kde máte povoleno odhodit plavky?
1. Skanzen
Skanzen s původními venkovskými stavbami i životem.
Ve Stockholmu najdete nejstarší skanzen na světě založený v roce 1891 Arthurem Hazeliusem. Chtěl zachránit lidovou švédskou kulturu, a to se mu určitě povedlo. Ve skanzenu je na 150 typických selských stavení z celého Švédska včetně nábytku, předmětů z domácnosti, různé věci, které lidé používali v každodenním životě apod.). Skanzen stojí na ploše o 30 hektarech.
Mimo selských stavení můžete ve Stockholmu obdivovat i severská zvířata (losi, soby, medvědy).
2. Stockholmská radnice
Stockholmská radnice je dominantou města.
Stockholmská radnice je dominantou města, kterou dal v roce 1923 postavit architekt Ragnar Östberg ve stylu národního romantismu. Je postavena z celkem 8 miliónů červených cihel. Architekt se inspiroval architekturou v Benátkách. V radnici stojí určitě za vidění Modrý sál (modrou ale nečekejte, sál je červený), Zlatý sál nebo Princovu galerii, kde můžete obdivovat nástěnné malby osobně namalované švédským princem Eugenem.
Na radnici se každého 10. prosince koná slavnostní banket v Modrém sále při příležitosti předávání cen Alfreda Nobela (mimo Nobelovy ceny míru). Prestižní ocenění předává sám panovník.
3. Muzeum lodi Vasa
Po moři toho sice moc nenaplula, ale rozhodně je loď Vasa nádherná i po tolika letech strávených pod mořskou hladinou.
V roce 1628 nechal král Gustav II. Adolf postavit obrovskou válečnou loď. V té době největší. Pojmenovaná byla podle dynastie Vasů, tedy Vasa. Byl to doslova plovoucí palác. Měla ukazovat slávu švédského panovníka. Král se stavbou obrovské válečné lodi snažil hájit zájmy Švédska, protože právě v té době jim hrozil nepřítel Polsko.
Samotná loď dokázala děsit už jen svými rozměry, protože byla obrovská. Bohužel po té, co 10. srpna 1628 slavnostně opustila přístav ve Stockholmu, odplula ani ne do dvou kilometrů, naklonila se trochu na bok a potopila. Co se přesně stalo, nikdo neví, ale s největší pravděpodobností za to mohla narušená statika lodi, kdy se do ní přidalo na poslední chvíli několik děl navíc a k tomu také vítr, který se obul do vyplouvající lodi, převrátil ji trochu na bok a spodní průzory děl se naplnily vodou. Loď byla z moře vyzdvižena po 333 a v perfektním stavu. Dnes se jí mohou pokochat všichni, kdo navštíví muzeum Vasa ve Stockholmu.
Čtěte také: Co vidět v Estonsku? Tahle místa byste neměli minout!
4. Muzeum Alfréda Nobela
Muzeum slavného Alfréda Nobela, vynálezce dynamitu, mapuje jeho život po všech stránkách.
Nobel je takový pojem, že rozhodně nemůžete vynechat jeho muzeum. Mapuje život samotného Alfreda Nobela i historii Nobelovy ceny. Nobel se narodil v roce 1833 ve Stockholmu. Na muzeum narazíte nedaleko Velkého náměstí (Stortorget) kousek od Královského paláce.
5. Drottningholmský palác
Drottningholmský palác je úchvatný svou krásou i okolní přírodě.
Od roku 1981 je Drottningholmský palác soukromou rezidencí švédské královské rodiny na ostrově Lovön. Oficiálně ale patří královské rodině stále Královský palác ve Starém městě. Nemusíte se ale bát, do Drottningholmského paláce se podíváte, protože rodina obývá jen jižní křídlo a zbytek je přístupný veřejnosti. A rozhodně je na co se koukat. Královský zámecký komplex připomíná francouzské Versailles. Postaven byl v letech 1662-1700 za švédské královny Hedviky Eleonory.
Nádherné je samotné sídlo i velký park, kde jsou k vidění sochy Adriana de Vries, které pocházejí z Valdštejnské zahrady v Praze. Sochy byly převezeny do Švédska na konci třicetileté války jako válečná kořist. Určitě navštivte i Čínský pavilon, který byl postaven jako překvapení pro manželku krále Adolfa Fridricha v roce 1753. U zámku se také nachází staré barokní divadlo z 18. století. V něm se dodnes používá původní vybavení.
6. Královský palác
Královský palác je stále sídlem vládnoucího rodu.
Na Královský palác rozhodně nesmíme zapomenout. Tak jako v Praze i zde probíhá pravidelně výměna stráží, kterou si rozhodně nenechte ujít. Postaven byl na místě původního hradu Tří korun a je oficiální rezidencí krále. Se stavbou se začalo v roce 1692 za vlády Karla XI. Bohužel sídlo poté vyhořelo a navíc se přidaly ekonomické problémy. Proto byla úchvatná stavba dokončena až v roce 1728.
7. Storkyrkan (Velký kostel)
Storkyrkan vypadá z venku poněkud stroze, ale vše dožene úchvatný interiér.
V kostele Storkyrkan byli a jsou korunováni švédští králové. Nachází se vedle Královského paláce ve Starém městě. Je to nejstarší kostel ve městě. Kostel je postaven v gotickém stylu a působí poněkud stroze. Vše ale napraví nádherně zdobený interiér. Uvnitř kostela se nachází slavná socha svatého Jiřího s drakem. Ta vždy symbolizovala snahu Švédska vyvléknout se z dánské nadvlády.
8. Riddarholmský kostel
Riddalholmský kostel ukrývá ostatky švédských králů.
Úchvatný trojlodní červený kostel byl postaven v letech 1280 až 1300 v gotickém stylu. Je zajímavý svou fascinující architekturou, ale především účelem, který plní. Jsou zde pochováni švédští králové.
9. Muzeum ABBA
Muzeum skupiny ABBA si nenechá ujít žádný milovník jejich písniček.
Toto muzeum určitě nemůžete vynechat. Alespoň pokud máte rádi písně legendární kapely. ABBA vznikla právě ve městě Stockholm v roce 1970 a asi neexistuje nikdo, kdo by legendární čtveřici nebo jejich písně neznal. A jak vznikl název skupiny? Z prvních písmen křestních jmen členů: Agnetha, benny, Björn a Anni-Frid. Dokonalé a originální. Nemyslíte?
A co můžete v interaktivním muzeu vidět a zažít? Nachází se zde expozice, která je zasvěcená historii švédské hudby. Můžete se si zde zazpívat nebo zatančit na nejúspěšnější písně této skupiny. Muzeum leží na ostrově Djugården nedaleko dalšího námi doporučovaného muzea lodi Vasa.
Čtěte také: Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa
Také vás hlavní město Švédska uchvátilo? Pak není důvod nevydat se na cestu. Určitě nebudete návštěvy litovat a je dost pravděpodobné, že se za švédskou kulturou i pohostinností budete chtít zase vrátit.