Cestovní lékárnička: co by v ní rozhodně nemělo chybět?
Martina Mádlová
5. 4. 2019
Každý cestovatel by měl myslet na své zdraví a lékárničku mít vždy s sebou. Nelze se spoléhat na to, že až budete potřebovat teploměr, léky na horečku nebo průjem, zaběhnete jednoduše do lékárny. Cestovní lékárnička by měla být vybavena vším potřebným, ale tak, aby nezabrala polovinu vašeho zavazadla. Co by v ní nemělo chybět?
Své léky můžete vést v tašce, papírové krabičce, v plechové krabici nebo v čemkoli jiném. Ono nakonec není ani tak moc důležité v čem povezete své zdravotní vybavení, ale spíš jaký bude mít obsah. Ten musí být přizpůsobený délce pobytu, dostupnosti zdravotní péče v zemi, kam cestujete i počtu lidí, kteří jedou s vámi. Léky mějte v originálním balení, ať je s něčím nezaměníte a nemáte potíže při jejich převážení. Sledujte také datum expirace a čtěte příbalové informace. Lékárničku chraňte před vlhkem, sluncem a mrazem. Buďte opatrní na to, aby se k ní nedostali děti a pokud jí používáte opakovaně, vždy před cestou zkontrolujte její obsah a zda v ní máte všechno potřebné.
Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?
Léky, které pravidelně užíváte
Léky, které užíváte pravidelně a musíte je užívat, byste měli mít v lékárničce na prvním místě. Překontrolujte vždy to, abyste jich měli dostatečnou zásobu a správně je zabalte. Ke každému druhu léku si vezměte s sebou i příbalový leták o použití a vše zabalte do uzavíratelného plastového sáčku. Kdybyste museli na vaší cestě náhodou k lékaři, může podle příbalového letáku poznat, jaké léky užíváte. V prodeji jsou také dávkovače, kam si můžete před cestováním své léky pěkně připravit.
Malárie. Je největší hrozbou při cestování do tropických zemí?
Zažívací potíže
Zažívací potíže vás mohou potkat takřka všude a velmi často k tomu i dochází. Ať už se jedná o pálení žáhy, zácpu, nadýmání, křeče či průjem, nějaký vhodný lék se vždy hodí. Samozřejmě těmto potížím můžete částečně předejít tak, že pijete pouze balenou vodu a dáváte si pozor na to, co jíte. Mimo léků podpoříte rychlejší úlevu dostatečným příjmem tekutin i vhodnou dietou. Z léků pak můžete využít na průjem (Endiaron, Smecta, Imodium a jiné), pálení žáhy (Anacid, Helicid), zácpa (Glycerinové čípky, Regulax, Duphalac atd.).
Nevolnost při cestování
I když se vám běžně špatně v dopravních prostředcích nedělá, někdy k tomu dojít může a vždy je lepší být připraven. Proto mějte po ruce nějaký lék (Kinedryl, Travel-Gum), ať už cestujete autem nebo lodí. Podstatné je užít vhodný přípravek alespoň hodinu před nástupem na jízdu.
Ochrana před sluncem
Při cestě za sluncem si nezapomeňte přibalit opalovací prostředky s odpovídající UVA a UVB ochranou. V některých zemích také dochází k postupnému zákazů některých výrobků kvůli složení, které může poškozovat korály. Myslete na to, až se někam vydáte.
Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů
Alergie
Nezapomeňte na svou alergii a připravte si potřebné přípravky na kopřivku, poštípání hmyzem i mírná popálení a podráždění sluncem (např. Fenistil, Panthenol). V případě, že máte nějakou potvrzenou alergii, nezapomeňte na správné léky určitě. Můžete se poradit i s lékařem, jaké léky vzít s sebou. Do lesů a do blízkosti vodních ploch se vybavte vhodným repelentem, oděvem i obuví. Nezapomeňte pinzetu, kdybyste chytili klíště.
Mykóza
Nepříjemné plísňové postižení kůže vás na cestách může přepadnou kdykoliv. Zejména při koupání se riziko zvyšuje, protože teplo a vlhko plísním a kvasinkám vyloženě svědčí. Ženy, které často trpí gynekologickými obtížemi, by neměly zapomenout na mycí gely pro intimní hygienu. Když už se vám nepodaří zabránit infekci, mějte s sebou vhodné přípravky (Canesten krém, Lamisil).
Drobná poranění
Nezbytně nutná je dezinfekce. K nějakému tomu škrábnutí nebo pořezání dojde takřka vždy a správné vyčištění rány je důležité.
Chybět nesmí ani obvazy (sterilní a nesterilní), různorodé náplasti, gázu, vatu, nůž a nůžky. Pružné obinadlo pro zafixování podvrtnutého kotníku nebo naraženého zápěstí. Přibalte i mast nebo gel s obsahem protizánětlivých látek. Důležitou součástí lékárničky je i roztok na výplach očí a dezinfekční oční kapky.
Léky na bolest a zvýšenou teplotu
Zvýšená teplota na cestách také není nic příjemného. Nezapomeňte tak mít s sebou teploměr (nějaký odolný) a léky na snížení teploty (paralen, panadol apod.) a také léky na bolest zubu, hlavy nebo menstruační bolesti (ibalgin, ibuprofen, nalgesin).
Léky na nachlazení, kašel a bolest v krku
Možná se to nezdá, ale i v létě můžete nastydnout. Proto mějte v lékárničce léky na bolest v krku, kašel a rýmu (Nasivin, Otrivin, Strepsils, Bioparox, Mucosolvan apod.).
Hygiena
Na cesty přibalte gel na dezinfekci rukou. Některé ani nemusíte smývat vodou nebo utírat. Hodí se hlavně tam, kde si nemůžete ruce umýt vodou a mýdlem. Na některých místech bude možná potřebovat i přípravky pro dezinfekci vody (Sterilag, Phar-X-Aqua, Sanosil DDW apod.).
Cviky, jak přežít dlouhé cestování autem a předejít nepříjemným bolestem
Co ještě přibalit na delší pobyty?
- Krém proti opruzeninám
- Antibiotika (po dohodě s lékařem)
- Insekticidy (Raid, Biolit)
- Přípravky na opar rtu (Herpesin, Vektavir)
- Další vybavení (sluneční brýle, antimalarika apod.)
Před tím, než odjedete na dovolenou, se vždy zamyslete nad tím, co vás i ostatní běžně trápí a přizpůsobte tomu obsah lékárničky. Zkuste si představit různorodé situace, ke kterými může na vašich cestách dojít. S výběrem vhodných přípravků vám také může pomoci lékař, lékárník nebo zkušenější cestovatel.