Chystáte se na cesty mimo hranice naší země a řešíte, zda cestovní pojištění potřebujete nebo ne? Kolik z vás si už řeklo, že je to zbytečné, a že se vám nemůže nic stát? Jenže náhoda je náhoda a smůla si nevybírá. Jestli chcete na dovolené klidně spát, na dobré cestovní pojištění myslete. Jak ho správně vybrat?
V zahraničí vás ošetření, převoz do nemocnice nebo jiné výlohy vyjdou mnohem dráž než u nás.
Stačí vám kartička pojištěnce?
Při cestování po Evropské unii, Islandu, Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku či Chorvatsku by vám měla stačit klasická kartička pojištěnce. Ale pozor. Tento průkaz vám garantuje jen to, že dostanete stejnou péči ve všech členských zemích, jako mají místní občané. Je-li péče zdarma, máte ji zdarma i vy, pokud se ale platí, počítejte s vysokými částkami. Na kartičku pojištěnce se vydejte maximálně na nějaký eurovíkend někam do měst. V letoviscích u moře obvykle fungují spíše soukromé ordinace, kde si ošetření musíte zaplatit za své peníze a levné to není.
Na tuto kartičku se nevztahuje žádná asistenční služba, pojištění zavazadel, odpovědnosti nebo smrti.
Pojištění k platební kartě
Bonus ve formě pojištění k platební kartě je už naprostým standardem. O jeho výhodnosti lze ale často pochybovat. Pojištění ke kartě si sjednáte takřka u každé banky a běžně obsahuje všechny výhody v rámci minimálního krytí. Bývají v něm zahrnuty i náklady za převoz či odpovědnost za škodu.
Než se ale vydáte kamkoliv na cesty, přečtěte si pečlivě pojistné podmínky, abyste pak nebyli nemile překvapeni. Některé banky mohou vyžadovat, abyste za letenku, ubytování či celý zájezd zaplatili kartou, ke které máte pojištění. Také pojistné limity nebývají zrovna vysoké. I když se vám například milion může zdát jako ohromná částka, ve světě jsou zdravotnické služby mnohokrát dražší než v ČR. Pojištění k platební kartě se doporučuje při cestování po Evropě.
Cestovní pojištění online nebo na pobočce
Chystáte-li se vycestovat mimo Evropu, nemáte pojištění ke kartě nebo chcete vyšší limity plnění, sjednejte si cestovní pojištění, které vás dokáže na cestách dostatečně ochránit. Při sjednávání pojistek mějte na zřeteli některá hlediska, jako je výše léčebného limitu, kde pro Evropu volte alespoň 1 500 000 Kč a pro cestování mimo ni minimálně 3000 000 Kč. Ošetření u zubního lékaře by nemělo mít nižší limit než 8000 Kč. Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti za škodu a hodí se i pojištění ztráty zavazadel či dokladů.
Cestovní pojištění se standardně sjednává na dobu pobytu. Jestliže ale cestujete několikrát do roka, mohla by pro vás být vhodná volba celoroční pojištění. To obsahuje většinou i pojištění zavazadel, zimních sportů a pracovních cest.
Malá rada: K cestovnímu pojištění si můžete sjednat i pojištění proti stornu ve chvíli, kdy onemocníte. Mohli byste se dostat do velmi nepříjemné situace. Když chcete zrušit zájezd těsně před odjezdem, cestovní kancelář v drtivé většině případů vyžaduje až 100 % ceny zájezdu.
https://www.jenprocestovatele.cz/cestovni-pojisteni-nepotrebujes-7-nejhorsich-cestovatelskych-rad/
Cestovní pojištění přes cestovní kancelář
Cestovní pojištění si můžete také sjednat spolu s vybraným zájezdem rovnou v cestovní kanceláři. Výhodou je to, že vám obvykle nabídnout rovnou komplexní balíček i s pojištěním storna. I zde si dejte pozor na výši limitů u léčebných výloh, u transportů, u repatriace, dopravy příbuzného do země či odpovědnosti za škodu.
Jak najít cestovní pojištění?
Při volbě ideálního cestovního pojištění máte vlastně dvě možnosti. Můžete obejít každou pojišťovnu osobně, zjistit jaké má podmínky a za kolik vás pojistí nebo si projít jejich nabídky na internetu. Druhá varianta je jednodušší a rychlejší. Využijte online srovnávač cestovního pojištění, který vám zjistí cenu i podmínky během chvilky. Jednoduše zadáte do formuláře parametry a pak z přehledu, který vám vyjede, vybrat nejlepší nabídku. Doporučujeme také kontaktovat pojišťovnu, u které máte pojištěnou domácnost, auto nebo něco jiného. Často dávají svým klientům různé slevy na další své produkty.
Proč se vyplatí pojištění storna zájezdu? Zajistěte si, že nepřijdete o dovolenou i o peníze
Jak vybrat nejvýhodnější cestovní pojištění?
Abyste si vybrali skutečně kvalitní produkt, musíte se zajímat nejen o limity pojištění a cenu, kterou zaplatíte, ale také o pojistné podmínky. I když se to zdá samozřejmé, mnoho lidí je pročte jen letmo a někteří vůbec ne. Jenže jednotlivé pojišťovny mají různé podmínky, a zatímco jedna pojišťovna vás na horách pojistí do nadmořské výšky 4000 m.n.m, jiná vás pojistí třeba jen na polovinu.
Podle čeho se řídit?
- Jedete s celou rodinou (i dětmi)?
- Na jak dlouho cestujete?
- Budete lézt v zahraničí po horách?
- Budete sebou mít elektroniku za hodně peněz?
- Jedete do zemí v EU nebo mimo ni?
- Chystáte se do Kanady nebo do USA?
- Umíte minimálně anglicky tak, abyste se dokázali domluvit?
- Chystáte se v zahraniční provozovat nějaký sport nebo nějakou rizikovou aktivitu?
Podle toho, jak si odpovíte na uvedené otázky, musíte řešit pojistné podmínky. Chystáte-li se na horské túry, určitě chcete mít dobré úrazové pojištění, v případě, že sebou povezete fotoaparát za 20 000 Kč, hodí se pojištění zavazadel. Jedete-li s dětmi, které bývají často nemocné a většinou v tu nejméně vhodnou dobu, řešte pojištění storna. Samotné pojišťovny mají celou řadu výluk, proto si pojistné podmínky velmi dobře pročtěte, než zaplatíte pojištění, které pro vás nakonec vůbec nemusí být výhodné. Ušetřit je určitě fajn, ale ne na těch nepravých místech.
Teď už víte, jak vybrat cestovní pojištění, které pro vás bude výhodné po všech směrem. Vždy je ale lepší, když ho vůbec nevyužijete a nemusíte s pojišťovnami nikdy nic řešit. Tak jako tak je ale ochrana při cestách do zahraničí nutnost, nikoli nadstandard.