Cestování se psem letadlem a vlakem. Jaké dokumenty s sebou?
Lenka Rejfířová
21. 6. 2019
Jaká jsou pravidla pro cestování se psem do Chorvatska, na Slovensko nebo do Německa? Každá země má svoje nařízení. Kromě očkování proti vzteklině budete při cestování se psem do zahraničí potřebovat pas a označení mazlíčka mikročipem a v případě některých plemen také další potvrzení.
Co je třeba k cestování se psem do zahraničí? Jaká jsou pravidla pro letištní přepravu a jaké dokumenty je třeba zařídit před cestou? Čtěte naše tipy.
Cestování se psem do zahraničí
Kromě vhodné přepravky pro vašeho psího přítele a dostatku vody budete při cestování se psem do zahraničí potřebovat:
- pas zvířete
- označení mazlíčka mikročipem (provede schválený soukromý veterinář)
- potvrzení o očkování proti vzteklině
Namísto mikročipu je v některých zemích akceptováno i tetování, které však musí být na dobře viditelném místě a čitelné, a musí být provedeno před 2.červencem 2011 (po tomto datu je nařízeno provádět identifikaci zvířete pouze pomocí mikročipu).
Dále se také doporučuje očkování proti srdeční červivosti, která hrozí především v jižní Evropě. Váš veterinář by měl nejlépe vědět, jaká očkování jsou vhodná pro konkrétní lokalitu.
Cestování se psem vlakem
Cestování vlakem zvířata většinou dobře snáší. Ve vlaku budete při cestě do zahraničí potřebovat vhodnou schránku (o rozměrech se informujte u dopravce) a dokumenty zvířete, které se mohou lišit pro jednotlivé země.
Cestování autobusem může být, stejně jako cesta letadlem, pro psy stresující, protože se jedná o uzavřený prostor a pohyby mohou způsobit nevolnost zvířete (ve vlaku je toto riziko nižší).
Cestování se psem autem
Cestovní nevolnost může způsobit i jízda autem, vyzkoušejte raději nejdříve kratší cestu s mazlíčkem, a až poté se vrhejte do delších dobrodružství. Opět platí, že i při vstupu na území cizí země vlastním dopravním prostředkem budete potřebovat dokumentaci zvířete. Cesta autem má nesrovnatelnou výhodu oproti jiným způsobům přepravy zvířete: můžete kdykoliv zastavit a psa vyvenčit či nakrmit.
Cestování se psem letadlem
Předtím, než se rozhodnete se svým psím miláčkem cestovat letadlem, si dobře rozmyslete, zda je to nutné. Pes musí být totiž v cestovní schránce nejen po celou dobu letu, ale také po celou dobu na letišti. Pro zvíře to může být velký stres.
Pokud se rozhodnete pro cestování se psem letadlem, máte dvě možnosti: můžete si ho vzít s sebou na palubu letadla anebo nechat psa přepravit samostatně v nákladovém prostoru.
Cestování se psem letadlem – na palubě ve schránce
Budete potřebovat přepravní box, jehož rozměry jsou max. 43x30x27cm (u jednotlivých společností se mohou rozměry lišit, ověřte si na oficiálních stránkách dopravce). Omezená je také váha přepravky i se psem, obecně to bývá 8 kg, ale opět ověřujte pro konkrétní společnost. Za cestu se psem zaplatíte aerolince přibližně 2 000 Kč.
Cestování se psem – asistenční psi
Výjimkou z pravidel letištní přepravy pro psy může být asistenční nebo záchranářský pes ve službě: ti cestují na palubě letadla zdarma a nemusí být umístěni ve schránce.
Cestování se psem letadlem – v nákladovém prostoru
V nákladovém prostoru cestuje pes bez doprovodu, ve schránce o rozměrech max. 125 x 69 x 80 cm (ověřte situaci u konkrétní společnosti). Při odbavení kontroluje letištní personál pohodlí psa po dobu letu: v přepravce musí mít dostatek místa musí mít dostatek prostoru a misku na vodu, kterou je možné doplnit i při zavřené přepravce.
Většina nízkonákladových dopravců, jako je Wizzair, vueling, Ryanair nebo Easyjet přepravu psa neumožňují (informujte se o výjimkách pro asistenční zvířata).
Před koupí letenky si ověřte informace o dané zemi, zda můžete se zvířetem vstoupit na její území a jaké jsou povinnosti po příjezdu i po dobu pobytu. U dopravce se informujte také o tom, zda vaše plemeno může cestovat, pro některá (především bojová) totiž platí omezení či speciální nařízení.
Cestování se psem – Chorvatsko
Platí zde všeobecné podmínky pro EU, uznává se ale pouze identifikace zvířete mikročipem (nikoliv tetováním). Před vstupem na pláž si ověřte, zda jsou psi povolení.
Cestování se psem – Slovensko
Opět platí nařízení EU, tedy pas, vzteklina a mikročip či tetování. Pro některá plemena (především bojová) platí speciální nařízení a je třeba mít potvrzení o vaší odborné způsobilosti k držení psa.
Cestování se psem – Německo
Podobně jako v případě Slovenska budete potřebovat speciální osvědčení, pokud cestujete se psy bojových plemen. Německo vyžaduje certifikát o bezúhonnosti psa, které vám vystaví veterinář (je vhodné mít ho v češtině i němčině).
Pro ostatní psy platí podmínky EU: platný pas zvířete, označení mikročipem a potvrzení o očkování proti vzteklině.
Cestování se psem do Anglie, Švédska, Irska
Kromě pasu, mikročipu a očkování proti vzteklině musí zvířata, se kterými cestujete do těchto zemí, splňovat další náležitosti, které vyřídíte u svého veterináře. Jedná se o sérologické vyšetření na vzteklinu, ošetření proti echinokokóze a veterinární (nikoliv domácí) ošetření proti klíšťatům. Podrobné informace najdete na stránkách Státní veterinární správy České republiky.
Stejné podmínky platí, pokud si jedete pro nové zvíře do zahraničí – následujte ustanovení jako pro vycestování se zvířaty. Chovná stanice, od které si nového mazlíčka pořizujete, by vám měla v tomto také pomoci.