Šumavských jezer je celkem osm: pět u nás a tři na německé straně. Čertovo jezero a Černé jezero leží velmi blízko u sebe a představují příjemné místo k horské vycházce. Jezera se nacházejí mezi Nýrskem a Železnou Rudou v okrese Klatovy, nedaleko od německých hranic.
Jak vzniklo Čertovo a Černé jezero: Původ šumavských jezer
Jakého je Černé a Čertovo jezero původu? Ty zvídavější z vás možná zajímá, kde se v horách jezera vzala. Odpověď je velmi jednoduchá a týká se všech šumavských jezer i mnoha dalších jezer na světě.
Jsou to ledovcová jezera. Na Šumavě, stejně jako jinde na Zemi, byly v době ledové před tisíci let ledovce. Tyto obří masy ledu se pohybovaly vlivem přírodních sil. Některé horské ledovce vytvořily v podloží pod sebou prohlubně a po roztání ledovců v těchto prohlubních vznikla jezera. Voda v dnešních ledovcových jezerech ovšem už dávno není ta samá.
Černé jezero
Černé a Čertovo jezero anglicky psané cestovatelské weby chválí
Zahraniční turisty přitahuje nejen naše hlavní město, ale také překrásná příroda českých hor. Podle blogů cestovatelů ze zahraničí je Šumava se svými jezery zkrátka nádherná a nezkažená, lidé si užívají také českou historii, která z některých míst dýchá.
Černé jezero (v překladu Black Lake) a Čertovo jezero (Devil’s Lake) jsou obdivovány cizinci stejně jako místními. A to pro svůj klid, ticho a paprsky slunce odrážející se od větrem hnaných vlnek na hladině.
Čertovo jezero: Zajímavosti i základní údaje
Čertovo jezero je v průměru hluboké 18 metrů, na nejhlubším místě až 36 metrů. Leží v nadmořské výšce 1030 metrů. Jako jediné ze šumavských jezer spadá do povodí řeky Dunaje. V zimě se na něm může utvořit až třičtvrtěmetrová vrstva ledu!
A proč se jmenuje Čertovo jezero? Pověst praví, že se zde utopil čert. Pekelníci zde měli číhat na lidská děvčata, která by si stáhli s sebou do pekla. Jeden čert se takhle pokusil unést děvče, to se mu ale bránilo. V zápalu boje čert svými drápy vyšoupal do země údolí. Dívka k němu pak přivázala kámen a nechala ho utopit se v jezeře.
Z jezera se prý občas vynořují přízraky, například krásná paní v modrých šatech nebo malý ošklivý trpasličí dědula. Také se říká, že jsou šumavská jezera propojena jedním velkým podzemním jezerem – kdo ví, co tam jen může žít!
Černé jezero: Pověsti a fakta o největším šumavském jezeře
Už podle mapy je Černé jezero na Šumavě největší. Věděli jste, že je také největším přírodním jezerem České republiky? Leží ve výšce jednoho kilometru nad mořskou hladinou a jeho hloubka dosahuje téměř 40 metrů.
Hloubka Černého jezera prý je dle pověsti nezměřitelná. Povídá se, že jednou tři muži vypluli na jezero, ze které se ozval strašlivý hlas a hrozil, že kdo je změří, toho pohltí. Uvnitř prý totiž žije démon. K tajemnému vzezření také přispívá tmavá barva, která dala Černému jezeru jeho název. Ta je způsobena jednak usazeninami kalu na skalnatém dně jezera a jednak odrazem okolního hustého lesa od hladiny.
Akce Neptun: Tajná politická kampaň StB
Kromě toho se též pojí k Černému jezeru zajímavost z minulého režimu. V roce 1964 Státní bezpečnost nafingovala nález tajných nacistických dokumentů vylovených ze dna Černého jezera. Účelem byl diplomatický tlak na Západní Německo.
Bedny byly do jezera podstrčeny reportérům TV pořadu Zvědavá kamera, kteří je odevzdali státu, aniž by je otevřeli. Proto se neprovalil fakt, že falešné dokumenty sovětská tajná služba nestihla dodat a v bednách byly prázdné papíry. Mezitím ony prezentovatelné “dokumenty” do Prahy dorazily a byly předvedeny novinářům. Dezinformační akce zvaná Neptun byla odhalena až po roce 1968.
NPR Černé a Čertovo jezero – Koupání přísně zakázáno!
Ve žhavých letních měsících se člověk rád ochladí v řece či jezeře… Ale pozor! Šumavská jezera jsou chráněna pro své přírodní bohatství. Koupající se turisté narušují vodní ekosystém velmi náchylný na znečištění a narušení chemické rovnováhy. Proto se koupání trestá pokutou.
Nejhůře je na tom Černé jezero. Koupání návštěvníků se na Šumavě předchází hlídáním jezer, to však není snadné. Turisté by však měli předem vědět, že se zde zchladit nemohou. Černé a Čertovo jezero se nacházejí ve společné národní přírodní rezervaci. Při vstupu do rezervace je třeba být obzvlášť ohleduplný k prostředí kolem sebe.
Špičák – Čertovo jezero a jiné výletní trasy
Z cest vedoucích k Čertovu jezeru mapa výletníkovi ukáže dvě turistické značky: červenou a žlutou. Obě dvě propojují Čertovo jezero s Černým, přičemž obcházejí Jezerní horu stojící mezi nimi.
Červená značka se táhne podél německých hranic, je dlouhá a divoká. Po ní se dá dojít k jezerům z města Železná Ruda, je to však asi hodina cesty. Žlutá vás sem přivede o něco rychleji z nejbližší obce jménem Špičák.
Nedoporučuje se podnikat k Čertovu jezeru trasu na kole, terén není příznivý. Na rozcestí mezi dvěma jezery leží hranice evropského rozvodí Labe-Dunaj. Jen o pár metrů vedle cesty se nachází vrchol Malého Špičáku a kolem něj je možno dostat se na 1202 metrů vysokou horu Špičák s rozhlednou.