Jste milovníci vína, dobrodružství a chystáte se v létě do Chorvatska na dovolenou? Pak je pro vás jako stvořené potápění spojené s výlovem lahví vína z mořského dna. Kde se tam vzalo?
V malé chorvatské vesničce Drače na poloostrově Pelješac na vás čeká zajímavá a více než zábavná atrakce. Před pěti lety začali majitelé vinic Edivo Vina experimentovat se skladováním svých vín na dně oceánu. Dnes se mohou turisté ponořit s pomocí zkušených potápěčů až do hloubky 18 metrů, aby si vylovili vlastní víno.
První vinárna pod vodou
Vesnička Drače se nachází asi 80 kilometrů od Dubrovníků v opčině Janjina. Turisté ji příliš neznají, a když, tak především pro lov ústřic, které je zde možné čerstvé koupit či ochutnat v místní restauraci. Žije zde asi 70 obyvatel. Ve vesnici také funguje vinný sklípek schovaný ve vodách Jadranu. Milovníci vína a dobrodružství si mohou vychutnat nezapomenutelnou degustaci v jedinečném prostředí. Je to první vinárna se sklípkem pod mořskou hladinou v Chorvatsku.
Vinařství s názvem Edivo Vina vlastní bratři Ivo Anto Šegovič a Edi Bajurin. Ti říkají, že podvodní skladování poskytuje ideální podmínky pro uchovávání vína. Teplota se drží mezi 15 a 17 stupni a slaná voda dodává zajímavou příchuť, která je prý velmi přitažlivá. Údajně i naprosté ticho pod mořskou hladinou kvalitu vína zlepšuje.
Kam na dovolenou do Chorvatska?
Víno se ukládá v amforách
Víno se ukládá v amforách, což jsou hliněné nádoby používané už ve starověku ke skladování tohoto oblíbeného moku. Amfory se ukládají v ocelových klecích na dně oceánu. Po dvou letech se amfory obalí mušlemi a jinými vodními rostlinami, což vám dodá pocit, jakoby jste našli dlouho zapomenutý poklad. Amfora vyjde na asi 300 eur. Víno si můžete vylovit i v klasických lahvích. Ty vyjdou asi čtyřikrát levněji.
Vinaři spolupracují s místní potápěčskou školou. Ta poskytuje potřebné vybavení i převoz lodí až na místo. Ponor trvá asi tři hodiny a zvládnou ho i začátečníci.