Čertova skála nebo Ďáblova prdel: Kolik českých míst nese pekelné jméno a co tam najdete?
Taťána Kročková
8. 12. 2020
Čertovy skály a kameny. Takto se u nás říká dohromady pár desítkám přírodních útvarů. Najdeme mezi nimi skaliska a vrcholy různé podoby a na různých místech. Není divu – čerti u nás tvoří významnou součást lidové slovesnosti. Které z těchto skal jsou ty nejzajímavější a co je k vidění v jejich okolí?
PR Čertova skála: Lávový útvar je domovem teplomilných rostlin
Masiv je geologicky významný pro svůj odkryv horniny zvané spilit. Proto vznikla k jeho ochraně přírodní rezervace Čertova skála. Berounka sem teče přes nedaleké Skryje, kde můžete navštívit muzeum Joachima Barranda a překrásná Skryjská jezírka.
A proč se útvar nazývá Čertova skála? Pověst praví, že se čert vsadil s rybářem o jeho dceru, že postaví most přes Berounku, než zakokrhá kohout. Čertova práce však postupovala moc rychle, tak muž rozsvítil v kurníku lucernu. Kohout se vzbudil, zakokrhal, čert zmizel, a skála je dnes pozůstatkem jeho rozdělané práce.
Tip na výlet: Skryjská jezírka jsou skvost ukrytý nedaleko Berouna
Čertovy skály Zbirožské vrchoviny
Co by kamenem dohodil, leží dvě další Čertovy skály. Zbiroh je město, které vás možná přitáhne například na tamní zámek nebo do muzea. Po dvou téměř opačných stranách u něj stojí dva kopce asi 7 km od sebe, oba zvané Čertova skála. Na ten nižší se můžete projít po návštěvě zámku a užít si výhled. Ten druhý je severovýchodně, až u Líšné.
Čertovy kameny: Jeseníky nabízejí mnoho krásných skal
V Jeseníkách mají horolezci spoustu vyžití a vyhlídka Čertovy kameny je jedním z takových míst. Nachází se nedaleko města Jeseník. Pro lezení je to jedna z nejtěžších skal. Pokud si chcete jen vyjít na vyhlídku, dostanete se tam po stezce zabezpečené řetězy, ale trochu se zapotíte tak jako tak. V zimě obtížnost stoupá, místo toho však můžete jít třeba lyžovat do jednoho z proslulých jesenických skiareálů.
Jako u mnoha jiných míst se pojí i k těmto Čertovým kamenům pověst. Skála naprosto neoriginálně vznikla tak, že tam čerti navalili balvany. Naši předci se holt v geologii ještě tak dobře neorientovali. Jeseníky mají ještě dva Čertovy kameny: kopec Čertův kámen u Janova a skalku Čertův kámen u Rýmařova, které se také říká Kamenná sfinga.
Čertova skála u Suchého Dolu
Také v Broumovském výběžku najdeme Čertovu skálu. Suchý důl, na jehož katastru leží, je přístupová obec ke skalní oblasti zvané Broumovské stěny. Tato skalní města sestávající ze samostatných skalních věží vypadají vskutku krásně a přitahují spoustu turistů.
Suchý důl je součástí mikroregionu Policko, což jsou obce kolem města Police nad Metují. Turistické vyžití je zde zastoupeno v podobě přírodních divů, církevních památek, lidové architektury, trhů i různých muzeí.
Čertův kámen v Raduni byl ukraden!
Také bludný balvan na Opavsku je jeden z českých Čertových kamenů. Raduň je proslulá svým empírovým zámkem, který se může pyšnit například bohatou knihovnou. V zámeckém parku celé roky ležel všemi oblíbený dvoutunový Čertův kámen, symbol obce. Podle pověsti ho sem zahodil čert. Na podzim 2020 tento kámen záhadně zmizel. Nové informace k případu zatím nejsou. Nezbývá než doufat, že pachatelé budou dopadeni.
Raduň a kouzlo empíru. Půvabný zámeček u Opavy se těší na sezónu!
Čertovy hlavy – masivní portréty vytesané do skály
Čertovy hlavy sice nemají v názvu skálu, ale skálu na místě najdete. Doporučujeme těm, kdo milují umění stejně jako krásy přírody. Jde totiž o dvě obrovské tváře, které do skály vytesal sochař Václav Levý v 19. století. Nacházejí se u Želíz nedaleko Mělníka. Tváře vyzařující jakýsi výraz staleté melancholie jsou druhými největšími skalními portréty na světě, hned po čtyřech prezidentech na Mount Rushmore.
