Cyklistické výlety snoubí příjemné s užitečným. Dáte si do těla a zároveň můžete poznávat. Chcete-li se ovšem vydat na vícedenní výlet na kole, měli byste se na cestu důkladně připravit.
Jaké si s sebou vzít vybavení?
Pokud se chystáte na vícedenní výlet na kole, nejprve si určitě napište seznam věcí, které si vezmete s sebou. V současné době si můžete pořídit celou řadu vybavení, které byste neměli nechávat doma. Jistě, jeho pořízení nemusí být právě nejlevnější, byť je např. možné využít slevy na Element Store, nicméně na peníze byste se primárně ohlížet neměli. Některé vybavení je totiž velmi praktické, takže si s ním výlet o to více užijete, další dokonce zajišťuje vyšší bezpečí. Co si tedy vzít s sebou?
- Bezpečnostní vybavení – (nejen) na vícedenní výlety byste si měli vzít minimálně cyklistickou helmu. Hodit se ovšem mohou i chrániče holení, kolen nebo loktů.
- Zabezpečení kola – pokud budete bicykl zároveň převážet na nosiči, uvažovat lze i o ochraně kola, tzn. vidlic, rámu, pedálu nebo ráfku. Chybět by vám neměl ani skladný zámek či řetěz.
- Náhradní vybavení – určitě si zabalte lepení, náhradní duši a montpáky, které slouží k pohodlnému nazutí a vyzutí pláště z ráfku.
- Nářadí – nemusíte si balit každou komponentu zvlášť. Aktuálně máte k dispozici nářadí ve skladném cestovním provedení pro rychlou opravu a úpravu – multiklíče, centrklíče, montpáky, inbusy či nýtovače řetězu.
- Komfortní zázemí – na vícedenních výletech se bude hodit spacák, celta, stan, pláštěnka, návleky na ruce pro chladnější počasí, funkční spodní vrstva nebo krém na opruzeniny.
- Další cyklistické vybavení – samozřejmostí by měl být i vak na vodu, (cestovní) pumpička, malé přední a zadní blikačky, stejně jako nějaké základní mazivo.
- Necyklistické vybavení – na výlet na kole si určitě vezměte doklady, peníze či kartu, toaletní potřeby, lékárničku, energetické tyčinky, stejně jako repelent a krém na opalování, pokud tedy vyrážíte v průběhu teplých měsíců.
Zdroj: Pexels
Vezměte si vhodný cyklistický batoh
Cyklistické batohy se od těch dalších liší především speciálně upraveným zádovým systémem. Cyklisté totiž mají na kole specificky prohnutá záda. Rozhodně si tedy neberte klasický batoh, který může být právě při delších výletech dosti nekomfortní. Podle čeho vybírat?
- Zvolte vhodnou velikost – nejmenší cyklistické batohy mají objem okolo 10 litrů. Ty vám ale na několikadenní výlet stačit nebudou. Proto zvolte větší zavazadlo. Existují i varianty s objemem přes 30 litrů.
- Zamyslete se, v jakém terénu pojedete – pokud víte, že se vydáte převážně mimo silnice, pořiďte si batoh s nastavitelnými pásy s hrudními, ramenními a bederními popruhy, což je důležité pro těžiště.
- Zohledněte přítomnost vaku na vodu – některé cyklobatohy si pořídíte s praktickým vakem na vodu, který je důležitý z hlediska pravidelného pitného režimu. Pokud jej dané zavazadlo nemá, mělo by mít na něj alespoň přípravu a vy si ho můžete pořídit zvlášť.
- Soustřeďte se na praktické vlastnosti – pokud bude mít batoh na kolo efektivní odvětrávání zad a nastavitelné popruhy, budete se při jízdě cítit komfortněji. Důležité jsou ovšem rovněž reflexní prvky, úchyty na blikačku nebo vodotěsnost/voděodolnost.
Zdroj: Pexels
Vsadit můžete i na brašny na kolo
Brašny na kolo jsou další zavazadla, která se budou na vícedenním cyklistickém výletě určitě hodit. Umožňují totiž umístění drobného nářadí a pomůcek pro rychlou opravu defektu, ale mohou sloužit i jako úložný prostor pro osobní věci. Cyklistické brašny mívají objem cca 1,5 litru. Na co si dát pozor?
- Brašny dobře vyvažte – určitě není vhodné dát těžší věci pouze na jednu stranu, neboť to by mělo negativní vliv na těžiště, což by byl problém především v kopcovitém terénu.
- Zvolte nepromokavé varianty – déšť vás může překvapit prakticky kdekoli a kdykoli. Pokud tedy nechcete mít věci promočené, vsaďte na nepromokavé brašny, což samozřejmě platí i pro výše zmíněné batohy.
- Zohledněte vnitřní členění – pokud chcete mít i na cestách ve věcech pořádek, pořiďte si brašny s praktickým vnitřním členěním a vnějšími kapsami.
- Zaměřte se na bikepacking – označení pro několikadenní cyklovýlet s prakticky zabaleným kempovacím vybavením. Toho lze dosáhnout brašničkami s celkovým objemem cca 35 litrů, z nichž jedna je na řídítkách, druhá za sedlem, třetí uprostřed rámu, ale mohou být i další.
Tip na závěr: ještě než vyrazíte, určitě vám doporučujeme si nechat kolo zkontrolovat a případně seřídit v nějakém cykloservisu. Tím můžete předejít mnoha komplikacím a dokonce i rizikům.