Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Čím jsou zajímavé Čejkovice? Bylinkami, templáři i domkem T. G. Masaryka

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

16. 6. 2023

Až si budete užívat slunnou jižní Moravu, zamiřte také do Čejkovic. Tip na výlet je to jako dělaný pro všechny, kteří mají rádi pohodu a vesnickou idylku. Na každém rohu tu najdete vinný sklípek, nejvíce věhlasné však jsou sklepy ze středověku, jež kdysi sloužily rytířům templářského řádu. Ti, kdo alkoholu neholdují nebo mají s sebou děti, se mohou projít lány bylinek a vychutnat si místní bio čaj – nebo se podívat na malé muzeum prezidenta Masaryka.

Vznik a vývoj Čejkovic – historie ve stručnosti

Na počátku byla čejkovická tvrz tam, kde je dnes objekt zámku. Byla to komenda Chudých rytířů Krista a Šalomounova chrámu – tedy zkráceně templářů. Ti se k nám ze západní Evropy začali dostávat v raném 13. století. Čejkovice máme doložené z roku 1248, kdy komenda již existuje a navštěvuje ji vévoda Oldřich ze Sponheimu. V roce 1309 přebírá objekt Jindřich z Lipé a po pár letech celý řád stejně zaniká.

Tvrz zažívá během středověku a raného novověku majitele například z rodu Šternberků či pány z Lomnice. V roce 1624 se toto malé panství dostává od posledního majitele Jana Adama z Víckova, který se účastnil povstání, do správy jezuitů. V 18. století vesnici koupil Josef II. a připojil ji pod panství okolo Hodonína.

Co se týče samotného objektu, ten v průběhu dějin měl složitý architektonický vývoj. Velkou přestavbou v 16. století získávají Čejkovice zámek. Zámek byl honosný, ale po třicetileté válce přišel kvůli vypálení Švédy o mnoho své krásy i mobiliáře vevnitř. Navíc později vyhořel rukou kuruků a potřeboval obnovit. To už tu byla řádová rezidence jezuitů, kteří přidali kapli a nové sklepy. Když objekt pozbyl řídící funkci přidáním pod Hodonín, bydleli na zámku úředníci a pod ním se samozřejmě skladovalo i dělalo víno. Potom objekt dlouho chátral, než si z něj po roce 1996 obec udělala kongresové centrum a penzion.

Další historickou památkou je v Čejkovicích kostel sv. Kunhuty. I ten nejspíše založili templáři ve 13. století. Po obnovách zařízených z velké části barokními jezuity kostel vyhořel, a po obnovení ještě jednou. Současná stavba je tedy stará tak dvě stě let.

Co nechali Čejkovicím templáři dodnes?

Čejkovice mají tradici výroby vína, která sahá už do doby templářů. Dnes jsou nejstarší historickou památkou v Čejkovicích Templářské sklepy, jež se staly vinařským družstvem. Fungují stále v historických podzemních dutinách, kam se ostatně může přijít podívat i veřejnost. Spojí se tak příjemné s užitečným objevováním historických památek. V květnu až říjnu se konají prohlídky pro veřejnost, které je možné spojit s možností degustace. Sklepy nabízejí po dohodě předem prohlídku i v jiných než běžných časech.

Obec je u nás druhou největší vinařskou obcí, sklípků najdete v její zástavbě plno. I večery mimo Slavnosti vína – či vinné trhy konané v červnu – jsou v Čejkovicích slavnostmi vína. U Templářů lze také zažít tradiční adventní Čertovské hrátky.

Neváhejte se samozřejmě zastavit i v menších, rodinných podnicích. Kultura vína se dosti podílí na dění v Čejkovicích. Den otevřených sklepů patří k takovým událostem, kdy můžete procházet k vinařství k vinařství, ochutnávat a vychutnávat. Místní vinaři samozřejmě mohou doznat uznání i v čase, kdy obec koná folklorní krojované hody. Hlavní je však samozřejmě pít s rozumem a dávat na sebe pozor.

Velké Pavlovice: Víno, meruňky a krajina jako dělaná na cyklistiku

Bylinková exkurze v Čejkovicích – sklepy totiž nejsou pro každého…

Hned kousek od zámku ve vsi býval mlýn rodiny Havlíčků. Po znárodnění se z areálu staly sklady pro JZD, po restituci jej potomci prodali. Tak se zrodila moravská větev populární bioznačky – Bylinkový ráj Sonnentor Čejkovice. Exkurzi sem doporučíme nejen těm, kdo neholdují vínu, ale i těm, co si mysleli, že neholdují botanice.