Čertovy hlavy a okolí. Skoro 200 let staré skalní portréty jsou druhé největší na světě!
Přírodní památka Čertovy skály Lidečko
Lidečko ve Zlínském kraji je domovem dalších čertových skal. Jde o pískovcový útvar s oblibou využívaný horolezci. Nedaleko stojí vrchol zvaný Kopce, kde byly nalezeny zbytky pravěkého hradiště. Místem prochází modrá turistická trasa zvaná Hornolidečská magistrála. Po cestě po ní na severovýchod potkáte několik pitných pramenů, zajímavých skal a jeskyní, další bývalé hradiště a zříceninu Pulčín.
Čertova skála v Chřibech. Navštivte také nedaleké Buchlovice
Také na západ od Buchlovic existuje jedna Čertova skála. Chřiby, místní vrchovina, jsou protkané různými turistickými značkami a k výšlapu jako dělané. Mezi kopci je k vidění zřícenina hradu Cimburka, rozhledna a pár zajímavých skalisek. Jedním z nich je právě Čertova skála. Pod tímto názvem si můžeme představit nejen útvar oblíbený u horolezců, přestože k němu nevede značená trasa, ale také osamocenou skálu o pár metrů dál u potoka.
Na tyto Čertovy skály se můžete zajít podívat například při výletě do Buchlovic. Nachází se tam nádherný barokní zámek Buchlovice, ke kterému se pojí mimo jiné také zednáři a okultismus a další zajímavá témata. Dále od centra obce je středověký hrad Buchlov a u něj významný strom zvaný Lípa neviny.
Zámek Buchlovice a státní hrad Buchlov. Zaujmout může mumie nebo Lípa neviny
Čertův kámen na Černém vrchu
Tato skála je nejvýše položená ze zatím zmíněných Čertových kamenů. Jizerské hory tvoří z poměrně velké části izolované vrcholy namísto propojených hřebenů, a Černý vrchol je jedna z nich. Nahoře se tyčí zajímavý skalní věž zvaná Čertův kámen, která je vhodná k lezení a také velmi fotogenická. Vrchol není moc zalesněný a je tam krásně vidět.
Kam na výlet do Beskyd? Poznejte nevšední krásu východního koutu České republiky
NPR Čertův mlýn – Kněhyně a Čertův stůl
Název Čertův mlýn je v českém zeměpisu také docela frekventovaný. Asi nejslavnějším místem tohoto názvu je čtvrtý nejvyšší vrchol v západních Beskydech. Na Kněhyni, sousední vrchol, se již několik let nesmí, Čertův mlýn je ale oblíbeným cílem. Přesto se budete pohybovat po rezervaci, proto nescházejte ze stezek.
Zcela nepřekvapivě se pojí i k tomuto Čertově mlýnu pověst o čertovi. Velmi se podobá té o Čertově skále nad Berounkou, akorát čert měl místo mostu postavit mlýn. Navíc chtěl pekelník vyhrát lstí, takže všechny kohouty ukradl, ale matka dívky, která měla připadnout čertovi, kohouta schovala pod necky. Když zakokrhal, po čertovi zbyl geologický útvar dnes známý jako Čertův stůl. Nachází se na jižní straně hory, stejně jako okolní skupinka zajímavých pískovcových útvarů. Při příchodu z opačného směru potkáte pomník partyzánky Růženy Valentové a zbytek kamenné salaše.
Ďáblova prdel v Jižních Čechách
Česká Kanada je turisty vyhledávaná oblast v nejvýchodnější části Jihočeského kraje. Najdeme zde zříceninu hradu Landštejn, pozůstatek zaniklé vsi Pfaffenschlag, hodně lesů a vodních ploch i jiné kuriozity. Rozlehlá obec Kunžak má na svém území vulgárně nazvaný, leč docela zajímavý skalní útvar. Mezi osadami Valtínov a Terezín, pár metrů od zelené turistické značky leží zcela trefně pojmenovaná Ďáblova prdel.
Od východu sem vede naučná stezka: NS na Ďáblovu prdel. Než sem po ní dorazíte, můžete se zastavit v lesoparku U Jakuba na Havlově hoře. Zde se tyčí jen pár let stará rozhledna, děti si mohou pohrát na hřišti nebo vyzkoušet přírodní bludiště. Po cestě k podivuhodnému kamennému zadku uvidíte i rybníky a přes plot obory možná zahlédnete i nějakou zvěř.