Asi každý, kdo kdy navštívil Karlovy Vary, slyšel slogan, že „kdo nebyl na Dianě, nebyl v Karlových Varech“. Stejně tak si každý stihl prohlédnout kolonády, věhlasné vřídlo a ochutnat nějaký ten pramen. Karlovy Vary však nabízejí nespočetně zajímavých zákoutí, o kterých ještě tolik turistů neslyšelo a která rozhodně stojí za povšimnutí.
1. Japonská zahrada
Tato kamenná zenová zahrada se nachází na jižním okraji města poblíž Parkhotelu Richmond nedaleko lázeňského města. Byla vybudována a slavnostně zpřístupněna v roce 1998. Zahradu navrhl významný japonský architekt Kanji Nomura z partnerského města Karlových Varů Kusatsu. Zahrada symbolizuje sblížení japonské a evropské kultury a je ideálním místem pro chvíli rozjímání či meditace v tiché části města.
2. Park Jean de Carro
Park byl založen v polovině devatenáctého století poblíž empírové Lützowovy vily. Vzhledem k výhodné poloze parku na kopci nad lázeňským centrem se jeho návštěvníci můžou kochat pohledem na malebné centrum města. Pozornost v parku přitahuje také kamenná věž se sochou kočky otočené zády k centru města. Baron August Lützow ji tam nechal postavit na protest chování karlovarských radních.
Sady Jeanna De Carro, Zdroj: fotobanka infocentra KV
3. Kostel sv. Lukáše
Tento anglikánský kostel z 19. století se nachází ve vilové čtvrti na Zámeckém vrchu. Unikátní je svým stylem anglické pseudogotiky, která kostelu díky neopracovanému zdivu dodává romantický nádech. Nedávno bylo v kostele otevřeno Muzeum voskových figurín, které vás seznámí s významnými osobnostmi moderních dějin. Součástí muzea jsou i magická zrcadla.
4. Goethova vyhlídka
Pseudogotická výletní restaurace s vyhlídkovou věží se nachází na Výšině věčného života v srdci lázeňských lesů. Měří 42 metrů a byla postavena koncem 19. století na podnět belgické princezny Stefanie. Na vyhlídku vedou pěší turistické stezky a od loňského roku je také sídlem Aeroportu, oblíbené atrakce během každoročního Mezinárodního filmového festivalu.
5. Malé Versailles
Tento park s jezírkem se nachází naproti pravoslavnému kostelu sv. Petra a Pavla téměř uvnitř lázeňského lesa. Ze zdejší výletní restaurace, kterou si vychvaloval i sám Goethe, můžete pozorovat jezírko s malým ostrůvkem a načerpat síly po namáhavé túře lázeňskými lesy.
Vřídelní kolonáda, Zdroj: fotobanka infocentra KV
6. Becherova vila
Většina z nás už nejspíš slyšela nebo přímo navštívila Jan Becher Muzeum, čili místo, kde se dříve Becherovka vyráběla. Méně lidí už ovšem zná i Vilu Becher, kdysi sídlo Becherovy rodiny, která před pár lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes se v ní nachází interaktivní galerie. Galerie dává prostor především mladým výtvarníkům a nabízí zlevněné vstupné pro studenty a rodiny s dětmi.
7. Kostel sv. Urbana
Jedna z nejstarších staveb Karlových Varů se nachází v parku na kamenném ostrohu v městské části Rybáře. Na místě tohoto pozdně gotického kostela stál do 15. století kostel románský. V 19. století byl kostel sv. Urbana empírově přestavěn a z okolního hřbitova vznikl park. Tím však historie kostela zdaleka nekončí – v minulém století sloužil nejdříve jako památník obětem 1. světové války a později jako památník Rudé armády. Dnes již bohužel zchátralý kostelík prochází díky snaze místního občanského sdružení rekonstrukcí.
8. Galerie Supermarket WC
Tato malá galerie se nachází v centru města v podchodu poblíž autobusového a vlakového nádraží. Vznikla teprve v roce 2008 přestavbou z úschovny zavazadel a veřejných toalet, odkud také pramení její název. Slouží k nejen k vystavování uměleckých děl, ale i k setkávání mládeže a nabízí prostor k působení nejrůznějších neziskových organizací.
9. Meandr Ohře
Tento přírodní park byl vybudován v areálu bývalé vodárny těsně za obchodním centrem Varyáda teprve před pár lety. Díky své sportovní stezce je ideálním místem pro cyklistiku či in-line bruslení. Součástí areálu jsou i umělé vodní nádrže a dětské hřiště.
10. Zámeček Doubí
Tento architektonický skvost má za sebou bohatou historii. Jako hrad byl v 15. století dobyt a později přestavěn v renesančním stylu. Za svou dnešní barokní podobu ovšem vděčí architektu Františku Maderovi. Dnes v zámečku sídlí prozatím jediný Vánoční dům s celoročním provozem v Česku.