Zážitkové prohlídky jsou pro celou rodinu a jakožto turistická atrakce mají samé pozitivní ohlasy. Máte možnost navštívit nejen místa, kde byliny rostou, ale také kde se zpracovávají, či dokonce ekofarmu ve Velkých Hostěrádkách. Součástí jsou přednášky o udržitelnosti a pracovní etice firmy, ochutnávky, dokonce i dětské exkurze. Záleží jen na tom, co si návštěvníci vyberou. Je tu i kavárna. Ke konci léta vás díky tomuto místu mohou přitáhnout do Čejkovic bylinkové slavnosti.

Co dělal v Čejkovicích Masaryk?

TGM Čejkovice mohl nazývat domovem v dětství. Významná politická osobnost a první prezident samostatného Československa se narodil v nedalekém větším městě Hodoníně a od svých šesti do dvanácti let žil v Čejkovicích (mezi tím ještě krátce na Čejči). Většinu této doby jeho rodina bydlela v domě, který se nachází u pošty a sokolovny. Masaryk prý na vesnici trochu zažil šikanu za to, že jeho otec mluví nezvyklým nářečím, a údajně toto mohlo spoluformovat jeho empatii ke slabším a utlačovaným. Tak o něm píše životopisec Jan Herben. Jinak ale vzpomínal náš první prezident na Čejkovice i v dobrém. V roce 1919 ho obec prohlásila čestným občanem.

Masarykův domek dnes patří místnímu sokolu a nachází se tam naučná expozice o něm. Památník je poměrně skromný, vyplatí se otevírat jej pro ty, kteří si návštěvu předem rezervují přes telefon.

Čejkovice a okolí: Výlety nejen na kole

Pokud se budete chtít porozhlédnout po krajině, nabízí se k tomu červeně značená Cesta T. G. Masaryka přes Poddvorov a Čejč či modrá turistická značka, která vede do Kobylí. Také se můžete projet po okolí Čejkovice cyklostezkou. Krajina je tu na pohodové ježdění na kole jako dělaná.

Navíc je i v obcích okolo Čejkovic co vidět. Podívejte se například na:

  • větrný mlýn s muzeem ve Starém Poddvorově
  • slováckou chalupu v Dolních Bojanovicích
  • zámek Hodonín
  • hodonínskou zoo
  • vyhlídkovou stavbu zvanou Stezka nad vinohrady
  • muzeum v Kobylí
  • Kobylskou skálu
  • sirný pramen v Čejči
  • zámek Lednice
  • CHKO Pálava

Lednicko-valtický areál. Co vše tvoří nejrozsáhlejší kulturní krajinu na světě?

Ostatní Čejkovice – jižní Čechy i sousedi Moraváci

Rozklikli jste jiné Čejkovice, než jste hledali? Co si budeme – tato obec je mezi svými jmenovci turisticky nejpopulárnější a nejzajímavější. Jenže ona má Čejkovice jižní Morava dvoje a ve zbytku naší země se jich nachází ještě několik. Tak aby se to nepletlo, něco málo vám ještě povíme.

Čejkovice u Znojma leží odsud jen 80 kilometrů na západ. Je to malá vesnice s původem středověkým, která po roce 1500 zanikla. V roce 1711 byla znovu založena některými bývalými obyvateli sousedních Mackovic, kterým tam válka vzala střechu nad hlavou. Najdete tam stovku domů a kostel.

Čejkovice (jižní Čechy). Obec v okrese České Budějovice z velké části tvoří rybníky. V dějinách tato půda patřila například vladykům z Machovic a Schwarzenbergům. Z památek se zde nachází jen drobné církevní stavby a pomník válečným obětem. Kdesi v hlubinách architektonického podloží však je ještě základ barokního dvora.

Čejkovice (Kutná Hora). Tato obec leží na východním okraji Středočeského kraje u Kutné Hory, Čáslavi a Golčova Jeníkova. Leží pěkně mezi lesy a má čtvrtý nejnižší počet obyvatel z našich samostatných obcí – 28.

V Čechách jsou také troje Čejkovice jakožto historické vsi a dnes součásti větších obcí. Nejzajímavější jsou Čejkovice u Libědic, kde se nachází mnoho zachovalých objektů poohřské lidové architektury.

Zdroje:

Mapy.cz, Čejkovice.cz, Kudy z nudy, Sonnentor, Templářské sklepy, Hrady.cz, Národní vinařské centrum
Čejkovice u Znojma, Čejkovice-ČB.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím jsou zajímavé Čejkovice? Bylinkami, templáři i domkem T. G. Masaryka