Co se děje v uších při létání a jak bojovat s případnou bolestí?
Martina Mádlová
3. 7. 2018
Při létání si mnoho z nás zacpává uši, protože pocit při vzletu nebo přistání není úplně příjemný. Mírné zalehnutí uší, pocit tlaku, píchání či praskání je velmi časté. Tyto potíže způsobuje změna tlaku v kabině. Co se v uších děje a jak si od nepříjemného pocitu pomoci?
Bolest v uších a tlak během letu nejsou zrovna příjemné. Citlivější jedince to i bolí. Nepříjemné je i čekání na to, až vám uši zase odlehnou. Jsou lidé, kteří musí čekat třeba dvanáct hodin, než se jim sluch zase uvolní. Jak se během letu mění tlak, můžete trpět bolestí. Víte, co se děje v uchu při změně tlaku?
Co se děje v uších při vzletu?
Když letadlo stoupá, snižuje se tlak vzduchu uvnitř kabiny až do hodnoty, která je pak stálá po zbytek letu. Tento tlak je ale nižší než na zemi, a proto vzniká přetlak ve vnitřním uchu. Vzduch se pak přes Eustachovu trubici tlačí ven. Tento proces je jednodušší než při přistání. Proto nebývá spojen s tak nepříjemnými pocity. Naopak při přistání je vzduch do vnitřního ucha nasáván. Z toho důvodu při přistávání často lidé cítí větší bolesti. Od měnícího se tlaku v letadle, vás může silně rozbolet i hlava.
Kdy si dávat na létání pozor?
- V letadle vás mohou bolet zuby. Zejména v případě, kdy máte pod výplní dutinku vyplněnou plynem. Kvůli tlaku se plyn rozpíná a zub bolí.
- Lidé, kteří mají akutní zánět nosohltanu nebo vedlejších nosních dutin, by si měli létání raději rozmyslet.
- Pokud máte chvíli po operaci středního ucha, nelétejte.
- Děti, které měly zánět ucha a lékař jim musel propíchnout bubínek by také neměly létat.
Létání v těhotenství. Do kdy může těhotná žena cestovat letadlem?
Proč bolí uši při přistání?
Při přistání se tlak uvnitř kabiny postupně zvyšuje a tlačí ušní bubínek dovnitř. Tlak se musí vyrovnat, a tak se zvyšuje i ve vnitřním uchu. Vzduch je tedy do Eustachovy trubice nasáván.
Co dělat proti bolesti uší při létání?
Uši, a i dutiny mohou kvůli změně tlaku v letadle bolet. Možná jste už zažili, jak malé děti pláčou, když letadlo přistává a není to rozhodně ze strachu. I vy možná cítíte nepříjemné pocity nebo bolest. Mírné zalehnutí, pocit tlaku, slabé píchání uší a praskání v nich je normální a musíte s tím při létání počítat. Potíže se často zhoršují ve chvíli, kdy máte rýmu nebo dokonce zánět. Jak to udělat, aby nepříjemné pocity rychle zmizely?
- Žvýkačky a bonbony – tahle rada pro vás možná není žádnou novinkou. Žvýkání a cucání rozhodně pomáhá. Pokud sebou nic nemáte, zkuste polykat naprázdno.
- Kojte – jestliže máte kojené miminko, můžete ho při přistání kojit. Bude v klidu a pomůže mu to i proti zalehnutí a bolesti uší.
- Zívejte – zívání otevírá Eustachovu trubici. Dochází tak k vyrovnání tlaku ve vnitřním uchu.
- Dudlík – tady je dudlík jednoznačně dobrým pomocníkem. Díky němu dítě více slinní, sliny polyká, a to mu může ulevit.
- Zacpání nosu – zacpěte si noc a foukněte. To by vám mělo pomoci k vyrovnání tlaku ve středouší. Tuto metodu, kdy vydechnete nosem proti uzavřeným nosním dírkám, pojmenovali podle italského anatoma a chirurga Antonia Maria Valsalva, který s technikou přišel.
- Při přistání buďte vzhůru – při přistání byste neměli spát. Nepříjemného tlaku se můžete zbavit, ale ne ve spánku.
- Kapky do nosu – zkusit můžete i kapky do nosu, které pomáhají při otoku sliznice. Díky tomu vzduch volně proudí Eustachovou trubicí.
- Smrkejte – mějte s sebou kapesník a při přistání nebo vzletu smrkejte. To vám také může pomoci.
Co jste nevěděli o létání, ale chtěli jste se zeptat. Máme pro vás pár faktů
S nepříjemnou bolestí mohou pomoci i špunty do uší
Změny tlaku dokáží být opravdu nepříjemné a zívání, žvýkání či smrkání vám vůbec nepomáhá. Pokud každý let trpíte a uši vás opravdu bolí nebo máte malé děti, které mohou také trpět, můžete zkusit ještě možnost v podobě speciálních špuntů do uší, které jsou vyráběné přímo do letadel. Pomáhají regulovat změny tlaku vzduchu. Je nutné koupit si správnou velikost. Pro děti dětskou a pro dospělé dospělou variantu. Špunty jde použít opakovaně, takže to rozhodně není jednorázová investice.