Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Co dělat na Broumovsku: Tipy na výlety ve městě i v okolních skalách

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 7. 2022

Proč navštívit Broumov a okolí? Oblast v severovýchodních Čechách u polských hranic nabízí možnosti aktivního odpočinku i kulturní památky. Vyražte na čundr po horách a skalách nebo se ubytujte v malebném historickém jádru městečka. Přinášíme výběr toho nejlepšího, co zde můžete vidět.

Jakou má Broumov historii?

Nebyl to král ani šlechtic nýbrž řeholníci, kdo založil město Broumov. Atrakcí číslo jedna je zde proto dodnes klášter. Řád břevnovských benediktinů získal v roce 1213 kus území od krále Přemysla Otakara II. a jal se ho osídlit. Správní obec Broumov vznikla kolem roku 1255. Ve 13. století zde také začal kvést soukenický obchod – a textilem je město známo dodnes.

Pravomoce mnišského řádu tu nebyly vždy úplně samozřejmé. O město stála i šlechta, takže tu byly ozbrojené spory. Řádná městská privilegia Broumov dostal až v 15. století. V době husitské zde převládalo katolické vyznání, ale spory o víru se dostaly i sem. Stejně tak i třicetiletá válka. V 18. století pak upadá soukenictví a vzrůstá zemědělství – dokud roku 1856 nevznikla textilní továrna. Na začátku minulého století Broumovsko zasáhl odchod mnoha Čechů po Mnichovu a odsun Němců po 2. světové válce.

Broumovský klášter je vám otevřen po celý rok!

Právě jsme přijeli do Broumova – co navštívit? Pro většinu lidí je hlavním předmětem zájmu Benediktinské opatství sv. Václava, tedy broumovský klášter. Vstupné za klasickou prohlídku dělá v nezlevněném stavu 190 Kč. Prohlídky se konají celoročně, doba mimo sezónu se liší pouze jejich četností v rámci dne.

Tak vzhůru na poučnou exkurzi do Broumova! Klášter má překrásný barokní zevnějšek i interiér. Uvnitř lze zhlédnout takové kuriozity jako stará klášterní knihovna, kde se nachází přes 17 000 knih. Další kuriozitou je kostel sv. Vojtěcha a refektář s kopií Turínského plátna. V této sezóně je zde výjimečně vystavena i kopie slavného Codexu gigas neboli Ďáblovy bible.

Severní Čechy: 6 míst, které zde musíte navštívit

Je libo procházku po Broumově? Výlet můžete zahájit na náměstí

Kromě kláštera nejvíce připomíná historii Broumova náměstí a historické měšťanské domy. Historické jádro je chráněná městská památková zóna. Dvě sbíhající se ulice tvoří dvě náměsí obklopená měšťanskými domy. Stará radnice je jedna z nejstarších českých radnic poddanských měst – stala se jí v roce 1419. Samotná budova stojí už od 13. století. Jádro města samozřejmě ozdobily i modernější přestavby.

Kolik je v Broumově kostelů?

Kromě klášterního kostela zasvěceného sv. Vojtěchu je například v Broumově dřevěný kostel sv. Marie. Ten stojí u hřbitova a výjimečný je tím, že jde o nejstarší dřevěný kostelík v Česku. Prokazatelně dle pramenů stál už v roce 1383. Traduje se však, že kostelík stojí už od raného 12. století.
Vojtěch a Marie – to už máme dva. V Broumově ale je spousta dalších kostelů. Na břehu Liščího potoka můžete najít špitální kostel Sv. Ducha naposledy přestavěný do barokního stylu. Blíže k náměstím stojí kostel sv. Václava, původně protestantský. Na Kostelním náměstí se tyčí velký kostel sv. Petra a Pavla. A nesmíme zapomenout ani na protestantský kostel Zmrtvýchvstání za řekou Stěnavou.

Na městečko o 7 tisících obyvatel je tu zkrátka hodně kostelů. Pokud vás zajímají náboženské památky, jistě si tu najdete svoje.

