České Velenice se nacházejí nedaleko Nových hradů na jihu Čech. Leží v těsné blízkosti města Gmünd na rakouských hranicích. Jedná se o zajímavou zastávku na cestě do Rakouska, nicméně pro milovníky železnic a techniky jsou České Velenice cílem samy o sobě – vede tudy totiž významný železniční uzel, který kdysi poskytoval zaměstnání stovkám místním obyvatel.
České Velenice definovala rakousko-uherská železnice
Historie měst České Velenice a Gmünd je natolik silně provázána, že nelze mluvit o jednom bez druhého. Původně tu bylo na jedné straně starobylé rakouské město Gmünd, které vyrostlo kolem původního gotického hradu, a na druhé straně pár českých vesniček. Vesnice se časem spojily a vytvořily Český Cmunt (zastaralý český výraz pro Gmünd). Teprve až pár let po zániku Rakousko-Uherska se zrodilo město s názvem České Velenice. Jelikož se zde nacházel důležitý železniční uzel mezi Vídní a Plzní, vyrostlo tu honosné nádraží a železniční dílny, které byly největším zaměstnavatelem v celém okolí.
Po Anšlusu (připojení Rakouska k nacistickému Německu) byla obě města propojena v jeden celek. Protože se za války jednalo o strategický železniční uzel, spojenecké armády se jej rozhodly bombardovat. Nádraží, železniční dílny i velká část Českých Velenic byly masivně zničeny. Po 2. světové válce bylo město opět rozděleno a jako hranice posloužila řeka Lužnice, která tudy protéká. České Velenice i místní železniční dílny byly z trosek znovu vybudovány, ale už nikdy se nevyrovnaly původní prvorepublikové slávě. Zajímavostí je, že v místních dílnách dokázali opravit i staré lokomotivy – bohužel však zkrachovaly v roce 2014.
Muzeum železnice a techniky
Historii místní železnice, železničních dílen i legendární trolejbusové linky se věnuje jedna z expozic v GaMu (Galerie a Muzeum České Velenice). Vedle toho se zde ale seznámíte i s dalšími technickými oblastmi jako radioamatérství, letectví apod. V přilehlé galerii se pak střídají umělecké výstavy českých a rakouských výtvarníků. V současné době je však bohužel muzeum dočasně uzavřeno z technických důvodů.
Hrad Kreuzenstein v Rakousku připomíná pohádkové sídlo princezen. Točily se ale na něm horory a porno
První trolejbus v Rakousko-Uhersku. Replika tu jezdí po 100 letech znovu.
V roce 1907 zde byl zahájen provoz první trolejbusové linky v celé střední Evropě. Trolejbus jezdil mezi Gmündským náměstím a nádražím v dnešních Českých Velenicích. Místní linka se dokonce stala inspirací pro provoz trolejbusu ve Vídni či Českých Budějovicích (oboje až v roce 1909). Obsluhovala ji dvě elektrická vozidla Mercédès–Électrique-Stoll, která pojmula kolem dvaceti cestujících. Trasa však nevydržela ani deset let a musela být v roce 1916 zrušena z finančních důvodů. Trať dodnes připomíná jeden z původních sloupů trolejbusového vedení, který se nachází u železničního viaduktu v Českých Velenicích.
V roce 2016 daly České Velenice vyrobit věrnou repliku původního trolejbusu TMG 1907. Samotná výroba jednotlivých částí a celková konstrukce vozu stála přes 1 milion korun a pořádala se na něj veřejná sbírka. Ruku k dílu tehdy přiložilo mnoho škol, odborníků, řemeslníků a nadšenců z celého Česka. Jízdu si můžete domluvit ve velenickém infocentru. Požadavkem je obsazenost minimálně čtyř osob, maximální kapacita je pak 8 lidí. Půlhodinová vyjížďka vás vyjde na 120 Kč.
Co navštívit na rakouské straně
Za česko-rakouskými hranicemi zůstala po masivním bombardování na konci války většina historických památek. Z nich je to především renesanční Zámek Gmünd, který byl před svou přestavbou gotickým vodním hradem. Z dob renesance pochází i nádherné sgrafitové domy na historickém náměstí, jejichž původní majitelé dali na fasády zvěčnit starověké mýty. Za zmínku ale stojí i kostel sv. Štěpána, jehož původ se datuje až k roku 1200. Románský charakter kostela (dodnes patrný z některých prvků) se následnými přestavbami změnil na gotický, který se zachoval dodnes.
Welness a termální lázně Sole-Felsen-Bad
Na okraji Gmündu u rybníku Aßangteich se nachází vyhledávaný wellness komplex s bazény, saunou a termálním komplexem se slanou vodou. Pokud vezmete i svoje ratolesti, užijí si tu v dětské zóně s velkou skluzavkou. Celkem se tu nachází 1000 m² vodní plochy. V nabídce jsou i různé masáže a okrašlující procedury. Přes den se pak můžete projít po dubových alejích kolem místních rybníků. Zlevněné vstupenky do Sole-Felsen-Bad si můžete zakoupit v informačním centru v Českých Velenicích.
zdroje: velenice.cz, místopisy.cz, gmuend.at, solefelsenwelt.at