Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Česko očima cizince. Po návratu do Lisabonu mi chyběla melodie češtiny

Redakce

Redakce

23. 3. 2013

Miguel Antunes přijel z Portugalska a rok žil v české rodině během studia střední školy. Za jak dlouho se naučil česky, i když ho z české gramatiky bolela hlava? Kam doporučuje zajet v Portugalsku?

Devatenáctiletý Miguel nyní studuje v Lisabonu biochemii. Jeden rok střední školy ale strávil v České republice díky programu organizace AFS (American Field Service), která poskytuje mladým lidem možnost strávit výměnný pobyt v cizí zemi v hostitelské rodině.

Proč ses rozhodl přijet právě do České republiky?

Vybavil jsem si zemi s krásnými městy, ale lákala mě také velká odlišnost mezi češtinou a portugalštinou. Bral jsem to jako výzvu. Chtěl jsem poznat jiný způsob myšlení a to se mi povedlo díky používání českého jazyka a interakcí s Čechy. Byla to skvělá zkušenost.

FOTO: Miguel z Portugalska

Za 11 měsíců Miguel rozuměl většině české konverzace. Zdroj: Archiv Miguela Antunes

Myslíš si, že je obtížné pro cizince naučit se češtinu?

Snadné to nebylo, z české gramatiky jsem měl často bolesti hlavy. Taky byl celkem problém najít dobré učebnice, které by cizinec mohl použít. V posledních měsících svého pobytu jsem ale rozuměl 80 % až 100 % z konverzace Čechů, ale nemohl jsem se pořádně rozmluvit.

Mohl bys čtenáře naučit nějaká sprostá slova v portugalštině?

Když se chtějí lidé z různých zemí spřátelit, učí jeden druhého různá slovíčka ze svých jazyků a sprostá slova patří k oblíbeným prvním slovům v cizím jazyce. Jedno nevinné portugalské slovo pro zatáčku (“curva”) potěší nejednoho Čecha, když ho poprvé slyší. Stejný význam jako portugalská zatáčka pro Čechy má v portugalštině “puta”.

Chybělo ti v České republice něco z Portugalska?

Nejdřív mi scházela samotná portugalština, možnost ji slyšet. Postupně jsem začal přemýšlet jenom v angličtině a někdy v češtině. Jenže když jsem se vrátil do Portugalska, začalo mi vadit, že neslyším vůbec žádnou češtinu, jako by mi scházela melodie českého jazyka a portugalština mi najednou zněla trochu zvláštně, nepřirozeně.

Češi milují lední hokej a pivo. Co je populární v Portugalsku?

Portugalci jsou přímo závislí na fotbale, asi jako Češi na hokeji. Také rádi pijeme víno a pivo a často navštěvujeme různé festivaly.

Překvapily tě nějaké české zvyky?

Z Portugalska jsem neznal zvyk sundat si boty, když k někomu přijdete na návštěvu. Velkých rozdílů jsem si všiml při zdravení. U vás řeknete jenom ahoj nebo dobrý den a nic víc. Hodně mě překvapilo, že se v malém městě, kde jsem bydlel, zdravili i lidé, kteří se neznají. Když se potkají známí muži v Portugalsku, potřesou si rukama. Při setkání se ženou ji políbíme na tvář.

Jakými třemi slovy bys charakterizoval českou mentalitu?

Češi jsou kulturní, milí lidé, kterým někdy trochu trvá, než se otevřou lidem, které znají teprve krátce.

Všiml sis rozdílů mezi českou a portugalskou mentalitou?

Češi jsou trochu chladnější k neznámým lidem a víc dodržují pracovní řád než Portugalci. Jinak ale lze mezi oběma národy najít spoustu podobností.

Jaká tři česká města považuješ za nejkrásnější?

S tolika krásnými městy jako má Česko je to těžká otázka, ale jmenoval bych Prahu, Český Krumlov a Olomouc.

V čem se liší české a portugalské střední školy?