18 nejkrásnějších dřevěných kostelů v ČR. Kde se jich nachází nejvíc a který kostel je nejstarší?

Prohlédněte si v Broumově muzeum, pivovar a farmu!

Teď na trochu více světskou notu. Broumov turistům skýtá také dvě muzea. Tím prvním je Muzeum Broumovska v budově kláštera. Jeho stálá expozice je otevřená od května do konce září. Informuje o dějinách kláštera i celého města a okolí, k čemuž nechybí ani dobové exponáty.

Druhé muzeum, věnující se pivovarnictví, leží v Olivětíně, což je místní část Broumova. Pivo se tu vaří od roku 1948, i když pivovarská tradice města sahá do středověku. Máte tu možnost ochutnat poměrně rozmanitý sortiment místního piva. Muzeum je otevřeno celoročně, otevírací doba se liší podle sezóny. Dozvíte se tu obecně o vaření piva, ale také o historii tohoto konkrétního pivovaru.

A kam v Broumově s dětmi? Zkuste třeba farmu Wenet! Jedná se vlastně o malou soukromou zoo. Můžete se přijít podívat na typická zvířátka, jaká se chovají na farmách. Žijí tu však také lamy, emu, nandu, klokan, dikobrazi, a dokonce i velbloudi.

Příroda Broumovska – CHKO se skalami

Broumovsko

Zdroj: Shutterstock

Navštivte přírodu v okolí Broumova! Skály, lesy i louky a polní cesty už na vás čekají – ale pozor, respektujte nařízení v CHKO! Chráněná krajinná oblast Broumovsko oficiálně existuje od roku 1991. Předmětem ochrany jsou mimo jiné unikátní pískovcová skalní města.

Broumovské stěny jsou se svým romantickým reliéfem obzvlášť dobrou volbou k relaxaci. Geomorfologický útvar mezi Broumovem a Policí nad Metují skýtá krásné vyhlídky, hustý lesní porost a malebné skály s roklemi. Skály mají různé zajímavé názvy jako třeba Želva, Ležící mnich či Čertovo sedlo.

Dalším významným celkem v rámci CHKO jsou Adršpašsko-teplické skály. Ty leží na severozápadě, o kus dál od Broumova. Skály jsou oblíbené u horolezců a zvěčněny byly například ve filmu Lev, čarodějnice a skříň.

Skalní město Adršpach: Poznejte krásu přírody, která se snoubí s lidskou fantazií

Výlet mimo město Broumov: Co vidět na Broumovském výběžku?

Jak již víme, velkou atrakcí jsou pro turisty na Broumovsku skalní města. Ať jste horolezec, fotograf nebo prostě jen přírodní nadšenec s batůžkem, v této oblasti si přijdete na své. Stačí otevřít mapy, najít si v okolí Broumova turistické trasy, sbalit ruksak a můžete vyrazit.

Uveďme si příklady nejen přírodních turistických lákadel v okolí Broumova. Výlety můžete podnikat celý víkend nebo klidně i během týdenní dovolené.

  • muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují
  • jízdy na pramicích na Adršpachu
  • horolezecké muzeum v Adršpachu
  • zřícenina hradu Adršpach
  • zřícenina kostela Panny Marie za Adršpachem
  • skály na Božanovském Špičáku
  • Javoří hory severně od Broumova s romantickou ruinou kaple
  • rozhledna na Ruprechtickém Špičáku
  • skalní labyrint Ostaš
  • zřícenina hradu Střmen v Adršpašsko-teplických skalách
  • Teplické skalní město
  • Adršpašské skalní město
  • skalní město na Velkém Szczielińci u polských sousedů

Zdroje:

Mapy.cz, Broumov.net, Klášter Broumov, Pivovar Broumov, Kudy z Nudy, NaVýlet.cz, Region Adršpach, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co dělat na Broumovsku: Tipy na výlety ve městě i v okolních skalách