Co dělat, když vás okradou v zahraničí. Krok za krokem
Lenka Rejfířová
29. 3. 2017
Stát se to může všude. I vám. Co dělat, když vás okradou v zahraničí a vy se ocitnete v cizí zemi bez kreditky, dokumentů nebo mobilu?
Na rovinu: kde jsou turisté, tam jsou i zločinci. A tak stejně jako vás mohou okrást v Praze nebo Brně na nádražích a náměstích, se to může stát i na dovolené v cizí zemi.
Co dělat, když vás okradou v zahraničí
Pojďme si ukázat postup, jak se zachovat po krádeži a jak co nejrychleji vše vyřídit, abyste si mohli zase užívat cestování naplno.
1. Nepanikařte
O telefon, platební karty, peníze či pas můžete přijít buď kapesní krádeží (pickpocking), krádeží jinde (např. v hotelu nebo hostelu) anebo nejméně příjemnou cestou – při přepadení na ulici nebo na nějakém veřejném místě.
Právě při přepadení je důležité nepanikařit. Je možné, že dotyčná osoba má zbraň nebo to alespoň říká. Možná bude mluvit jazykem, kterému nerozumíte. Nezkoušejte se bránit, mohlo by to být nebezpečné. Vydejte peníze v hotovosti, mobil a cennosti. Nenabízejte kreditky, tito zloději jdou většinou po věcech, které mohou prodat.
Když jste zpátky v realitě (a bezpečí), sepište si seznam věcí, které vám chybí nebo o které jste přišli.
2. Zablokujte, co se dá
Pokud jste přišli o debetní nebo kreditní karty, co nejdříve je zablokujte voláním na linku pro blokaci karet vaší banky. Pokud to bylo rovnou i s mobilem, nejjednodušší bude volání (případně hledání čísla na internetu) z vašeho ubytování. V případě, že jste od hotelu daleko, najděte nejbližší lan house – centrum, kde mají počítače s připojením na internet. Pokud jste přišli i o peníze v hotovosti, vysvětlete situaci a doufejte, že majitel váš problém pochopí.
Změňte si heslo v emailech, které byly připojené k vašemu telefonu, na sociálních sítích (nikdy nevíte, co vlastně zloděj zamýšlí třeba s vašimi fotkami v telefonu) a ve všech aplikacích, které obsahují informace o vašich kreditkách (např. Uber).
Pokud vám ukradli notebook nebo tablet, změňte si co nejdříve také heslo k internetovému bankovnictví a dalším choulostivým účtům, které jste ze zařízení používali.
Blokace karet a všech důležitých účtů vám možná přijde jako samozřejmost, v rozrušení ze situace se vám to ale může jednoduše vykouřit z hlavy.
3. Jděte na místní policii
Jasně, pravděpodobnost, že vám vaše věci vrátí, je mizivá. Papírování samozřejmě taky není to, co byste teď zrovna chtěli dělat, navíc třeba v zemi, kde se nemluví jazykem, který umíte (a páni policajti anglicky taky zrovna neválí). Vyplněný a orazítkovaný dokument od policie se vám však bude hodit při vyřizování nových dokumentů nebo žádání o kompenzaci pro pojišťovnu.
Pokud budete mít velkou smůlu, může zlodějíček nebo někdo jiný zneužít váš čerstvě ukradený pas. I tady bude mít oficiální dokument velkou vysvětlovací hodnotu.
Přiznání částky v hotovosti, která byla odcizená, je také dobré, zvlášť, pokud se na to vztahuje vaše pojištění. Pokud jste u sebe ale měli částku vyšší, než 200 USD, budou nejspíše požadovat doklad o výběru nebo za směnárny.
4. Jděte na ambasádu
Bez návštěvy zastupitelského úřadu se obejdete, pokud vám ukradli “jen“ peníze, kreditky nebo mobil.
Pokud jste přišli o pas a nejste zrovna v Evropské unii, máte v podstatě docestováno. Nedostanete se do letadla zpět, ani nepřekročíte hranice jiného státu. A proto potřebujete vydání náhradního pasu. To vám zařídí na zastupitelském úřadu České republiky (tzv. ambasáda).
Budete potřebovat dvě dokladové fotky, a život vám v tuto chvíli usnadní kopie vašeho ukradeného pasu nebo jiný dokument s fotkou, jako je občanka či řidičák. Nicméně, připravte se na to, že vydání náhradního cestovního dokumentu může trvat i několik dní. Náhradní pas může mít platnost 10 dní nebo taky 6 měsíců, podle místa, kde se zrovna nacházíte.