V Portugalsku máme větší výběr volitelných předmětů a některé předměty můžeme vynechat úplně, zatímco v Česku musí každý absolvovat každý předmět. Portugalská střední škola také trvá pouze tři roky na rozdíl od českého systému středního školství. Češi také chodí do množství různých kroužků, takže jim mimo školy a těchto aktivit nezbývá moc času.

FOTO: Portugalský památník objevitelům

Památník objevitelů (Padrão dos Descobrimentos) připomíná éru portugalských mořeplavců. Zdroj: sxc.hu

Jak většinou Češi reagovali, když se dozvěděli, že pocházíš z Portugalska?

Často si vzpomněli na fotbalistu Cristiana Ronalda. Ale někteří třeba netušili, kde se Portugalsko nachází, nebo si mysleli, že naším mateřským jazykem je španělština.

Jaký je vztah mezi Španěly a Portugalci?

Řekl bych, že velmi dobrý. Španěly nazýváme „nostros hermanos“ tedy naši bratři.

Portugalsko se v poslední době často objevuje v novinách a ve zprávách jako země s velkými ekonomickými problémy. Jde o přehnaně negativní mediální obraz nebo pravdivý popis současných problémů Portugalska?

Portugalsko opravdu prochází těžkým obdobím. Ekonomika je na tom špatně a stále se zhoršuje. Mladí lidé nemohou najít práci, a tak odcházejí do zahraničí. Vlastně práci najít můžete, ale často velmi špatně placenou. Navíc z příjmů platíme vysoké daně, které se pořád zvyšují.

Jak se v Portugalsku díváte na fungování Evropské Unie?

Názory se různí, ale většina lidí souhlasí s tím, že snaha EU bojovat proti nezaměstnanosti bude neúspěšná. Proto si stále více lidí myslí, že členství v Unii už pro Portugalsko nenabízí moc ekonomických výhod.

Která země je středem Evropy?

Kdybych měl o nějaké zemi prohlásit, že je středem Evropy, bude to asi Německo.

FOTO: Sintra Portugalsko

Nedaleko Lisabonu najdete i město Sintra zařazené na seznam UNESCO. Zdroj: sxc.hu

Která tři portugalská města považuješ za nekrásnější?

Je těžké si vybrat. Napadá mě Aveiro, Porto nebo Sintra, ale máme řadu dalších nádherných měst.

Jaká zajímavá místa v Portugalsku bys doporučoval navštívit?

Těch je spousta. Můžu zmínit třeba lisabonské předměstí Belém, kde ochutnáte slavné koláčky Pastéis de Belém a spatříte Belémskou věž nebo památník velkých portugalských zámořských objevů z 15. a 16. století, Padrão dos Descobrimentos. Nesmím zapomenout ani na malebné pohoří Sintra, oblast Coimbra, pláže v Algarve, středověké město Óbidos, vinice v oblasti Douro, odkud pochází portské víno, vesnice Aldeias do Xisto, hrad Guimarães nebo Azorské ostrovy či ostrov Madeira.

Jak Portugalci vnímají vládu autoritářského premiéra Oliviera Salazara v letech 1932 až 1968?

Salazar pozvedl ekonomiku Portugalska, ale potlačoval svobodu tisku a projevu a věznil lidi pro jejich politické názory. To se nám nelíbilo, proto došlo 25. dubna 1974 ke Karafiátové revoluci. Revoluce probíhala nenásilnou formou, kdy lidé vycházeli do ulic a pokládali po ulicích a na zbraně vojáků červené karafiáty. Tehdy se zrodila portugalská demokracie. Dnes by jen málokdo prohlásil, že za Salazara jsme na tom byli lépe.

Které osobnosti jsou v Portugalsku považovány za hrdiny?    

Vasco de Gama kvůli svým objevitelským cestám, první portugalský král Alfons I. Portugalský nebo Salgueiro Maia, vůdce Karafiátové revoluce, patří k prvním jménům, která mě napadla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko očima cizince. Po návratu do Lisabonu mi chyběla melodie češtiny