Pokud jste zrovna na cestě kolem světa, napíše vám v nejlepším přípdě úředník do pasu místa, kam se plánujete vydat. Nicméně, s pasem platným 6 měsíců a mvstup na svoje územíéně toho už moc neprocestujete, protože většina zemí, kde máme vízovou povinnost, požaduje pro pas platný právě min. 6 měsíců.
Pokud na místě není česká ambasáda, zajděte na jakýkoliv zastupitelský úřad jedné ze zemí EU a požádejte o vydání náhradního dokladu.
5. Cash snadno a rychle
A teď neméně příjemná záležitost. Pokud vám ukradli platební karty, nemáte v zahraničí možnost výběru peněz ze svého účtu.
Využít tady můžete starého dobrého posílání peněz do zahraničí, služby Western Union. Zkrátka požádejte rodinu nebo kamarády, aby vám uložili částku, kterou nutně potřebujete pro pokračování cesty, na přepážce Western Union v Čechách. Budou potřebovat vaše osobní údaje a domluvíte si heslo pro vyzvednutí.
Čtěte také: 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze
Nejpozději do 24 hodin potom můžete vy zajít s heslem a svým novým náhradním pasem k přepážce Western Union v zahraničí a vybrat si zaslané peníze v místní měně (a potom velmi opatrně a rychle do hotelu a větší část schovat do uzavíratelné schránky). Dobře promyslete částku, o kterou své blízké požádáte. Měl by to být obnos, který vám pomůže přežít zbytek vaší cesty v relativní pohodě (jídlo, ubytování a něco navíc).
6. Nahlaste pojistnou událost
Pokud cestujete, máte zařízené cestovní pojištění, je to tak? Na webových stránkách vašeho poskytovatele pojištění najdete odkaz na nahlášení pojistné události. Tady vyplníte vše potřebné a přiložíte potřebné dokumenty, jako je právě report z policie.
Událost můžete ale nahlásit také telefonicky (pozor na časový posun). Nečekejte, že vám škodné vyplatí okamžitě. Může to být i v řádu měsíců – čím dřív oznámíte, tím lépe pro vás.
Okradení v zahraničí – 10 zásad prevence
Jak okradení v zahraničí předejít? Pokud jste už někdy v životě zažili okradení v zahraničí, tyto zásady nejspíš dodržujete jako desatero. Pojďme si je připomenout.
pin u karty – nikdy si ho nepište na kartu nebo ho nenoste na papírku v peněžence
kopie, kopie, kopie – pasu, řidičáku, občanky…a k tomu sken uložený v emailu nebo cloudu se vždycky hodí
Čtěte také: Kam cestovat sama? 9 bezpečných (a cool) měst pro ženy cestovatelky
cestovní doklad – pas s sebou NEnoste, pokud to není nutné (zamkněte ho ve schránce v hostelu nebo v hotelovém trezoru), někteří cestovatelé mají pro případ krádeže pasy dva
skrytá nátělní taštička – někteří zloději vám prostě strhnou kabelku nebo batoh z těla, a tak je vhodné mít to nejdůležitější schované blízko u těla v kapsičce u pasu, která není přes oblečení vidět (sem patří i ten pas, pokud už ho chcete mít u sebe)
adresa a číslo pro pomoc – nikdy není na škodu adresa českého zastupitelského úřadu v místě vašeho pobytu, napsaná nejlépe na cáru papíru v batohu…když vám ukradnou mobil, pas i peněženku, budete vědět, kam jít, to samé platí i pro nejrychlejší kontakty na rodinu
dvě kreditky – stejně jako v případě pasu, proč si nezařídit kreditní karty dvě, jednu nosit u sebe a druhou nechávat v místě ubytování zamčenou…
splyňte s okolím – jako turista je těžké předstírat celý den, že jste místní, navíc když chcete sem tam udělat nějakou parádní fotku. Oblékněte se ale co nejvíce podle místních zvyklost a nenápadně – žádné šperky a podobné, zloděje tak lákáte
Čtěte také: 7 nejhorších cestovatelských rad – dejte si na ně pozor
nechoďte s papírovou mapou – já jsem turistaaaa, křičí za vás mapa nebo knižní průvodce už z dálky. raději si tipy z průvodce vyfoťte do mobilu a mapu používejte co nejdiskrétnější anebo v mobilu
fotky v bezpečí – na tohle většina z nás nemyslí, dokud nezačneme psát blogy nebo dělat přednášky…fotky si zálohujte do cloudu v emailu (Drive, One drive) každý den, ať s krádeží foťáku nebo mobilu nepřijdete o všechny
buďte ve střehu – dávejte pozor a všímejte si, co se kolem vás děje…není nic horšího, než přijít o svoje věci kvůli vlastní nepozornost